Geçtiğimiz hafta Temsilci olarak dış göreve atanan iki genç bayan, yeni görevlerine başlamadan önce Meclis Başkanı Siber’i ziyaret ettiler. Bu ziyareti doğrusu hayretle karşıladım ve kendi kendime sordum. Acaba dış göreve başlamadan önce Meclis Başkanı'nı ziyaret eden iki genç temsilci, Meclis Başkanı’nın hayır duasını mı almak istediler? Böyle olmaması gerektiğini biliyorum. Dış göreve atanan temsilci olsun, ataşe olsun, asli görevi mensubu olduğu ülkeyi, atandığı ülkede tanıtmak, hatta daha ileri gidererek pazarlamaktır. Bundan dolayıdır ki dış temsilciliklere atananlar, Meclis Başkanını değil, Sanayi Odası Başkanını, Otelciler Birliği Başkanını, Turizm Seyahat Acenteleri Birliği Başkanını, Emlâkçılar Birliği Başkanını ve Ticaret Odası Başkanını ziyaret etmelidir. Ziyaret edeceği başkanlardan, oda ve birlik üyelerinin hangi sahalarda çalıştıkları, ne tür mal ve hizmet ürettikleri ile ilgili yazılı ve görsel ne kadar materyal varsa talep etmeli ve yanında götürmelidir. Göreve başladıktan sonra da eksileceği bu materyallerin, bulunduğu yere nasıl ulaştırılabileceği ile ilgili bilgileri de oda ve birliklerle paylaşmalıdır. Bulunduğu ülkede göreve başlar başlamaz, ilk işi o ülkenin sanayi ve ticaret odaları ile birlikte, yabancı ülkelere tur düzenleyen operatörlerle birlikte, ithalâtçı birlikleri ve emlâkçı birliklerini ziyaret etmek olmalıdır. KKTC’den götürdüğü yazılı ve görsel tüm materyalleri onlarla paylaşmalı ve KKTC ile nasıl irtibat kurulacağı ve ulaşımla ilgili onları bilgilendirmelidir. Ayni şekilde KKTC’deki üretici, turizm ve emlâk sektörlerine potansiyel müşteri olabilecek olanları da KKTC’deki ilgili yerlere bildirerek onların bir şekilde temas kurmaların ı sağlamalıdır. Tüm bunları yapmayan temsilcinin gittiği yerdeki görevi nedir? O ülkeye gelecek olan bakan veya bakan yakınlarını ağırlamak veya gezdirmek midir? 2016 yılı bütçesinde dış temsilcilikler için tam 22 milyon liralık kaynak ayrılmıştır. Bu yazıyı yazmadan önce, dostum Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı’yı aradım. Dış temsilciliklere atananların gitmeden önce odaya gelip bilgi alıp almadıklarını sordum. Binde bir beni tanıyan olursa gelip sohbet ediyoruz dedi. Hepsi o.

                                           ***

Halbuki yukarıda da yazdım. Dış temsilcilikler için 22 milyonluk bütçe ayrılmıştır. Eğer dış temsilciliklerin bir faydası olmayacaksa, bilhassa KKTC vatandaşların pek gitmediği Oman gibi yerlerdeki temsilcilikler kapatılsın. Böylece yapılacak tasarrufla, geri kalan temsilciliklerin daha verimli çalışmaları sağlansın. Çünkü konuştuğum bazı temsilciler bana yokluk içinde çalıştıklarını anlatmıştı. Araçlarının  olmadığı, araçları olduğu zaman ise benzin bulamadıklarını söyledi. Tipik bir KKTC gerçeği. Zaten temsilci atanırken de, bir temsilcide aranan diplomatik bilgi ve niteliklere bakıldığını da sanmıyorum. Geçen yazımda bahsettiğim gibi MA Talat Londra’da temsilci varken özel kalemini de temsilci olarak Londra’ya göndermişti. Ayni şekilde eş dost ahbaplar da kültür ataşesi olarak dış temsilciliklere atanıyorlar. Birçoğu hiçbir iş yapmadan yıllarca yüksek maaşla gün geçiriyorlar. Bu durumu sakın ola tanınmamışlığa veya ambargolara kimse yormasın. Önce beceri, sonra da niyet olması gerekir. Bundan dolayı Dışişleri Bakanı Çolak’a soruyorum. Bir basın toplantısı ile bize hangi ülkede temsilciliğimiz olduğunu ve bu temsilcilerin 2015 yılı içerisinde bulundukları ülkede KKTC için ne yaptıklarını anlatsın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31