KTHY batmadan önce UBP 2003 seçimlerinde Türkiye’de ikâmet eden sempatizanlarının KKTC’de oy kullanmaları için, KTHY’dan 2 defa uçak kiralayarak charter sefer yaptırmıştır. İki charter seferin vergiler dahil toplam tutarı olan 23,192.- US dolar tutan fatura bedelleri UBP’den defalarca talep edilmesine rağmen ödenmemiştir. 2010 yılında KTHY’na el konulmasından sonra da, bu borç UBP tarafından ödenmemiştir. Bu charter seferler yanında Eroğlu’nun seçim kampanyasında kullanılmak üzere 1800 kilo ağırlığında ışıklı bir tabelâ KTHY ile Türkiye’den KKTC’ne getirilmiş, seçim sonrasında yine KTHY ile geri Türkiye’ye götürülmüştür. Bu kargonun da faturası UBP üzerine çıkarılmış olmasına rağmen, onun da parası alınamamıştır.  KTHY’na el konulduktan sonra, çalışanlarının tazminatları bugüne kadar ödenmemiştir. Özelleştirme Yasasından sonra kamuda işe alınan KTHY mağduru personelin bir çoğu eski maaşlarının çok altında ücretlerle kamuda istihdam edildiler. İstihdam edilinceye kadar da 1 yıldan fazla işsiz kaldıklarından dolayı, geçimlerini sağlayabilmek için çok borçlanmışlardır. Aldıkları yetersiz maaşları ile borçlarını ödeyemeyecek durumda olan eski KTHY çalışanları, şimdi KTHY’nın sahip olduğu menkûl ve gayri menkûllerinin satılıp tazminatlarının ödenmesini talep etmektedirler. Bu arada KTHY’na borcu olan kurum ve bireylerin de  borçlarının tahsil edilip tazminatların ödenmesinde kullanılmasını talep ediyorlar. Bana göre çok haklı bir talep.

                                            ***

Bugün Hükümet ortağı olan UBP, KTHY batırılmış olsa bile borcundan kurtulamaz. Bu borcun behemahal ödenmesi gerekmektedir. UBP’nin mali vukuatları sadece KTHY borcu ile de sınırlı değildir. 2013 yılında yapılan genel seçimlerde UBP seçim için 1.8 milyon liralık bütçe ayırmasına karşın, 4 milyon liranın üzerinde bir seçim harcaması yapmıştı. Ancak bu harcamaların çoğu faturalandırılmadığından nerede ve nasıl harcandığı bilinemiyor. Ayrıca faturasız harcanan paranın kaynağı da meçhûldür. Bu konuda UBP içerisinde seçimden sonra çok tartışmalar olmuş ve bu konuyu soruşturmak için Ersin Tatar başkanlığında bir de heyet oluşturulmuştu. Zaman her şeye ilâçtır diye bir deyişimiz var. UBP’nin durumu da o hesap. Zaman içerisinde bu konu da unutulup gitti. Bir başka UBP vukuatı da piyango çekilişi ile ilgilidir. UBP Piyango çekilişi yapılacak diye parti adına hazırlanan piyango biletleri satmıştır. Çekiliş tarihi 20 Temmuz 2013 olmasına rağmen ne piyango çekilişi yapılmış, ne de satılan biletlerin parası iade edilmiştir. Burada görev Yüksek mahkemeye düşmektedir. Çünkü siyasi partiler her mali yılın sonunda partilerinin gelir ve giderlerini gösterir hesaplarını Yüksek Mahkemeye sunmak zorundadırlar. Yüksek Mahkeme Hukukçuları siyasi partilerin mali hesaplarının incelenmesinde Sayıştay’lıktan profesyonel yardım alarak sağlıklı bir denetim yapabilir. Yapmalıdırlar ki siyaset kirlenmesin.                   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31