Geçtiğimiz gün Meclis kürsüsünü ‘Millet’ adına işgal eden TDP Genel Başkan’ı Mehmet Çakıcı’ya sınırsız konuşma süresi tanıyalım; nasıl olsa konuşan siyasilere alışmış bir toplumuz. Bakalım ve görelim, konuşarak bizleri nereye taşıyacak. İcraat ile desteklenmeyen konuşmaya ‘boş konuşma’ derim. TDP’nin Meclis’teki rolü de bundan farksız değil!

Konuşma üzerine konuşma, etkisiz muhalefet ve zaman öldürme. Üstelik bunu ‘Millet’ adına yapmak öyle düşünüyoruz ki Millet’e verilebilecek en büyük zarardır; çünkü Millet’in istediği işgal değil, yapıcı fikirler, etkili muhalefet ve demokrasidir.

TDP’nin kürsüyü işgal sebebi ‘toplumsal dayanışma’ adına bir adım atıp bu dayanışmayı desteklemekti. Savundukları argüman bu idi. Fakat Meclis’teki boykot ‘toplumsal dayanışma’ dan çok ‘siyasi bir çöküş’ idi. Öncelikle Meclis’e girmiş siyasi bir partiye mensup vekiller ve partinin genel başkanı ‘toplumsal dayanışma’ yı bahane edip pankart açma yetkisine sahip değildir.

Pankartlarla destekli boykot hakkı milletindir. Bu yüzden TDP’nin Meclis içerisindeki hareketinin doğru bir davranış olmadığını, siyasi mücadele ile bağdaşmadığını düşünmekteyiz. Meclis’te yaşanan ‘siyasi çöküş’ ün diğer bir sebebi basının görüntü almasının engellenmesiydi.

Meclis içerisinde yaşanan her ne olursa olsun, gizli kalması haber alma özgürlüğüne tecavüzdür, ihlaldir. Bu yüzden basının engellenmesi siyasi çöküşün açık bir göstergesiydi. Üzerinde durulması gereken diğer bir nokta ise TDP’li vekillerin kürsüden indiriliş şekliydi.

Şiddet ile desteklenen hiçbir davranışı kabul etmemiz mümkün değildir. Kürsünün işgal edilmesi, yapıcı icraatların hayata geçirilememesi durumunda kabul edilir bir durum değildir; diğer bir tarafta vekillerin yaka paça kürsüden indirilmesi halkın siyasilere olan güvensizliğini artırmaktan başka birşey değildir. Demokrasiyle, adalete ve yasalara aykırıdır!

Gelelim TDP’nin ‘toplumsal dayanışma’ için atmış olduğu adımın genel değerlendirmesine; yani kürsünün işgal edilmesi durumuna. Çakıcı’ya 10 gün boyunca konuşma süresi verelim. Hatta yılbaşı hediyesi olarak ona üzerinden hiç inemeyeceği bir kürsü, bol bol uyku hapı hediye edelim.

Bakalım neleri değiştirecek, ne gibi başarılara imza atacak. Çakıcı ve TDP’li vekillerin bundan sonra atacağı adımlar ve alacakları kararlar merak konusu; ve özellikle sorgulanması gereken çok önemli bir noktra bulunmakta: Toplumsal dayanışmaya destek için kürsüyü işgal edip diğer vekiller tarafından yaka paça kürsüden indirilen TDP’li vekiller UBP ve CTP üzerinden muhalefete devam mı edecek?

Yoksa radikal ve yapıcı bir kararla Meclis’ten istifa mı edecek? TDP’nin önce bu sorunun cevabını vermesi gerekiyor. Lakin kürsüyü işgal edip diğer partiler üzerinden ‘muhalefet figüranlığı’ yapmak ‘toplumsal dayanışma’ ile bağdaşmamakta, zaman öldürmenin dışında başka hiçbir işe yaramamaktadır.

 

GARGA’DAN AL HABERİ

TAÇOY YUMRUĞU YEYİNCE DÜŞTÜ

Şaka maka ama TDP’li milletvekillerinden artık korkulur. Mehmet Çakıcı ile Mustafa Emiroğulları, bizlere ağır siklet boks maçlarını hatırlattlar. Her meclis birleşiminde meclisteki tansiyonu yükselten kişiler olarak anılıyorlar. Hele bir de şimdi yaptıkları Türk televizyonlarına da haber oldu. Öyle sanıyoruz ki; bundan sonraki meclis toplantılarında tansiyonu daha da artıracaklar. TDP Mağusa Milletvekili Mustafa Emiroğulları mecliste yaşanan itişmede gözüne UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy’u kestirmiş olacak ki; fırsatı bulur bulmaz Taçoy’un karın boşluğuna yumruğu vurdu ve Taçoy’u yere düşürdü. Emiroğulları’nın 100 kilonun üzerinde olduğu ve meclisin en kilolu millletvekillerinden bir tanesi. Emiroğulları’nın bu hali ile yumruğu herhalde sert olur. Taçoy’u yere düşürdüğüne göre; darbe güçlü idi.

 

11 KİŞİ DAHA İSTİHDAM EDİLDİ

Devlete istihdamlar sürüyor. Aldığımız bilgilere göre; Başbakan’ın talimatı ile dün 11 kişi daha istihdam edildi. Sağlık Bakanlığı’na yapılan istihdamlara ilk tepki UBP’li örgütlerden geldi. UBP’de bazı örgütler istihdamlarla ilgili rahatsız oldu ve bu rahatsızlıklarını dile getirmek için parti içerisinde harekete geçtiler. Gelen haberlere göre; ilgili örgütler bugün ilçe başkanını devreye sokacaklar.

 

DANA’YA TEPKİ VAR

Herkesi memnun etmek pek de kolay değil. Daima gerçekleşen bir olaydan dolayı birileri memnun olurken birileri de mutlaka üzülür. Tıpkı Dışişleri Bakanlığı’nda olduğu gibi. Dışişleri Bakanı Hüseyin özgürgün geçtiğimiz hafta bakanlığında bazı atamalar yaptı. Siyaset Plânlama Müdürü olarak atanan Mehmet Dana’ya tepkiler var. Gelen bilgilere göre; Dana’dan daha eski olan ve müdürlük bekleyen bazı çalışanlar bu durumdan rahatsız.

 

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Tahsin ERTUĞRULOĞLU; Sana bir tavsiye öyle ÖP’le birleşiyor, DP’ye katılıyor haberleri partinizi büyütmez bilakis küçültür. Siz farketmediyseniz karar sizin.

Sn.Kemal KÖPRÜLÜ;Yuvaya dönüş için gün saydığın söyleniyor. Bu kadar Londra yeter değil mi. Yeni göreviniz hayırlı ve uğurlu olsun.

Sn.Mustafa ÜZÜMCÜ;Paltoları artık arada bir değil her gün giymen gerekecek. Öyle Ankara soğuğu Lefkoşa soğuğuna benzemez. Bol şanslar.

Sn.Mustafa BOZOK;Üstü açık arabanla Dereboyu’nda gezmek seni havalı gösterdiği kesin. Ama bu havalarda biraz erken değil mi? Sonra hasta olmayasın.

Sn.Özdal KEREM; Sonunda Şapar Evini hayata geçirmen takdirle izleniyor. Seni gibi girişimci ruhlu insanlara bu ülkede ihtiyaç çok. Tebrik eder başarıla dileriz.

Sn.Gürcan ERDOĞAN;Kurumunuzda yaşanan aşk skandalına el attığınızı öğrendim. Umarım soruşturma sonucunda bu olay cezasız kalmaz. Personel şube sorumlusu sataja gelenlere bunu yaparsa gerisini artık sen düşün. Vallahi artık kuruma gelmeye de korkacağız. Maşallah sizde erkek çok!

Sn.Dr. Faiz SUCUOĞLU;Bakıyorum rekor katılımı rekor hediyelerle süslemeniz herkesi memnun etti. Balodan şikayet edeni duymamakla birlikte her masaya birşeylerin çıkması iyi oldu diyorlar.

Sn.Hasan BOZER;Biz iç tüzüğü değiştirin bu işin suyunun çıkacağını daha önce söylemiştik. Olanlar oldu bari bundan sonra olmaması sizin elinizde.

Sn.Salih TODDS; Baloda bir sen yoktun bir de Süleyman. Sorması ayıp nerelerde gezen? Çok da dargın havalarına girme doğa boşluk tanımaz. Kimse da niye gelmedin diye sormaz. Ama biz sorduk.

Sn.Cemal BULUTOĞLULARI;Çok değil birkaç yıla kadar Lefkoşa mezarlığı kapasitesini dolduruyor diyorlar. Zaten bu kadar ölümlerin yaşandığı ülkemizde mezarlık iyi bile gitti. Allah herkese sağlık versin de başkan yeni mezarlık için bir plan var mı? Geçen gün konusu kahvede geçti. Biz de soralım..

Sn.Orhan ÖZBALIKÇI;Her duyduğumda Cumhurbaşkanından dayak yen. Bırak biz duyduk, bütün Kaymaklı zaten duydu. Başkan zar tutar diyorsan o başka ama zaten zar da tutmadan atılmaz ki.

Sn.Lemi GALİP;Bu defa sana birşey çıkmamış olabilir. Ama sen yılbaşı gecesi için yinede bir piyango bileti al. Kimbilir şans belki güler.

Sn.Hatice AKSOY;Müsteşarın şansımıdır nedir bilinmez ama baloda birkaç hediye size çıkmış. Bol şanslar dileriz.

Sn.Sonay ADEM;Artık sigortalarla isminin özdeşleştiği kesin. Yine kürsüden kükremişsin diyorlar. Ama gördüğün gibi öyle ya da böyle yasa geçti.

Sn.Mehmet ZAFER;Çok usta bir siyasetçi olduğun kesin. Maşallah size tam bravo demek lazım.Baksanıza 1990’dan beri çalışanın yatırımlarını yapmayıp görevde kalmayı başardınız. Çalışanlar şimdi değil belki ama ilerde çok ağlayabilir.

Sn.Oktay ONGAN;Baloda seni göremeyenler yılların örgüt başkanı Oktay abimiz nerde dedirtti haberin olsun. Sevildiği kesin baksanıza hemen farkedilmişsiniz.

Sn.Serhan ÇİFTÇİOĞLU;Sence sterlin 3 TL’yi geçer mi? Geçebilir dediğini duyar gibiyim ama ne olacak bu vatandaşın hali? Biraz vatandaşa yön göstersen iyi olacak.

Sn.Mehmet KASTANBOLLU; Seni baloda Ortaköy’ün masasında göremeyenler Ahmet Ramiz’i niye yalnız bıraktın diye sormuşlar. Yok ben bekar gittim dediğinden eminim ama insan bir kerecik olsun masaya uğramaz mı?

Sn.Mehmet TATAR;Yat kalk Turan hocaya dua et. Sen de ilk yarı puan durumunu bu şekilde tahmin etmezdin ama Turan hoca farkı bu olsa. Adam Çetinkaya’yı ortadan yukarı fırlattı hem de ne fırlatma. Paraları hazırlayın sayın başkan...

Sn.Mehmet ÖZÇELİK;Şu Kurumdaki terfilerle ilgili dedikodular aldı başını gidiyor. Sence de terfiler adil yapıldı mı? Bir de Kubilay’ın da fikrini al bakalım ne diyecek?

Sn.Fuat TOPALOĞLU;KAR-İŞ taahhüt edileni bu hafta alıyorsa alamayanla ne yapacak. Darısı diğerlerinin başına. Sana bir tebrik bizden Fuat başkan. Ne yaptın ettin hükümetle uzlaştın.

Sn.Zorlu TÖRE;Bakıyorum da parti tabanı ile iyi ilişkiler içindesin. Partililer de sizinle sıkı fıkı görünmekten oldukça memnunlar. Ne de olsa eski teşkilatçılardansınız değil mi? Bol şanslar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31