Evinizde oturur ve ayaklarınızın içindeki sevgili köpeğinizle oynaşırken kapınız çalınır. Kapıyı açtığınızda karşınızda nazik bir kargo görevlisi vardır. Size der ki; “Efendim belediye tarafından bulunan bir kaybınız var. Lütfen şu belgeyi imzalayıp kargo paketinizi alır mısınız!..”
   Derhal size kalemle birlikte uzatılan belgeyi imzalayıp minik ve hafif kargo paketinizi alırsınız. Görevli kapınızdan uzaklaşırken size getirilen paketi merakla açmak ilk işinizdir.
   Ama o ne?!.. Paketin içindeki gönderiyi görünce mideniz bulanır, kusacak gibi olursunuz… Ve öfkelenirsiniz de, iğrenç bir şakanın muhatabı olduğunuzu düşünerek. Çünkü paketin içinden kısa bir notun eşliğinde çıkan resmen köpek dışkısıdır!..
   Bir solukta adınıza yazılmış notu okuyunca öfkenizin yerini utanç alır. Adınıza düzenlenmiş uyarı notunda yazılanlar aşağı yukarı şöyle:
   “Köpeğinizi gezdirirken, o değerli ve sevimli varlığınızın kentimize bıraktığı dışkıdır. Dışkıyı size iade eder ve tekrarlanması halinde 300 Euro para cezası ödemek zorunda kalacağınızı saygılarımızla bildiririz.”  
      *        *       *
   Bu yazdığım bir kurgu değildir. İspanya’da Madrid Özerk Bölgesi’ne bağlı Brunete Belediyesi’nin sorumluluk sınırları içinde yaşıyor ve gezdirdiğiniz köpeğinizin genel kamu alanlarına bıraktığı dışkıyı es geçiyorsanız, her an başınıza gelebilecek bir olaydır.
   Böylesi bir projede yirmiye yakın gönüllüyle harekete geçen belediyenin bu etkin eylemi sayesinde 147 kargo paketinden sonra sokaklardaki ve parklardaki köpek dışkısı yüzde 70 azaldı. Köpek dışkısıyla kenti kirletme sorumsuzluğunun yakında sıfırlanacağı da kesindir. Çünkü gönüllülerin hız kesmeyen çalışması sayesinde çevresel duyarsızlığı olanlar teker teker saptanmakta ve gerektiğinde kesilen cezayla birlikte böyleleri teşhir de edilmektedir. 
   Belediye kayıtlarından köpek sahiplerinin kimliklerinin ve adreslerinin belirlenmesi, ajan gibi çalışan görevlilerin sosyal sorumluluk bilinci ve kullandıkları yöntemler sayesinde kolay olmaktadır.   
    *        *       *
   Okurlarımla paylaşmayı gerekli gördüğüm bu olayı öğrendiğimde hemen aklıma gelen bir başka anekdot daha var ki, onu da burada irdelemek ihtiyacındayım.
   Geçen belediye başkanlığı seçim kampanyaları sırasında sevgili Dilek Kırıcı ile bir TV kanalında adaylarla seri söyleşiler yapmaktayız. Bir program arasında, seçimi kazanacak olan Kadri Fellahoğlu’nun bize anlattığı o anıyı unutamam.
   Parlamento heyetimiz Paris gezisindedir. Heyet üyelerinden biri sokakta cebindeki kâğıt parçasını çıkarır, buruşturarak yere atar. Geniş kaldırımdaki yürüyüşlerini sürdürürken arkadan gelen bir Parisli o heyet üyesini durdurarak elindeki atılmış kâğıt parçasını kendisine uzatır. “Bu size ait” der kibarca… Bizim heyet mensubu “Yok, gereksiz olduğu için attım” deyince Parisliden şu yanıt gelir: “Attığınız kâğıt Paris için de gerekli değil, lütfen alınız.”
    *        *        *    
   Bizim belediyelerin böylesi teferruatla uğraşmaya zamanları olmadığından dolayı, yollarımızda, kaldırımlarımızda, sözde parklarımızda hem köpek moklarına bata çıka yürür, hem de kentlerimize gereği olmayan kişisel atıklardan gına getiririz.
   Bakınız şimdiki Lefkoşa Belediye Başkanımızın dağarcığındaki anekdot da bu bağlamdaki çağdaş duyarlılıkları yansıtıyor. Gelgelelim onun da artık böylesi teferruatla ilgilenecek zamanı yok onca işi içinde!...
   Ha, şimdi bizim belediye başkanlarımızın da kulağına geldi ya İspanya’daki o uygulama… Uzun vergi listesine bir de “köpek dışkısı toplama” kalemi ekleyip gelirlerini artırma yoluna gideceklerine ama yine de bizi köpek moklarıyla baş başa bırakacaklarına dair ciddi kaygım vardır!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5