Kuzey Kıbrıs, insan sağlığını tehdit edecek boyutlarda kirletiliyor. Sadece yerli halkın sağlığı açısından değil, ülkemizden gelip geçenler için de sağlıksız bir çevre yaratılıyor. Başta başkent Lefkoşa olmak üzere her taraf çöplüğe dönüştürüldü. Lağım atıkları ülke içinde bir boydan bir boya dereler gibi akıyor… Suyumuz, toprağımız, havamız kirlendikçe kirleniyor. Umursamazlık aldı başını gidiyor. Ne biçim insanlarız biz böyle?..
   Aşırı kirlenmenin turizme yönelik olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak, çevreye ve turizme ilişkin ceza yasalarında güya caydırıcı ağırlaştırmalara gidildi!.. Ne ki, ağırlaştırılmış cezalar içeren o yasanın uygulamaya konulduğunu bir türlü göremiyoruz. Bu popülist düzende, inanılmaz bir kirletme paranoyasıyla her yanı berbat edenlere hiç kimsenin bir şey dediği yok. Ülke bu kadar sahipsiz hale getirildi maalesef...
   Turizmden sorumlu bakanımız ise yanına müsteşarını alarak Londra’ya gitmiş… Kaportalarına İngiliz turistleri ülkemize davet eden yazıların yazıldığı ulaştırma araçları önünde poz veriyor!.. Aman da ne büyük bir başarı!.. Güler misiniz, ağlar mısınız?!..     
Tutun ki araçların kaportalarına yazılan bu davetler etkili oldu ve ülkemize o sayede turistler geldi. Peki utanmayacak mıyız o turistleri bu kadar kirletilmiş bir ülkede karşılamaktan?.. Ve böylesine kirletilmiş bir ülkeye gelme gafletini gösteren turistin, tuzağa düşürülüp aldatıldığı duygusuna kapılacağını, bir daha KKTC’ye gelmek gibi bir hataya düşmeyeceğini ve gittiği her yerde de aleyhimize propaganda yapacağını hiç mi düşünemiyoruz?..
    *       *       *  
   Turistlerin ülkemizde gezebileceği kültür mirasları da baştan başa kirletildi. Dahası, dünya çapında ün yaparak kültür mirası haritasında birer onur abidesine dönüşen kimi mekânların elektriği de kesildi. Bu kültür miraslarına bir de elektriksizliğin darbesini indirdik. 
   Elektriği kesilen tarihi ve turistik mekânlarımızdan biri de Girne Kalesi… Biriken elektrik borcu nedeniyle enerjisiz bırakılan Girne Kalesi’nin kapılarına da kilit vuruldu. Ziyaretçi kabul edilmiyor. 
E bizim bakanımız nasıl Londra’ya gidip ülkemize turist davet eder?.. Kuzey Kıbrıs’a gelen turistlerin öncelikle görmek istedikleri yerlerden birinin Girne Kalesi olduğunu turizmden sorumlu sayın bakana biz mi anlatalım?..
   Elektriğin kesilmesi, Girne Kalesi içinde barındırılan paha biçilmez tarihi kalıntıların da mahvına neden olmaktadır. Örneğin, dünyaca ünlü batık gemi kalıntısının bulunduğu galeriye ayarlanmış ısı gerekiyor. Bu başarılamazsa, o kalıntı, telafisi mümkün olmayan zararlara uğratılmış olur. Peki, elektrik akımı olmadan bu galerinin ısısı nasıl ayarlanabiliyor?..
     *       *       *
   Antik batık geminin Girne açıklarında keşfedilmesi ve aylarca süren bilimsel bir çalışmayla battığı yerden çıkartılarak Girne Kalesi’nde hazırlanan özel galeriye yerleştirilmesi, ülkemizin tarihine ve turizmine sunulan büyük bir hizmettir. Duyarsızlıklarımız, o saygın hizmetlere de büyük saygısızlıktır.
   Söz buraya gelmişken, Tuğrul Hilmi Berkay ağabeyimizin batık gemiyle ilgili anekdotunu da aktarmalıyım. 1950’li yıllarda İngiltere’de eğitim görürken dalış kurslarına ve zıpkınla balık avlamaya heveslendiğini söyleyen Berkay bundan sonrasını şöyle anlatıyor:
   “Kostas Kazantsis de benimle birlikte bu sevdaya kapılmıştı. Eğitim bitince araç ve gereçlerimizle adaya döndük. O dönemde Girne’de, Kazantsis’in tanıdığı Kariyolu adlı denize meraklı bir arkadaşı vardı. Birlikte dalmaya başladılar. İşte o batığı, dalışlar sırasında Girne açıklarında bulan kişi bu Kariyolu’dur. Batığın çıkarılmasında ve Girne Kalesi’ne yerleştirilmesinde Amerikalı uzmanların büyük çabası oldu. 1974’te Girne’den ayrıldıktan sonra da dalışlarını sürdüren Kariyolu, bu sevdasının kurbanı oldu. Dikelya açıklarındaki bir dalışta hayatını kaybetti.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5