Hiç doğru olmadı!

 

Ne birilerinin raporu satması/sızdırması; ne raporun yayınlanması; ne de bununla ilgili spekülasyonlara fırsat tanınması!

Bu bir gündem saptırmadır. Öyle ki, bir değil birden fazla kesimin işine yaradı bu iş!

Parti içindeki farklı seslerin, varsa parti içi çekişmelerin kuvvetlendirilmesine yaradı.

Muhalefetteki partilerin CTP-BG hakkında daha fazla yorum yapmalarına neden oldu.

Hükümet hakkında spekülasyon yapanların da, biz demiştik diyecek gücü kendilerinde bulmalarına yaradı.

Ha, rapor dedikleri o spekülatif haber tomarının içinden yayınlanmış, dedikodu nitelikli sözler ise, o da ayrı bir mesele…

CTP-BG kurultayına doğru bazı dengeleri değiştirebilecek olan bu sızıntı raporun, parti tarafından kamuoyundan önce, hızla değerlendirilerek, bu konu hakkındaki sorunların bir an önce çözülmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu süreçten çok büyük zarar alabilir CTP-BG.

Bir siyasi partinin, iktidarda bulunduğu bir dönemde, böylesi sorunları yaşaması son derece normal… Çünkü iktidardaki bir siyasi partinden nemalanmak isteyenler de, onu yıpratmak isteyenler de böylesi bir dönemde dişlerini ve tırnaklarını daha çok çıkarabilir, kene misali siyasi partiye yapışabilirler.

Dikkat edin, kavgaların ve anlaşmazlıkların çoğu, siyasal partiler iktidarda iken, ya da iktidara doğru yürüyecekleri bir sırada çıkar…

Kuşkusuz, parti içinde, partinin bilgisi ve kararı dışında uygulamalar varsa karşılığını bulmalıdır!

Parti içinde adalet kuşkusu duyan üyeler varsa sorgulanmalı, sorunun ortadan kaldırılması için çalışılmalıdır!

***

CTP-BG’de soruşturmak ve araştırmak için bir komitenin oluşturulması takdire şayan!

Bir siyasi parti, kuşku ve anlaşmazlıkları araştırma yoluna gidiyor ve çözümlenmesi için hareket alanı açmaya çalışıyorsa, bu önemli bir şeydir.

Lakin devamında, çıkan sonuçlar doğrultusunda uygulanacak cezai yaptırımlar veya partideki disiplini yeniden kazanmak uğruna yapılacak çalışmalar belirlendi mi, ona da bakmak lazım. Eğer sadece durum saptanacak ve devamında başka bir şey yapılmayacaksa boşuna! Herkes eteklerinden taş döküyor demektir.

Var mı cezai müeyyide? Var mı sonuç alacak uygulama için karar?

***

Sonra bu rapor nasıl oluyor da bir medya kurumunun eline, parti yetkili kurullarından ve bu kurullarının üyelerinden bile daha erken geçebiliyor?

Parti içinde konu tartışılmadan, nasıl oluyor da bu raporların bir medya kuruluşu tarafından deşifresine sunulabiliyor?

Demek ki CTP-BG içinde ciddi bir köstebek yuvası oluşmuş da hiç kimsenin ruhu duymamış.

Tabi köstebek yuvasının oluşumuna meydan sağlayanlar da bu yuvayı kuranlar da ayrı ayrı hatalılar. Tespit edilebilecekler mi raporun sonucunda?

Sosyalizmde, sol kesimin aydınlarında, böyle birbirine kazık atmak yoktur Bunlar CTP gibi bir partinin içine hangi ara sızdılar anlamak mümkün değil. Bu CTP-BG’libilinenlerin işi değil. Olamaz. Olmamalı…

Bunlar CTP-BG gibi köklü bir siyasal parti için çözülemeyecek meseleler değil. Çünkü partinin esas meselesi halktır, halkın kurtuluşudur.

Kıbrıs sorununun çözümü ve Kıbrıslı Türklerin yaşıyor oldukları sorunların çözümü yolunda kurulmuş bir siyasal parti olduğunun hatırlatılması/hatırlanması gerekiyor.

***

CTP-BG’nin büyümesi, farklı çevrelerden yeni sempatizanlar kazanması, partiye kazandırılan yeni kişilerin parti içinde etkin olma çabaları iyi değerlendirilememiş olabilir.

Demek ki birileri parti içinde bir takım uzlaşımsızlık ve adaletsizlik hissetmiş ki, bazı gruplaşmalara imkan oluşmuş. Parti bunları bulacak bir araştırmaya da girdi mi/girecek mi?

***

Memleketteki tüm siyasi partilerde bir karmaşadır gidiyor.

Kendi karmaşalarının kamuoyundaki tartışılma oranlarını düşürmek amacı ile öteki siyasi partilerdeki tartışma ortamlarını açığa çıkarma gayretindeler. Kendi iç sorunlarından başlarını kaldıramaz, halk ile ilgilenemez duruma gelmek üzere olan siyasi partilerimizin önce iç sorunlarını, sonra da memleketi hatırlayarak çalışmaya başlamaları gerekiyor.

Burada huzuru, refahı ve güvenli geleceği hak eden bir halk var.

Olmadı beyler!

Olmadı!

Ne bu raporu sızdıranlara, ne de bu raporun yayınlanmasına emeği geçenlere yakışmadı.

NOT: Bayram boyunca sizlerden ayrı kalacağım. Sevdiklerinizle güzel ve huzur içinde bir bayram dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31