30 Kasım 1976 tarihli “Güvenlik Kuvvetlerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Yasası” ile Kıbrıslıların Türk olmadığı kendi meclisleri tarafından resmen kabul edilmiştir. Bu Yasasının 4’ncü maddesi, “Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ve kilit personeli Türk asıllı yurttaşlardan seçilerek atanır. Güvenlik Kuvvetleri Komutanı görev ve yetkileri bakımından başbakana karşı sorumludur. Güvenliği ilgilendiren bütün konularda başbakanın müşaviri olarak görev yapar” demektedir.

Bu yasa maddesiyle Kıbrıslı subayların durumu tartışılır hale getirilmiştir. GKK’da halen çeşitli kadrolarda görev yapan pek çok Kıbrıslı subay vardır. Hiçbir yerde yazılı olmayan (Belki TSK Çok Gizli belgelerinde vardır!) yasada adı geçen kilit personelin kimler olduğu ise belirsizdir. Halen TSK mensubu personelin görev yaptığı kadro görevlerini kilit görev olarak kabul edersek bunların dışında kalan Kıbrıslı subayların “Türk Asıllı” olmadığı ve başka herhangi bir ırktan olabileceği anlamı ortaya çıkmaktadır.

Bu yasaya uygun olarak yapılmasa da herhangi bir şekilde, GKK’na kilit personel olarak atanan TSK subaylarının büyük bir kısmı bulunduğu kadro görevlerine sadece kendilerinin layık olduğunu ve hiçbir Kıbrıslı subayın bu görevleri başaramayacağı duygusunu açığa vurmakta ve Kıbrıslıları hor görmektedir. TSK mensubu subayların bu yaklaşımları binlerce yıllık askeri gelenekleri ayaklar altına almaktadır.

Başbakan’a karşı sorumlu olan komutan ve onun kilit personeli için “seçilerek atanır” tabiri kullanılmakta fakat kimin tarafından seçilerek atanacağı belirtilmemektedir. Yasalarla belirlenmiş KKTC yetkili makamlarının dışında rastgele bir makamın atama yapması mümkün değildir. Bu görevlere atama yetkisinin hangi makamda/kurumda olduğu ve bu güne kadar bu yetkinin nasıl ve neden kullanıldığı/kullanılmadığı açıklanmalıdır.

İlgili yasa maddesinde “Türk Asıllı Yurttaşlardan” ifadesi dikkati çekmektedir. Kilit görevlerin neler olduğunu bilmediğimiz için onlar için bir yorum yapamayacağım. Fakat bugüne kadar GKK komutanlık makamını işgal edenlerden hiç biri KKTC yurttaşı değildir. Halen GKK komuta makamını işgal eden kişinin da yurttaş olmadığını sanıyorum. Dolayısıyla yasanın bu maddesi açıkça çiğnenmektedir.

Bu yasa maddesiyle GKK, başbakana karşı sorumlu olmakla birlikte Anayasamızın kullanılmayan 117’nci maddesine göre savunma bakanına karşı sorumludur.

Şunu da hatırlamakta yarar vardır. Kıbrıs Cumhuriyeti kuruluş anlaşmaları ile Kıbrıslı Türklere verilen üç bakanlıktan biri olan savunma bakanlığı 2004 CTP-DP hükümeti döneminde kaldırılıp atılmıştır. Geçici onuncu madde kaldırılsın diye gürültü çıkaran fakat uygulama aşamasında hiçbirşey yapmayan siyasetçilerimizin hatırlaması gerekir ki bu geçici maddenin kaldırılması halinde anayasaya göre GKK’nın bağlı olacağı Savunma Bakanlığı halen mevcut değildir.

 

İncelememiz yarın “İç Hizmet Yasasıyla” devam edecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31