15-1979 sayılı “Güvenlik Kamu Görevlileri Yasası’nın” tefsir bölümünde sözü edilen “Muvazzaf Subay” tabirinin kimleri kapsadığı yasanın 54’ncü maddesinde teferruatlı olarak açıklanmaktadır. Bu maddeye göre “Muvazzaf Subay” tabiri GKK’lığına intisap eden yedek subaylar dışında teğmenden albaya (değişiklikle tuğgenerale) kadar rütbeyi haiz olan askeri anlatır denilmektedir.

Yasanın yürürlüğe girişiyle yasa uyarınca TC Harp Okullarında Misafir Öğrenci olarak okuyup mezun olarak muvazzaf subay naspedilenler, TC Yedek Subay Okulu kurslarını bitirip Yedek Subay olarak naspedilenler, Kıbrıs Cumhuriyet ordusu yasasına tabi olarak hizmet görmekte olan subaylar, bu yasa amaçları bakımından muvazzaf subay sınıfı adı altında tek bir ana sınıfa birleştirilirler denilmektedir.

Yasanın 50’nci maddesi subay ve astsubayların terfi edebilme koşullarını göstermektedir. Bu koşullardan birincisi üst rütbede açık kadro bulunması, bir diğeri ise olumlu sicil almış olmak şeklindedir. Küçük rütbelerde her türlü sorumluluğu almaya hazır subaylar olarak yetiştirilen Kıbrıslı subaylar, görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmıştı. Albay rütbelerine ulaşıldıktan sonra ilk söylenen şey mevcut albay kadro görevlerinin verilmeyeceği ve yeni kadro görevlerinin açılacağı olmuştu.

GKK’lığı kadrolarının değiştirilmesi ve komutanlık makamı rütbesinin daha üst kademelere yükseltilmesi görevlerin daha iyi yürütülebilmesi yönünden yararlı olabilir. Ancak buna paralel olarak iç hizmet yasasının ve güvenlik kamu görevlileri yasasının da düzeltilmesi ve subaylardaki rütbe sınırlamasının GKK’nın rütbesi ile aynı olacak şekilde düzenlenmesi gerekiyordu. Ancak 11 Temmuz 2005’te yapılan 33/2005 sayılı yasa değişikliği bu yönüyle çok yetersiz kalmıştır. GKK’nın kadro görevi TSK mensuplarının kararıyla Tümgeneralliğe yükseltilirken Kıbrıslı subaylara komutanlık layık görülmemiştir.

Kıbrıslı subaylar, GKK’lığında mevcut olan Kurmay Başkanlığı, 1’nci Alay Komutanlığı, Sivil İşler başkanlığı, Sivil İşler Başkan Yardımcılığı, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı gibi albay kadro görevlerinde çalışamayacak ancak görevleri belirsiz ve göstermelik olarak yaratılan GKK Komutan Yardımcılığı makamında göstermelik bir tuğgenerallik rütbesine sahip olacaktır.

KKTC’li subaylara güvenilmediği yapılan yasa değişikliğiyle bir kez daha vurgulanmış ve Kıbrıslı subaylar aşağılanmıştır.

Güvenlik Kamu Görevlileri ve İç Hizmet yasalarının ikisi birlikte ele alınmalı ve subaylardaki son rütbe sınırlaması Güvenlik Kuvvetleri Komutanının planlanan rütbesi ile aynı olacak şekilde düzenlenmelidir.

 

İncelememiz yarın “Askeri Personel İsthdam ve İşbirliği Anlaşması” ile devam edecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31