14 Kasım 1986 tarihli, 35/1986 sayılı “İç Hizmet Yasası’nın” 3’ncü maddesine göre GKK; subay, astsubay, askeri memur, sivil personel, aylıkçı, mukaveleli ve mükellef erbaş ve erler ile askeri öğrencilerden oluşan ve seferde ihtiyatlarla ikmal edilen, kadro ve kuruluşlarla teşkilatı belirlenen silahlı devlet kuvvetidir.

Ayni yasasının 6’ncı maddesi; GKK, harp sanatını öğrenmek ve öğretmekle vazifelidir. Bu vazifenin yerine getirilmesi için gerekli tesis ve teşkiller GKK tarafından kurulur ve önlemler alınır demektedir.

Yasanın tefsirler maddesinde “Asker” tabiri şöyle açıklanmaktadır: “Askerlik yükümlülüğü altına giren kişiler ile Askerlik Yasası ve Güvenlik Kamu Görevlileri Yasası uyarınca KKTC Güvenlik Kuvvetlerine katılan ve resmi kıyafet taşıyan kişileri anlatır” denilmektedir.

Yasanın 4’ncü maddesi GKK’lığında görev yapan Er, Erbaş, Astsubay, Askeri öğrenci ve Subayın tam olarak tarifini yapmaktadır. Yasanın 4’ncü maddesinde “Subay” tabirinin açıklaması ise şöyledir: “Güvenlik Kamu Görevlileri Yasası’na veya Askerlik Yasası’na göre Güvenlik Kuvvetlerine intisap eden asteğmenden generale kadar rütbeyi haiz askerlerdir.”

Burada yıllardır gözlerden kaçan veya kaçırılan çarpıcı bir gerçek daha ortaya çıkmaktadır. GKK’lığında görev yapan TSK mensubu subaylar bu tariflerden hiç birine uymamaktadır. Yani açıkça rütbesi ne olursa olsun GK Komutanı dahil TSK’dan görevlendirilmiş olan subaylar, “İç Hizmet Yasasına” göre “Subay” olarak kabul edilmemektedir.

Üstelik bu yasa subay rütbelerinin Asteğmenden Tuğgenerale” kadar olduğunu vurgulamaktadır. Bu durumda KKTC’li bir subayın en son hedefi tuğgeneral rütbesine ulaşarak GKK’ne komutan olmaktı.

İç Hizmet Yasası’nda Tuğgenerallik hakkı verildiği halde Güvenlik Kamu Görevlileri Yasası’nda ise Kıbrıslı subayların ulaşabileceği rütbeler albaylıkla sınırlandırılmıştı. 11 Temmuz 2005 tarihli yasa değişikliğiyle albaylıktaki sınırlama Tuğgenerallik şeklinde değiştirilmiş fakat komutanlık rütbesi GKK’daki TSK mensupları tarafından tümgeneralliğe yükseltilerek komutanlık yolu Türk asıllı olmayan Kıbrıslılara kapatılmıştır.

İç Hizmet Yasası’nın 4’ncü maddesinin açık hükmüne göre yasada belirtilen şekliyle Tuğgenerallik rütbesinin üzerinde hangi rütbeyle olursa olsun herhangi bir şahsın GKK’da bulunması ve ne görevi olursa olsun herhangi bir makamda bulunması mümkün değildir. Herhangi bir şahsın omuzuna rastgele bir rütbe takması Lefkoşalı Rahmetlik Ahmet Rasım’ın taktığı rütbeler kadar gerçektir.

 

İncelememiz yarın “Güvenlik Kamu Görevleri Yasasıyla” devam edecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31