Geride bıraktığımız yılın sevindirici yansımaları çok azdı. Bu az sayıdaki sevindiren yansımalardan biri de yerel kitap yayıncılığında yaşadığımız patlamadır. 2011 yılı boyunca neredeyse her hafta bir kitap yayımlandı. Bunların içinden bazıları en çok satan kitaplar sıralamasındaki yerini aylar boyu korumayı başardı ve yeni baskılar yaptı. İşlerini ciddiye alan kitapevlerinin bu konudaki, 2011’e ait sayısal açıklamalarını bekliyoruz.
  
Kıbrıs Türk halkının kültürünü, tarihini ve sorunlarını irdeleyen içerikleriyle toplumsal belleğimizin oluşturulmasına önemli katkıda bulunan yazar ve şair dostlarımın tümünü burada gönülden kutlarım. Okuyabilmeyi başardığım kitapların tanıtımını bu yıl da köşemde sürdürmeyi zevkli bir görev sayacağım. Yayımlanan kitapların gittikçe çoğalan okuyucusu vardır. Biz medya mensuplarına düşen görev, yeni yayınlanan kitaplara ilişkin yayın yaparak okuyucuda farkındalık yaratmaktır.
  
Yıl sonunda beni sevindiren ve daha bir umutlandıran bir diğer olay da, kitabın armağan verme geleneklerine yerleştiğini görmek oldu. Pek çok aydınımız yeni yıl armağanı olarak sevdiklerine kitap sundular. Bu bağlamda yaşadığım deneyimler beni çok mutlu etti. Yeni yıl dolayısıyla armağan olarak iletilen kitaplar kitaplığımı zenginleştirdi. Ayrıca okurlarımın getirdiği “Naftalin Kokulu Kıbrıs” ve “Onay Fadıl Demirciler: DAÜ’nün, Bir Dönemin ve Bir Yaşamın Öyküsü” adlı kitaplarıma attığım imzalar, yılın son haftasında ivme kazandı. Kitaba ilginin sadece özel günlerde değil, yılın her gününde sürdürülmesi dileğiyle tüp kitapseverlere derin sevgilerimi ve saygılarımı sunarım.
     *       *       *
  
Bugün bana Gazimağusa’nın iki güzel ve üretken aydınından gelen kitaplardan söz edeceğim. Suna Atun’un “Kıbrıs Türk Romanı” ile Şirin Zaferyıldızı’nın “Sözcükler Diyarına Yolculuk” adlı kitapları bunlar...
  
Değerli eşi Ata Atun’la birlikte Samtay Vakfı’nın kurucusu ve yaşatıcısı olan Suna Atun’un toplumsal bellek oluşumuna koymakta olduğu katkılara paha biçilmez. “Kıbrıs Türk Romanı” üzerine yaptığı derinlikli araştırma, bu özel insanımızın yeni eserinin konusu. Suna Atun “Örneklemeli Tarihçe” olarak sunduğu kitabında bende hem hayranlık, hem de şaşkınlık yarattı. Hayranlığım, vefalı ve titiz araştırmasını yaparken gösterdiği özveri ve derinlikli, bilimsel uğraşından dolayı... 18’inci yüzyıldan bu yana Kıbrıs Türk romanı adına akıtılan her damla teri yılların yüklü yaşanmışlıkları arasından bulup adeta cımbızla çıkardı ve bunları 430 sayfalık kitabında kalıcı ve onurlandırıcı bir belge olarak önümüze koydu.
  
Kıbrıs Türk romancılığının serüveninin 1892 yılından beri süregeldiğine ve tahminimizden çok daha fazla roman üretildiğine bu kitapta tanık olmak ise şaşkınlığımın nedeni… Doğrusu roman dalına bu kadar emek verildiğini ve bu bağlamda bu kadar çok yapıt üretildiğini bu kitabı incelediğim ana kadar bilmez ve romancılığın Kıbrıs Türk edebiyatının en verimsiz dalı olduğunu düşünürdüm. Bu bağlamdaki ufkumuzu da geliştiren Suna Atun’a kutlamalar ve teşekkürler… Değerli ve yorulmak bilmez araştırmacımız bakalım bu kitaptan sonra bizi hangi derinlikli ve yeni araştırmasıyla şaşırtacak…
  
Yolunuz açık olsun Suna Hanım… Toplumuna borcunu sizin kadar cömertçe ödeyebilen kaç insanımız var ki?..
    *      *     *
  
Güzel Türkçemizin katledilişinden ve giderek ortaya uyduruk bir dil çıkarılmakta olduğundan şiddetle yakınanlardanım. Eğer bir dil konuşuluyorsa, o dilin bilgisine de, kurallarına da gereken özen gösterilmeli. Dilbilgisi kurallarını hiçe sayan bir anlayışın, bize iletişim gücümüzü ve alanımızı kaybettirmekten başka bir şey kazandırmayacağı kesindir. Başkalarının anlamadığı, anlamakta zorlandığı bir dille konuşmanın, ne konuşana ne de muhatabına yarar sağlamadığı bilinmelidir. Kurallarına en fazla özen gösterilmesi gereken oyun, karşılıklı konuşma oyunudur. Kurallara ihanet, konuşanları anlaşılmaz kılar.
  
Şirin Zaferyıldızı’nın çok özenli, albenili ve pedagojik bir yaklaşımla hazırlayıp eğitimimize armağan ettiği 220 sayfalık “Sözcükler Diyarına Yolculuk” adlı Türkçe Dilbilgisi kitabı eşsiz Türkçemizi tüm güzellikleriyle yaşatmaya adanmış bir çalışma. KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Talim ve Terbiye Dairesi Müdürlüğü’nce ilkokullarımızda öğrenim gören öğrencilerimize tavsiye edilen kitabın bir özelliği de, sunulan ders metinlerinin ve şiirlerinin büyük çoğunluğunun Kıbrıs Türk Edebiyatı’ndan seçilmiş olması. Kıbrıs Türk halkının kendine özgü bir edebiyatı, şairleri ve yazarları olduğunu ilkokuldan başlayarak öğrencilerimize öğretmek, eğitimcilerimizi bekleyen görevdir. Zaten kendisi de edebiyatımızın yetenekli bir mensubu olan öğretmen Zaferyıldızı, bu görevi başarıyla yerine getirdi. “Sözcükler Diyarına Yolculuk” kitabını her ilkokul çocuğumuzun elinde görmek içten dileğimdir. Bu yolculuğa çıkabilen çocuklarımız, dilimizi ustaca kullanabilme şansını yakalayacaklar ve güzel Türkçemizin nice nimetinden yaşamları boyunca yararlanacaklardır. Sevgili Şirin Zaferyıldızı’na “Naftalin Kokulu Kıbrıs” adlı kitabımdan yaptığı alıntılar için de teşekkür ederim.      

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31