Bir süre önce, kısa adı GÜÇ – SEN olan Gümrük Çalışanları Sendikası’nın girişimiyle Mağusa Limanı’nın içler acısı durumu kamuoyumuzun gözleri önüne serilmişti… Duyarsızlıklar ve yönetim beceriksizlikleri yüzünden, o liman şu anda tam bir çevre felaketinin sarmalındadır. Bir Akdeniz limanı ki, kente hastalık, ölüm ve utanç kusmakta…
   Mağusa limanının tarihi, turistik ve stratejik önemi çok büyük. AB de, AB’nin üyesi Kıbrıs Rum Yönetimi de bu gerçeğin farkında. Ve limana egemen olabilme adına ellerinden geleni yapıyorlar. 
   Peki biz ne yapıyoruz?.. Yılların ihmali ve gündemden hiç düşmeyen duyarsızlıklarımızla felaket bölgesi haline getirdiğimiz Mağusa Limanı’nı gün geçtikçe daha beter durumlara sürüklüyoruz. 
   Yakın geçmişte bu konuda yazdığım yazıdan bir alıntı yapmalıyım burada:
   “Antik Mağusa surlarının gölgesindeki; Lüzinyanların, Venediklilerin, Osmanlının, İngiliz koloni yönetiminin ve hatta ölümsüz Othello’nun soluğunu üzerinde hisseden bu mekânı, sırf o muhteşem turistik potansiyeliyle dünyaya tanıtıp pazarlayabilsek, devlet bütçesini bile kalkındırabiliriz. Biz ise, bu durumun bile ayırtına varamayacak kadar bilinçsiziz, ne yazık… 
   Gazimağusa  Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bir büyük hayalinden söz eder hep...  Onun o büyük hayali, Mağusa Limanı’na Cruise gemilerinin haşmetle yanaştığını görebilmektir!.. Acı gerçek şu ki, bu gidişle o limana değil Cruise’lar, olağan tekneler bile yanaşmaktan çekinecektir.” 
       *       *       *
   Ve şimdi olumlu bir gelişme. Ona bakalım:
   Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği bugün sabah saat 09.00’da, kendi lokalinde son zamanlarda ürettiği ciddi sorunlarla gündeme gelen Mağusa Limanı ve yakın geçmişte yaşanan Kalecik petrol faciası olaylarını irdelemek, farkındalık yaratmak ve sürdürülebilir bir çevrenin nasıl olabileceği konusunda “Kıyı Kirliliğinin Etkileri” başlığı altında bir çalıştay düzenliyor. 
   Halka açık olarak yapılacak çalıştay iki ana konuda çözüm önerileri üretmeyi ve sonuca gitmeyi hedeflemektedir. Bunlardan biri, Mağusa Limanı’nın mevcut yapısının masaya yatırılması ve sonuç alınıncaya kadar çalışmaların sürdürülmesidir. İkincisi ise  Kalecik’te yaşananların bir kez daha yaşanmaması için alınması gereken teknik ve yasal düzenlemelerin acilen yürürlüğe konmasıdır. 
   Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, bu çalıştaya giderken, çevre sorunlarına yönelik duyarlılığı ve organizasyonları bağlamında “yapıcı baskı unsuru olmayı” hedeflediğini duyurdu... Birlik, bu bağlamda en yetkili muhatabı olarak gördüğü Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve Kuzey Kıbrıs Çevre Platformuyla işbirliğini sürdürmektedir. Çalıştay sonucunda alınacak kararlar “sonuç bildirgesi” şekline getirilip medya aracılığıyla halkımızla, paydaş örgütleriyle ve yetkililerle paylaşılacaktır.
        
               *       *      *
   Dalga dalga büyüyen çevre sorunlarının içinde yüzdüğümüz bu dönemde, söz alacak olanların dışındakilerin de dikkatle izlemesi ve gözlemler edinmesi gereken önemli bir çevre etkinliği… Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Çağatay Güler, bugünkü etkinliğin önemli konuğudur. Açılış konuşmalarını sırasıyla Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Filiz Besim, Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Gülle ve Çevre Bakanı Dr. Hamit Bakırcı yapacaktır. Prof. Dr. Çağatay Güler, biri sabah, diğeri öğleden sonra olmak üzere yapacağı iki ayrı konuşmasında “kıyı kirliliğine limanların etkisi” ve “petrol kazalarında kıyılarda uyulması gereken algoritma” konularını irdeleyecektir. 11.15 – 12.45 arasındaki kokteylden sonra çalıştayın öğleden sonraki bölümünde, çevreyle ilgili kuruluşların başkan ve temsilcileri  görüş ve önerilerini açıklayacaklardır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31