GKK’lığında TSK mensubu komutan ve subayların, kapalı kapılar ardında aldığı kararlar Kıbrıslı subayları büyük bir karamsarlık içine düşürmekte ve gelecek endişesi yaratmaktadır. “Askeri Personel İstihdamı İşbirliği Anlaşması” da bu şekilde art niyetli düşüncelerle hazırlanmış ve Kıbrıs Türk Subayları için bir utanç belgesi olarak ortaya çıkmıştır.

19 Nisan 1996’da DP-CTP Hükümeti döneminde, Lefkoşa’da TC Büyükelçisi ve KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı arasında imzalanan ve 24 Haziran 1996’da TC ve KKTC bakanlar kurulunca onaylanan Askeri Personel İstihdamı İşbirliği Anlaşmasının madde IV 2’nci bendine göre “TSK kadrolarında görevlendirilecek GKK’lığı askeri personeli, Türkiye’nin taraf olduğu anlaşmalar kapsamında yurt içi ve yurt dışında yapılacak toplantı ve görüşmelere Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen katılamazlar.” 

Aynı anlaşmadaki Madde-V’e göre “TSK bünyesinde görev yaptıkları süre içinde GKK’lığı askeri personelinin sicil bağlantıları ve sicil amirleri Sb. sicil yönetmeliğinin 5’nci maddesine göre, TSK mensupları gibi çalıştıkları birlik, Karargah ve kurumun kuruluş bağlantıları esas alınarak belirlenecektir. Ancak bu personel kendi astı olan TSK personelinin sicil üstü olmayacaktır.”

Bu anlaşmayla Kıbrıslı subaylara ne KKTC’yi ne de TC’yi temsil hakkı verilmemekte, sicil verme yetkisi, dolayısıyla emir komuta yetkisi ellerinden alınmaktadır. Bu anlaşmanın hatalı yönleri KKTC devlet ve hükümet yetkililerine defalarca izah edildiği halde hiçbir gelişme olmamıştır.

***

Her ne kadar kuruluşu 1 Ağustos olarak söylense de 1976 Kasım ayında TMT, (Mücahit Teşkilatı) GKK adı altında yeniden teşkilatlanmış ve yasal düzenlemeler yapılmıştı. Mevcut anayasanın 117’nci maddesi, “Yurt savunması KKTC silahlı kuvvetlerince sağlanır, silahlı kuvvetler komutanı savunma bakanının önerisi ve bakanlar kurulunun kararı üzerine cumhurbaşkanınca atanır, savunma bakanlığına bağlı silahlı kuvvetlerin ve bağlı komutanlıkların görev yetki ve sorumlulukları yasa ile düzenlenir” demektedir.

Anayasanın geçici onuncu maddesi ise Kıbrıs Türk halkının savunması ve iç güvenliği ile milletlerarası durum gerektirdiği sürece bu anayasanın 117’nci maddesinde yer alan kurallar yürürlüğe girmez. Anayasa yürürlüğe girdiği tarihte iç ve dış güvenliğinin sağlanmasında kullanılan bütün kuvvetlerle, bunlara ilişkin uygulamada olan usul ve hükümlerin bu konularda kabul edilmiş ve edilecek işbirliği esaslarının uygulanmasına devam olunur” demektedir. Anayasanın kabulünden sonra yıllar geçtiği halde bu GEÇİCİ madde en temel KALICI madde şeklinde devam etmektedir.

Bir anayasa değişikliği gerektiren bu geçici maddenin kaldırılmasından önce, birkaç günden beri vurguladığımız yasal değişikliklerin yapılması gerekmektedir. Bu değişiklikleri yapmak hem daha kolay hem de daha etkili olabilecek, geçici onuncu maddenin de gereksizliği daha açıkça görülecektir.

Evet buyurun. Ya bu değişikliklerle işe başlayalım veya “Kıbrıs Sorununun Kapsamlı Çözümünü” bekleyelim. 

 

Bitti

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31