Geçtiğimiz haftalarda bir TV programında dile getirmeye çalıştığım, KKTC’de kötü yapılmış ve çok kötü şekilde uygulanan bazı yasa ve anlaşmalar konusundaki birtakım gerçeklerin izleyicilerin çok dikkatini çektiğini ve bu konuların teferruatlı olarak bilinmediğini gördüm. Bu nedenle söz uçar yazı kalır prensibinden hareketle bu acayip kurallar hakkında daha teferruatlı olarak okuyucuları bilgilendirmek istiyorum.

Bu kurallardan etkilenen genellikle askeri personel, görevde bulunduğu sürece, Türkiye’nin sivil ve asker bürokratlarından korktuğu için sesini çıkarmadan yaşamayı tercih etmektedir. Hukukçularımız ve meclis sandalyelerini işgal eden milletvekillerimiz de çeşitli nedenlerle bu konuları ellemekten kaçınmaktadır. Ben hukukçu olmadığım halde yıllarca mücadele ettiğim bu kuralları yetersiz hukuk bilgimle, birkaç gün süreyle değerlendirerek kamuoyunu bilgilendirmek istiyorum. Ülkemizdeki HUKUK uzmanlarının yeterli cesaretleri varsa beni düzeltmesini veya konuyu daha teferruatlı olarak incelemesini arzu ediyorum.

***

1958’den itibaren TSK subay ve astsubayları Kıbrıs’ta TMT’ye ve Mücahit Teşkilatı’na emir komuta etmişti. Kıbrıslı Türklerin yetişmiş subay ihtiyacını karşılamak ve komuta kademelerini zamanla Kıbrıslılara devretmek maksadıyla 1970’den itibaren Kara Harp Okuluna misafir askeri öğrenci adı altında Kıbrıslı gençler gönderilmeye başlanmıştı. Gönderilen gençler Harp Okulunu çok iyi derecelerle bitirerek 1974’den itibaren Kıbrıs’a dönmeye başlamıştı.

Bayraktarlık tarafından 1 Ağustos 1973’de (Harp Okulundan ilk Kıbrıslı subayların mezuniyetinden hemen önce) “Kıbrıs Türk Silahlı Kuvvetleri Subay Yetiştirme Yönergesi” hazırlanmıştı. Bu yönergedeki olumlu ve açık hükümlere rağmen 1980 yıllarında Kara Harp Akademisi sınavlarına girmek isteyen bazı Kıbrıslı subaylarımız cezalandırılmış ve bir subayımız da GKK’lığından ayrılmak zorunda bırakılmıştı. GKK’lığında görevli TSK mensubu komutan ve subaylar, Kıbrıslıların Harp Akademilerinde öğrenim görerek daha fazla bilgi sahibi olmasını ve daha geniş ufuklara bakabilmesini önlemeye çalışıyordu. İyi eğitilmiş subaylar yerine kolay güdülebilen bir zümre onların daha çok işine geliyordu.

Daha sonra Atatürk’ün dediği gibi “İlim ve irfanın önüne top ve tüfekle geçilemeyeceği” anlaşılmış ve bu subayların önündeki akademi sınavlarına girme yasağı kaldırılmıştı. 1982’de ilk defa olarak Harp Akademileri sınavlarına girilmesine izin verilmesi ve kazananlar arasından bir kişinin akademiye gönderilmesi GKK’lığı tarihinde en büyük değişim olmuştur.

Kara Harp Akademisi’nden ilk subayımızın mezun olduğu 1985’den sonra GKK’lığına komuta eden TSK subaylarının art niyetli düşüncelerle Kıbrıslılar aleyhine aldığı gizli kararlar da artarak devam etmiştir. Kıbrıslı subayları, büyük bir karamsarlığa düşüren bu kararların bir kısmı gizli komutanlık emirleri içinde kalırken bir kısmı da meclisten geçirilerek yasa haline dönüştürülmüş veya TC ve KKTC arasında imzalanan anlaşmalar haline gelmiştir.

İncelememiz yarın “GKK Kuruluş Yasasıyla” devam edecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31