Bir avukat arkadaşımdan öğrendim. Kredi kartları konusunda dudağı uçuklatacak denli çok hukuksal sorun yaşanıyormuş.
  
Bir yandan toplumumuzda kredi kartı kültürünün yeterince yerleşmemesi, öte yandan da cepteki kredi kartının insanları harcamaya teşvik edici niteliği, işleri işte böyle çığırından çıkarmakta.
  
Kimileri sanki ödemesini hiç yapmayacakmış gibi kredi kartlı alış verişlere çıkmakta, ay sonu ödeme gücünü aşan rakamlarla karşılaşınca da, apışıp kalmaktadırlar. Biriken borcun üstüne başlıyor faiz bindirimleri…
  
Tabii ki sadece savurganlık ve sorumsuzluk değildir bu toplumsal felaketi tetikleyen unsurlar. İşsiz kalanlar, maaşını gecikmeli alanlar, ya da hiç alamayanlar bu felaketin sarmalına girenlerin baş sıralarında. 
  
Neticede ciddi ödeme sorunları ve hesapsız kitapsız kredi kartlı yaşamın kaçınılmaz sonucu olarak da mahkeme kapıları!.. Olayın mahkemelik aşamasında, taktığı büyük borcu arkasında bırakarak ülkeyi terk edenler bile varmış.
    *       *       *
  
Bankaların önüne gelene kredi kartı vermesinin tabii ki bu olumsuzluklarda büyük payı var. Bazı bankaların kaldırımlara stantlar kurarak yoldan gelip geçenlere kredi kartı formları dağıtmasına bile tanık olduk. Hazretler sanki golifa dağıtıyorlar!.. Ki bunun benzerine başka hiçbir ülkede rastlanamaz.
  
Ekonomik yaşamımızda çek sisteminin canına okundu. Karşılıksız çekler piyasamızı allak – bullak etti. Şimdi de bir kredi kartı felaketi yaşanıyor. Karşılıksız çekler olayının tavan yapmasından sonra bankalar artık çek yetkisi verecekleri kişiler için ince eleyip sık dokumaya başladılar. Kredi kartı istismarcılığının önlenebilmesi adına konulması gereken kurallarda ise geç kalınıyor.
  
Kredi kartlı alışverişlerde bankalar arasında ciddi rekabet var. Her banka kendi kredi kartının kullanılmasını teşvik için müşterisine çeşitli avantajlar sunmakta, sürekli olarak bu avantajların reklamını en etkili biçimde yapmaktadır.
  
Ne ki, bankaların tüketimi teşvik eden taahhütlerini ne denli yerine getirmekte olduklarını da müşterinin yakından denetlemesi gerekir. Bu denetimi yapanlar kimi zaman acı sürprizlerle karşılaşmakta ve müşterisi olduğu bankanın samimiyetsizliği karşısında şoka uğramaktadırlar.       
  
Örneğin kredi kartlı harcamayla kazanmanız gereken puanlarla oynandığını görebilmektesiniz. Bu puanlar para yerine geçmektedir. Dolayısıyla haksızca gasp edilen her puan müşterinin hakkına saldırıdır.
    *       *       *
  
Örneklemeyi detaylandırarak sürdürecek olursak, size taahhüt edilen kredi kartlı harcamalarda yüzde 1’lik bir kazançtır. Yani her 100 TL’lik harcamada 1 TL kazanacaksınız. Ama öyle olmuyor. Müşterisi olduğunuz bankanın posunda işlem yapmaya özen gösterdiğiniz halde, harcamalarınızda hiç puan kazanmadığınızı da gözlemleyebiliyorsunuz. Ya da 100 TL’lik harcamanızın karşılığı olarak 1 TL kazanmışken, birkaç gün sonra aynı harcamayı yaptığınız halde hesabınıza sadece 5 kuruş işlendiğine tanık olabilmektesiniz. Dahası, biriken puanlarınızın durduk yerde gerilediğini, örneğin 50 puanın 45 puana düştüğünü de elinize tutuşturulan satış fişinden hayretle izleyebilmektesiniz.
  
Daha da beteri, harcamalarınızla ilgili kredi kartı hesap özetlerini size hiç göndermeyen, ya da ödemenizi yapmanızdan günlerce sonra ulaştıran bankalar da vardır. Oysa doğru ve gerekli olan bu hesap özetlerinin her ay hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasındaki bir haftalık süre içinde müşteriye ulaştırılmasıdır.
  
Durumdan şikayet ettiğinizde “e – mail adresinizi veriniz hesap özetinizi oraya gönderelim” diyorlar. İyi de kardeşim, herkesin bilgisayarı, interneti ve e - mail adresi mi var?.. En pratiği ve doğalı, hesap özetini zamanında yazılı olarak ulaştırmaktır.     Sözün özü, çağdaş bir gereksinim olarak bizim ülkemizde de gittikçe yaygınlaşıp günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasına giren kredi kartları bağlamında yaşanan ciddi sorunlar var. Hem bankaların ve hem de kredi kartlarından yararlanmakta olanlarımızın gündemdeki sorunları ciddiyetle gözden geçirmelerinde ve hatta Merkez Bankası’nın bu konuda da denetleyici gücüyle acilen devreye girmesinde yarar var.  

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi       

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31