Bu ülke hiç hayır etmeyecek mi diye zaman zaman sorarım kendime. Eskiden belki bir gün edecek derdim ancak şimdi onu da söylemiyorum. Böyle giderse iyiden iyiye psikologların kapısını aşındıran bir halk haline döneceğiz. THY’nin yeni KKHY’nin istihdam adı altında açtığı sınavın hüsranla sonuçlandığını hepimiz dün gazetelerin manşetlerinden okuduk. Sınavdan önce sınava katılan 300’ü  aşkın  KTHY çalışanı yapılan abuk subuk pskilojik testten dolayı sınavı terketti. Dün KTHY çalışanlarına yapılan psikoloji testini ele geçirdim ve inceledim. Genel çerçevede uluslar arası platforformda bazı koşullarda uygulandığını da yaptığım araştırmalarda öğrendim. Ancak KTHY çalışanları için bunun uygulanması son derece olumsuz oldu. Şimdi diyeceksiniz ki madem dünya da uygulanıyor; THY gibi bir kuruluş da bunu uygulamış ise bunda ne sorun var?

Bildiğiniz gibi KTHY uzun yıllar THY’nin desteği ve ortaklığı ile bu yolu yürüdü. Yani uzun yıllardır KTHY’de çalışan ve dün sınava giren çalışanlara Türk Hava Yolları kesinlikle yabancı değil. Her birinin THY’de CV’leri mevcut. Ne işle uğraştıkları, hataları, günahları hepsi mevcut. Yani anlatmaya çalıştığım THY işe başvuran KTHY çalışanlarına yabancı değil. Ancak burada

KTHY çalışanları kandırılıyor

KTHY çalışanlarının kandırıldığını görüyoruz. Neden  kandırılıyor. Ulaştırma Bakanı Ersan Saner  son birkaç gündür  yeni havayoluna KTHY çalışanlarının alınacağını açıklıyor. Dün THY’nin yapmış olduğu sınav sırf KTHY çalışanlarına değil tam anlamıyla kamuya açık bir sınavdı. Ve bu sınava KTHY çalışanlarının dışındada insanlar katıldı. Bu da nedemek oluyor Yeni havayoluna sadece KTHY çalışanları alınmayacak. Yeni havayolunun istihdam kapasitesi 150 kişi; bu sayı maksimum bir sayı. Şimdi bana lütfen biri söylesin “zaten KTHY mağdurları 300’ün üzerinde bir de 150 istihdamın hepsi alınmayacağına göre bu iş nasıl olacak?”

Bu da demek oluyor ki KTHY mağdurları yine Bakan Saner tarafından kandırılıyor.

KKHY hâlâ bir muamma!

Yeni kurulacak olan havayollarına yatırım yapan işadamları, çalışmaların üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen halen bir netlik olmaması karşısında harekete geçip Bakan Saner’in kapısına dayandılar. Adamlar haklı dünya kadar para yatırdılar bu işe. Şimdi karşınızda işin içinde hem bir devley hem de THY olunca yatırımcı olarak içiniz biraz rahat oluyor. Ancak gelin görün ki yatırımcıları  KKHY diye bir yapı oluşmakta gecikince bir telaş sardı. En başından bazı işadamları söylemişti de inanmamıştım “yeni havayolu tutmaz, olmayacak” diye. Hep negatif bakmayalım diye uyarmıştım bazı işadamlarını. Adamlar haklı çıkacağa benziyor anladığım kadarıyla.

KKHY yatırımcıları Ersan Saner’e güvenmişler

Efendim, ben her zaman söylüyorum kabinenin bakanlarının yarısı maalesef işlerini başarıyla yapamıyorlar. KKHY’nın kurulması geciktikçe de gecikiyor, Yemen’den gelecek kahveye benzedi. Yatırımcılar, Ulaştırma Bakanı’nın sözlü taahhüdü üzerine yatırım yaptıkları miktarı hiç tereddüt etmeden Bakanlığın gösterdiği emanet hesaba yatırdıklarını açıkladılar dün. Allah aşkına bu ülkede Bakanların sözüne güvenip de bir okka para elden çıkarılır mı? Hiç mi tazminat maddesi içeren bir anlaşma yapmadınız? Yatırımcıya verilen taahhütlerin hangisi yerine getirildi ki bugüne kadar. Kasım ayından beridir her hafta kurulur KKHY. Hani nerde? Yatırımcılar her an bu işten çekileceklerini de dilegetirmişler. Şimdi çekilin çağrısı yapsak; o kadar iş bekleyen insan var onlara haksızlık olur. Ama en azından  bu işi biraz zorlayın. Bakan Saner de bu işi başaramazsa oldukça prestiji sarsılacak.

Bakan Dürüst’ün turizm çabaları suya düştü

Kuzey Kıbrıs’ı dünyaya tanıtan, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na ait site northcyprus.cc ve Turizm Bakanlığı’nın resmi sitesi turizmcevrevekultur.com servis sağlayıcıya olan borcundan dolayı yayına kapatıldı. Dün bu haber ajanslarına düşmesinin ardından Turizm sektörü bir dalgalanma yaşadı. Evet bu haber bana paramız yok yemeye tahtaravalliyle giderik gezmeye özdeyişini hatırlattı. Turizm Bakanı Kemal Dürüst bir yıla aşkın bir süredir KKTC Turizmini dünyaya tanıtmak için uğraşıp duruyor. Turizm Bakanlığının ilgili şirkete ciddi miktarda bir borcu var ve Bakanlık bu borcu  nir türlü sorumlu şirkete ödemedi. Bunun için çok girişim yapıldığını biliyorum. Ancak Bakan Dürüst nasıl oldu da bu sorunu bir türlü aşamadı. Dünyanın herhangi bir yerinden bir turist KKTC’yi merak edip internete girerse “Kuzey Kıbrıs’ı dünyaya tanıtan, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na ait site northcyprus.cc ve Turizm Bakanlığı’nın resmi sitesi turizmcevrevekultur.com servis sağlayıcıya olan borcundan dolayı yayına kapatıldı.” Yazısını okuyacak. Ne Hükümete ne de Bakanlığa yakışmadı. Bütün yapılan tanıtımlar şimdi olumsuza dönecek. Alın size Rumlar için güzel malzeme…Kabinenin güçlü Bakanları arasında bilinen Kemal Dürüst’ün bu konuyu dün bakanlar kuruluna bir kez daha götürdüğü, Başbakan Küçük’ün bu konu için söz verdiğini ancak bu sözü yerine getirmediğini de öğrendik. Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz demişler; işte bu işin geçerli bir atasözü!

UBP-ÖRP KOALİSYONU DA KAPANDI

Çok ilginç bir Hükümet dönemi yaşıyoruz. Çok fazla bu konuya girmek istemedim ama artık dayanamdım. Zerre kadar umurumda değil UBP’nin kiminle koalisyon kuracağı. Çünkü ne söylese söylediğini yapmayan bir Hükümet modeli var karşımızda. Koalisyon kurmak için Başbakanlığa çağrılan Turgay Avcı çabalarının meyve verdiğini görünce önce sevinmiş bunu basınla paylaşmış daha sonra da Başbakan Küçük’ün koalisyon yok açıklamasıyla sarsılmıştı. Dün yaptığıp nabız yoklamasında ÖRP koalisyonunun artık ortadan kalktığını öğrendim. Buna da hayırlısı demek lazım ancak toplum bu belirsilikten dolayı artık çok gerilmeye başladı.  Benden söylemesi!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31