Düzenlenen her kültür etkinliğinde hükümetin kültür – sanat konusundaki duyarsızlığına acı göndermeler yapılmakta. Bu durum, hükümetin bir kültür – sanat politikası olmadığının ve bu konudaki eleştirileri ve beklentileri de anlama ve algılama niyeti taşımadığının açık göstergesi.
  
Dördüncü geleneksel Yeniboğaziçi Pulya Festivali’nin ve “Opera Geceleri”nin kamuoyuna sunumu dolayısıyla geçen hafta iki ayrı yurt köşemizde düzenlenen basın toplantılarında da kronikleşen bu hükümet ilgisizliğinden yakınıldığına tanık olduk.
  
Kültür - sanat etkinliklerini programlayıp düzenlememesi bir yana, hükümetin kültürden sorumlu bakanı belediyelerin ve diğer kurumların düzenlediği kültür ve sanat etkinliklerinde ispat-ı vücut bile etmiyor. Bu nasıl bir kültür – sanat sorumluluğudur?
  
Görünen o ki, belediyelerimizin duyarlılığı da olmasa, bu ülke kültür ve sanat bağlamında tümden çölleşecek.
  
Belediyelerin yıl boyunca düzenledikleri çeşitli etkinliklerin yanı sıra, gelenekselleştirdikleri süreli festivallerle kültür – sanat alanındaki susuzluğu ülkenin her yanında gidermeye çalışmaları, takdirle vurgulanması gereken bir olay. Büyük kalabalıkları toplayan bu etkinlikler belediye başkanlarına prestij sağlamakta ve bu sayede adları sürekli gündemde olmaktadır.
    *      *      *
  
Oysa açık bir gerçek ki, şu andaki sorumlu bakanın adı hiçbir kültür olayıyla birlikte anılmamaktadır. Buna fırsat tanımıyor ki!.. Belediyelerin kültür ve sanata dair böylesine parlak programları varken, aslında belediyeleri de besleyen kaynak olan hükümetin kültür ve sanata dair bu kadar verimsiz ve pasif durması, hükümetin başkanını ve sayın üyelerini hiç mi düşündürmüyor, hiç mi üzmüyor?
  
Anakent yerel yönetimleri sayılan Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne belediyelerinin düzenledikleri kültür – sanat festivalleri, şu içinde bulunduğumuz yaz aylarına yine damgasını vurdu. Diğer küçük ölçekli belediyelerimiz de onlardan geri kalmadıklarını göstermenin çabası içindeler. Bütçelerinden ve enerjilerinden kültür ve sanat etkinliklerine küçümsenemeyecek paylar ayırarak bölgesel özelliklerimizi ve zenginliklerimizi öne çıkaran festivaller yapıyorlar. Yerli sanatçılarımıza performanslarını sergileyebilme ortamları sunuyorlar.
  
Şimdi burada akla gelen soru şudur: Hükümet, kültür ve sanat etkinliklerini tümden belediyelere mi havale etti?..
  
Öyleyse kültürü bakanlıklarından tamamen dışlasınlar da, halkımız da artık bu bağlamda hükümetten hiçbir şey bekleyemeyeceğini, kültür ve sanatın zaten hükümetin gündeminde olmadığını bilsin!..
    *        *      *
  
Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları çok içten bir ifadeyle “ben kültürden, sanattan anlamam” dese de, tam bir yöneticilik örneği vererek bu işlerin başına gerçekten anlayanları getirdi. Onların organizasyonlarına her zaman destek verdi.
  
Lefkoşa Türk Belediyesi’nin en önemli kültür – sanat etkinliklerinden biri olan Kıbrıs Tiyatro Festivali, o büyük organizasyonuyla, sıkıntılarına rağmen başarıyla sürdürülüyor. Bu festivalin 9’uncusu bu yıl 6 – 30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İple çekilen o muhteşem tiyatro günlerine az bir zamanımız kaldı.
  
Yine salonu hıncahınç dolduracak olan kalabalıkların coşkuyla izleyeceği Eylül’ün oyunlarını bugün burada ilk kez açıklamak isterim:
  
İstanbul Devlet Tiyatrosu’ndan “Ölüleri Gömün” ve “Profesyonel”; İstanbul Şehir Tiyatrosu’ndan “İstanbul Hatırası” ve “Dullar”; Tiyatro Stüdyosu’ndan “Vanya dayı”; Dostlar Tiyatrosu’ndan “Nereye Gidiyoruz”; Tiyatro Kumpanyası’ndan “Kadın İle Memur” ve Trabzon Devlet Tiyatrosu’ndan “İstibdat Kumpanyası.”   

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31