Doğu Akdeniz’de yer alan ufacık Kıbrıs adası, boyutlarından çok büyük olan jeopolitik önemi nedeniyle dünya gündemini işgal etmektedir. Doğu Akdeniz’de ve Ortadoğu’da söz sahibi olarak bölgeyi kontrol etmek isteyen güçlü devletler Kıbrıs’a gözlerini dikmiştir. Adanın çevresinde bulunan hidrokarbon yatakları nedeniyle değeri artırttığından Ortadoğu’da emelleri olan güçler Kıbrıs’la daha fazla ilgilenmeye başlamıştır.

Kıbrıs’la ilgilenenlerin dikkatini çeken adanın sağladığı imkânlar ve mevcut zenginliğidir. Ada üzerinde yaşayan insanların refahı, mutluluğu veya bunun tersi olarak yaşanan acılarla çekilen sıkıntılar onları çok fazla ilgilendirmemektedir. Ada halkı da maalesef kendi çıkarlarından daha fazla yabancı güçlerin çıkarlarını koruyan bir tutum içindedir.

Ülker Fahri’nin 23 Mayıs tarihinde Afrika Gazetesinde hatırlattığı gibi, İngiltere’nin Kıbrıs Valisi Sir Malcolm Stevenson 1925’teki bir raporunda Kıbrıs halkının büyük çoğunluğunu “Nemelazımcı, Çıkarcı ve Köle Ruhlu” olarak tanıtmıştı. Geçen zamana rağmen bunun halâ devam ettiği ve hatta Kıbrıslı Türkler arasında çeşitli nedenlerle bu kötü özelliklerin arttığı dikkati çekmektedir.

Uluslararası alanda önemli bir yeri olan AP seçimlerinde çok zor şartlarla ortaya çıkan oy verme hakkını kullanmak yerine “Nemelazımcı” bir tutum izlenebilmektedir. Oy verme hakkı Kıbrıs Cumhuriyeti yetkili makamları tarafından gasp edilen yurtseverler, bu hakkı almak için mücadele ederken büyük çoğunluk “Nemelazım” diyerek uzaktan bakmaktadır. Yarın uluslararası hukuk çerçevesinde Kıbrıs Cumhuriyeti yetkili makamları yaptıklarından dolayı cezalandırılarak Kıbrıslı Türkler bazı yeni haklar elde ettiği zaman bu hakları ilk önce kullanacak olanlar da bugün “Nemelazım” diyerek uzaktan bakanlar olacaktır.

AP Seçimlerine “Nemelazım” diyerek katılmayan, hatta katılanları aşağılayanlar bugün “Çıkarcı” karakterlerinin bir gereği olarak yerel seçimlerde koltuk kapma telaşına girmiştir. Kimin daha iyi hizmet vereceği ve halkın yaşamını kolaylaştıracağı dikkate alınmadan “Çıkarcı” zihniyet öne çıkmaktadır. Maalesef öne çıkan toplumun genel çıkarları değil, ayrı ayrı kişilerin çıkarlarıdır.

İngiliz valinin raporunda yer alan “Köle Ruhlu” davranış, bugün meclis koltuklarını dolduranlarda açıkça görülmektedir. “Kim seçilirse seçilsin Türkiye ne isterse o olur” ifadesini siyasi hayatın esas prensibi olarak değerlendirenler sandığa gitmekte ve seçilenler de hiçbir şeyi değiştirmeye yetkili olmadıklarını kabul etmektedirler. Kıbrıslı Türklerin iradesini ipotek altına alan bu rejime (Tufan Erhürman, Vesayet Rejimi demektedir) temel teşkil eden “GEÇİCİ ONUNCU MADDE” yerinde durduğu sürece yetkililer aslında yetkisizdir. Bunlar “Köle Ruhlu” bir yaklaşımla birtakım çıkarlar elde etmek/dağıtmak için belirli mevkilere gelmiştir. Özker Özgür’ün “Davul bizim boynumuzda, tokmak başkasının elinde” cümlesi bunu çok güzel vurgulamaktadır.

“GEÇİCİ ONUNCU MADDE”ye dayanarak TC Genelkurmay Başkanlığı tarafından ifade edilen “Kontrol TC Genelkurmay Başkanlığındadır” değerlendirmesi tarihi belgelerde yer almıştır. “GEÇİCİ ONUNCU MADDE” sivilleşme ve demokratikleşmenin en büyük engeli ve “Köle Ruhlu” bir anayasa maddesidir…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31