Gerçek veya değil,basında yayınlanan haberlere bakarak büyük bir yanlışı düzeltmek ve yönetimin bu hataya düşmemesini sağlamak isterim.İrsen Küçük Hükümeti hata yapmamalıdır.Çünkü büyük bir baş ağrısını daha devralacaktır.KKTC’de yeni alışkanlık, geçmişi ve geçmişin karar ve kurallarını yok saymak ve buna göre karar üretmektir.Bu hataların en büyüğüdür.Şimdi de Koop-Süt’te hata yapılmak üzeredir.

KKTC’nin ilk “Çalışma ve Kooperatif Bakanı” olarak çalışma arkadaşlarımızla Kooperatifçiliğimize iftihar edilecek damga vurduğumuzu,o günün Kooperatifçileri olarak emek ve alınteri döktüğümüzü,”Milli Mücadele “içinde Kooperatifçilerin ve Kooperatiflerin çok önemli yeri olduğunu burada vurgulamak benim görevimdir.Yokluk yıllarında Kıbrıs Türk Halkının dayanağı “Kooperatiflerdi”.Bu unutulmasın.Herşeye bakıp da bugünkü gibi etrafı güllük gülistanlık düşünmeleyim.

Peşinen söylemeliyim: Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd. Kooperatiflerin ana bankasıdır.Bunun da mal sahibi, alt Kooperatiflerdir. Öncelikle bu Bankanın “Kooperatifleştirilmesi” kararı alınması ve nehrin yatağına dönmesi sağlanmalıdır.Yani asıl sahiplerine iade edilmelidir.

Başarılı bir “Kooperatif Bakanlığı” dönemi, girişimciliğin ve tabana inen yatırımların önderi olmuş “Kooperatif” üçüncü sektör olarak başarılar sergilemiştir.Bu cazip gelmeli ki UBP iktidarlarında Bakanlık kaldırılmış ve  Kooperatifler hep Başbakanlığa bağlanmış ve hedef şaşırtılmıştır.CTP de kısa iktidar döneminde verdiği sözleri unutarak Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankasını halka iade etmemiş,Genel Kurullarını yaparak Yönetimin seçimle gelmesini sağlamamıştır.Yani aldığını,bulduğunu aynen tepe tepe kullanmıştır. Durum bugün de farklı değildir.Bu kuurluş halka iade edilmemiştir.

Başka bir fark Kooperatif Yasasına bağlı kalması gereken Bankanın, “Bankalar yasasındaki” bazı faaliyetleri yapmak bahane edilerek Bankalar Yasası altına kaydırılması ve Kooperatifçilikle üretim kesimine hızmet edeceğine,istenen tüccara kredi sağlanması tercih edilmiş,hızmet alanı değiştirilmiştir.

Öncelikle Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankasına bağlı işletmeler konusu ele alınmadan, Bankanın konusu ele alınmalı,Bankalar Yasasından çıkarılarak, sadece Kooperatifler Yasası altına geri döndürülmeli ve bu yasanın kuralları içinde faaliyet göstermesi sağlanmalıdır.Bankacılık değil Kooperatifçilik yapmalıdır.

Bu noktada İşletmelerin geleceğine karar verirken,geçmişine bakılmalıdır.Bugün “KOOP-SÜT’ün” gündemde olduğu,bunun geleceğinin kararlaştırılacağı haberi yayıldı.İşte o haberin özeti:

“Habere göre Koop-Süt Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankasından koparılacak ve “Özele “devredilcektir.Bunun Kıbrıs veya Türkiye’den gelecek işletmeciye devrinin de mümkün olduğu haberde açıklanmaktadır.Hatta Çalışanlar da buna sahip olmak istediklerini beyan ettiler.Sendikacı da bu işletmeyi kimseye yedirmeyeceklerini amiyane tabirle işaret de etti”

İyi ama Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd.bir emanetcidir.Bu kuruluş,zaten özele,süt üreticisine aittir.Zamanında Süt Üreticilerinin oluşturulduğu “Kooperatife aittir”. Milli Mücadele yıllarında darbe aldı.1969’dan sonra da “Çalışma ve Kooperatif Bakanlığı” oluşturulunca,gelişmesi programlandı.K.T.Kooperatif Bankası Ltd’e büyük borcu olduğu gerçekti.Ama o dönemde kimin borcu yoktu ki…Proje hazırladık,İş Bankasından kredi sağladık,binayı tamamladık,paketleme ünitesi  İsveç ile işbirliği yapılarak Tetrapax’a geçildi.Şişe tarihe karıştı.İkinci hamlede de pastörize sütten uzun ömürlü süte geçildi.Hellim ve diğer ürünlerin havasız paketlerde sunumu,Arap ülkelerien ve Londra’ya,daha sonra Türkiye’ye  toptan satışı gerçekleştirildi.Gerisi zaten biliniyor.

İşte bu sırada zamanın Hükümetleri geçmişi silerek “Üreticiye ait olan Süt Kooperatifini Yasa dışı olarak dağıttılar.Halka sormadılar.Tesisi borç karşılığı K.T.Koop. Merkez Bankasının İşletmesi haline soktular.Zaten Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd’in kendisi alt Kooperatiflerin malıdır.Yıllardan beri mal sahipleri dışlandığı için nerede ise “Devlet Bankası “olduğu kabul edilmektedir. Uygulama bu yöndedir.Ama yasal  gerçek bu değildir.

Zamanı geldi.Önce Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Ltd. hissedarları ile Genel Kurul yapılmalı,Yönetim Kooperatifçilere devredilmelidir.Eğer yeni yönetim plânlamasını yapar ve işletmeleri ele alırsa,o durumda da Koop Sütün Süt Üreticilerine devri zorunludur.KKTC Hukuk Devleti ise bunun başka yolu yoktur.

Konu özelleştirme ise,  bu Hukuk çerçevesinde eski sahiplerine iadeden geçer. Yani Süt Üreticlerinden…Gerisi o üreticinin hakkını ve hukukunu çiğnemek demektir.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31