Gerçi yüksek rütbeli askerler tarafından yönetilmektedir ama, Sivil Savunma’mız en sivil örgütlerimizden biridir. Halkla ve halkın temsilcisi medyayla Sivil Savunma Teşkilatı’mız kadar içli-dışlı ilişkiler kurabilmeyi başarmış ve bunun yanı sıra uluslararası alanda ülkesel tanıtımımızı başarabilmiş bir başka örgütümüz yoktur.

KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı şu anda yine ülkenin geneline ve halka yayılan muhteşem bir etkinliğin seferberliğinde… Bu seferberliğin yarattığı uluslararası sinerjiye bakıyor ve şunu düşünüyorum:

“Böylesi bir etkinliği anlı-şanlı sivil kuruluşlarımızdan hangisi düzenleyebilir?”

Hem bir yandan ülkeyi uluslararası bir dayanışma ağı içinde teyakkuzda tutabilme adına geniş kapsamlı bir tatbikat düzenleyeceksiniz, hem tatbikatı dışlamaların ve ambargoların cenderesi altındaki bu çilekeş ülkemizde evrensel boyuta taşıyacaksınız ve hem de bu tatbikatı dünya geneline hitap eden bir tanıtma etkinliğine dönüştüreceksiniz.
Buna “büyük bir başarı” denmez de ne denir?

Başkan Mehmet Levent Akyıldız’dan başlayarak, tetiklendiği andan bu yana ilgi ve takdirle izlediğim bu muhteşem sivil toplum etkinliğine katkı koyan tüm Sivil Savunma Teşkilatı mensuplarını kutlarım.
     *      *      *

Ülkemizin geneline yayılan ve programı özenle hazırlanan “İkinci Sivil Savunma Uluslararası Üniversiteler Arama – Kurtarma Semineri – Tatbikatı”na KKTC’den 4 üniversitenin, Atatürk Öğretmen Akademisi’nin ve Doğu Akdeniz Koleji’nin yanı sıra Türkiye, İngiltere, Nepal, Avustralya, Ukrayna, Azerbaycan, Almanya, Makedonya, Brezilya, Endonezya, Umman Sultanlığı ve Kırgızistan’dan 14 üniversite ve enstitünün arama – kurtarma kulüp üyeleri ve akademisyenleri katılıyor.    

Özenle hazırlanan seminer – tatbikat programı uygulanırken 12 ülkeden gelen genç üniversiteli katılımcılara ve akademisyenlere Kuzey Kıbrıs’ı en kısa sürede ve en etkin biçimde tanıtabilme adına her türlü önlem alındı. Konuklar değişen iklim koşulları nedeniyle dünyamızda sık sık karşı karıya kalınan doğal afetlerin gerektirdiği kolektif arama- kurtarma bilinci ve teknikleriyle donatılırken; bu tatbikatın yapıldığı Kuzey Kıbrıs coğrafyasının güzellikleri, turistik potansiyeli, olanakları ve o konuksever, sıcakkanlı insanlarıyla da tanıştırılıyorlar.

Etkinlik, Kuzey Kıbrıs’ın bir tek bölgesiyle sınırlı tutulmadı. Seminerin katılımcıları Lefkoşa’dan Esentepe’ye, Gazimağusa’dan Atlılar ve Sandallar’a, Güzelyurt’tan Girne’ye dek özenli bir gezi programının ayrıntıları içinde ağırlanıyorlar.

Örneğin; Salamis Harabeleri’nin, Othello Kalesi’nin, Namık Kemal Zindanı’nın, Canbulat Müzesi’nin, Büyük Han’ın, çeşitli yerleşim ve turizm birimlerimizin, üniversite kampuslarımızın ve 5 yıldızlı otellerimizin içinden geçen bir yol haritası, başarıyla icra edilen arama – kurtarma tatbikatının yanı sıra bilinçli bir tanıtma tatbikatının da, profesyonel boyutlu güzel örneğini veriyor.

Siyasal afetlerin girdaplarında bulunan KKTC’nin, dünya tarafından aranıp kurtarılmayı bekleyen ve bunu hak eden bir ülke olduğunun mesajı yabancı konuklarımıza profesyonelce veriliyor. Aranıp kurtarılabilmemiz için, kendimizi fark ettirmemiz gerekir.
    *       *      *

Türkiye’de 2011 KKTC yılı ilan edilmiş!..  2011’in beşinci ayına girilirken hükümet kanadımızdan bu bağlamda tanıtım adına hiçbir projenin başarıyla uygulanamadığının üzüntüsünü yaşıyoruz… Sivil Savunma Teşkilatı’mızın uluslararası boyutlu bir tatbikatla birlikte giriştiği muhteşem tanıtım atağı, işte o hükümet başarısızlığının tesellisi oldu.
İstenirse, inanılırsa ve çalışma azmi olursa yapılabiliyor…

Yeter ki Sivil Savunma Teşkilatı’mızdaki istek, inanç ve çalışma azmi diğer sivil toplum kuruluşlarımızda da olsun!..       

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31