Organize kumarhane işletmeciliğine Avrupa Birliği’nde sıcak bakılmaz. Bu işin kuralları o kadar sert ki, girişimciler için ciddi caydırıcılık taşır.
  
Güney Kıbrıs’ın kaderinde son derece etkili olan Ortodoks Kilisesi de kumarhane ve kumar olayına şiddetle karşıdır. Kilise, kumarı dine ve ahlâka aykırı sayar ve bu bağlamdaki girişimlerin önüne kararlılıkla engeller koyar.
  
Güney Kıbrıs’ta bugüne dek kumarhanelerin açılamamasının esas nedenleri işte bu AB ve kilise engeliydi.
  
Gelin görün ki, şimdilerde durum değişti… KKTC’ye rekabet etme ve KKTC’yi yıpratma hırsı gündeme gelince bu engellerin rafa kaldırılması, ilkelerin ve kuralların geri plana itilmesi zor olmadı. Bugünlerde, Güney Kıbrıs’ta 5 büyük ve lüks kumarhane açılabilmesi için en sonunda izin verildiğine tanık olduk.
  
KKTC’deki kumarhanelerin gerek turizm gelirimize, gerekse harçları ve vergileriyle devlet bütçemize büyük katkıda bulundukları bir gerçek. Bu nedenle Güney Kıbrıs’ın Lefkoşa, Leymosun, Larnaka ve Baf kentlerinde açılması projelendirilen kumarhanelerle ilgili haberler Kuzey Kıbrıs’ta soğuk rüzgârlar estirdi.
  
Olağandır… Çünkü yıllardan sonra KKTC kumarhane sektörü aynı coğrafyada ciddi bir rekabetle karşı karşıya kalacak.
    *       *       *
  
Ama kaç zamandır beklenen bu gelişmeden yılmamak da gerekir. Çok donanımlı ve iyi işletmeciler olduklarını şimdiye kadar kanıtlamış olan kumarhane sektörünün patronları, yepyeni organizasyonlarla karşı atağa geçebilme şansına sahiptirler.
  
Unutmamak gerekir ki, turistler KKTC’ye sadece kumar için gelmiyorlar. Turizm için büyüleyici ve çekici unsur olan kültür mirasının ağırlıklı bölümü Kuzey Kıbrıs’tadır. KKTC’nin bu zenginliğinin tanıtımı ve pazarlaması için daha akılcı bir politika belirlenirken, kültür mirasımızla doğa güzelliklerimiz de kumarhane sektörünün tanıtımıyla ilişkilendirilebilir.
  
Esas tehlike, kumarhaneler konusundaki Rum atağını kayıtsızlıkla kabullenmekte ve hiçbir şey yapmamaktadır. Bu atak karşısında elimiz – kolumuz bağlı oturur ve yeni tanıtım ve pazarlama projeleri geliştiremezsek, işte o zaman yenilgi kaçınılmazdır. Turizm potansiyeli yüksek bir ülkeye sahip olmak Tanrı’nın bize sunduğu nimet… Kuzey Kıbrıs’ın kumarhaneler dışında da ilgi alanlarının bulunduğunu turistlere yeterince anlatamıyoruz… Ve anlaşılan o ki, turistlerde giderek yaygınlaşan inanç, ülkemizin sadece bir kumarhane cenneti olduğudur…
  
Kumarhane sektörünün öncelikle projelendirmesi gereken girişim, kumar amacıyla gelen müşterilerini, ülkemizin diğer ilgi alanlarıyla da buluşturmak olmalı.
  
Kumarhanelerden başka cazibe merkezleri de var Kuzey Kıbrıs’ta…
      *       *       * 
  
Kuzey Kıbrıs, enfes bir iklimin sarmalında, tüm uğraşlarımıza karşın (!) bozamadığımız doğal zenginliklere, kültür miraslarına, turiste alışık ve turisti seven uygar bir nüfusa sahip.
Hele çok başarılı ve verimli bir inanç turizmini tetikleyecek öylesine dinsel ve tarihsel bir mirasla haşır neşiriz ki, anlatılır gibi değil…
  
KKTC’de henüz kumarhane konseptinin bilinmediği ve başlamadığı ilk dönemlerde işte sözünü ettiğim o zenginlikler ve güzellikler sayesinde küçümsenemeyecek oranda turisti çekmeyi başarıyor ve onları bugünkü tesislerden daha mütevazı mekânlarda ağırlayabiliyorduk. KKTC o günlerde her ulustan kaliteli turistin doğal güzellikler ve kültür mirasları ortasında keyif ve coşkuyla salındığı bir ülkeydi…
  
O günlerden bu yana köprülerin altından hangi sular akıp gitmiştir ki bu ülkede artık “turizm” denildi mi akla ilk gelen kumarhanelerdir?..
  
İşte şimdi köprülerin altından akıp giden o suların neleri de beraberinde silip götürdüğünü belirlemenin ve eksilenleri, yitirilenleri yeniden yerine koymanın zamanıdır. Rum’un rekabetçi kumarhane atağı, bizim için umutsuzluğun değil, sinerjinin ve yeni ilhamların kaynağı olmalı.  

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31