“Dünya Tiyatro Günü” dolayısıyla tiyatro üzerinden kültür ve sanatımız en geniş platformda tüm sorunları ve beklentileriyle bir kez daha seslendirildi. Tiyatro kurumlarımız tarafından geleneksel tiyatro günü bildirileri yayımlandı. 

   Bunların içinde en dikkate değer olanı, dinamit gibi vurgulamalar içeren Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun bildirisi oldu. “Suçlu ayağa kalk” dercesine ülkemizin politikacına yöneltilen bu bildiride özellikle tiyatro bağlamında işlenen günahlar teker teker sorumluların yüzüne çarpıldı. Hem de gizlenemeyen bir isyan tonunda… O bildiriyi herkesin kelimesi kelimesine okumasını ve verilen mesajların çok iyi algılanmasını dilerim. 

   Kültüre ve sanata duyarlı insanlarımızın bu özel gündeki isyanları haksız değildir. Kültürümüzün kronikleşen sorunlarını bir kez daha gündeme taşımalarına karşın bu sorunlara hak edilen ilginin yine de gösterilmeyeceğinin bilinci içinde öfkelerini ve düş kırıklıklarını duyumsattılar.

     *       *       * 

   Ne yazık ki, acı gerçeği kabul etmek zorundayız… Ülkemizin kültür ve sanat insanları, kendi ciğerlerini kendi yağlarıyla kavurarak toplumsal kültürümüzü daha ileri noktalara taşımaya ve buna dair farkındalıklar yaratmaya çalışırken, bir yandan da devleti yönetmekten sorumlu olanların ilgisizliğiyle boğuşmaktadırlar.  

   Burada bir ayrıntıya vurgu yapmaktan çekinmeyeceğim. O da şu: Ülkemizin sanatçıları da kültürümüzü kemirmekte olan sorunların çözümlenmesi bağlamında bir dayanışmayı ve örgütlenmeyi şimdiye dek beceremediler. 

   Kültür ve sanat camiamız çekememezliklerin ve bölünmelerin en fazla yaşandığı alandır. O nedenle çoğu sanatçımız bu dağınık camia içinde “yalnız kurt” gibi hareket etmekte, dayanışmanın ve örgütlenmenin yararlarını yakalayamamaktadır.

     *       *       *

   Konu tiyatro olduğuna göre, tiyatro bağlamında konuşalım. 

   Ülkemizde her zaman var olan tiyatro sevgisi, son yıllarda tavan yapmıştır. Rakamlar da ortaya koymaktadır ki, tiyatro artık ülkemizde en popüler ilgi alanı olan futboldan daha fazla izleyici toplamaktadır. Hele bu izleyici sayısı her yılın eylül ayında düzenlenen Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde muhteşem boyutlara ulaşmaktadır. 

   Hiç abartmasız diyebilirim ki, tiyatro, ülkemizde “kapalı gişe” olayını gerçekleştiren bir kültür kurumu. Halk neredeyse orada olması gereken politikacının normalde buna ilgi göstermesi, tiyatro olayına yatırım yapması gerekir ama, ne gezer. 

   Halk kendisiyle birlikte olan, kendisiyle birlikte yürüyen politikacıyı sever ve destekler. Bunun ayırtında olabilen politikacı sayısının ne kadar az olduğunu tiyatro salonlarındaki kalabalıklara baktığımızda görürüz. O kalabalıklar arasında çok az sayıda politikacı vardır… Ki, onlar da karar mekanizmalarında etkisi olmayanlardır. Politikacı, “tiyatro salonlarının protokol koltuklarını boş bırakan figür olarak” algılanmaya başlandı.

     *       *       *     

   İzleyici sayısı açısından futboldan daha büyük bir ilgi alanı yaratmayı başaran tiyatroya, futbol kulüplerine verilen maddi desteğin binde biri verilmiyor. Örneğin gerek piyango gelirlerinden, gerekse devlet bütçesinden futbola yapılan katkının yanında tiyatroya ya da kültürümüze dair yapılan katkı sıfır noktasındadır. Kültüre ve sanata duyarsızlık, salonsuz Devlet Tiyatroları ayıbını kaç yıldır ülkemize yaşatmaktadır. Salonun yanması ayıbının yanına, ihmalin ayıbını da ısrarla ekleyen bir zihniyetle karşı karşıyayız.  

   Çağdaş ve uygar ülkeler, kültürleri ve kültür insanlarıyla övünürler. Bir de bizim halimize bakınız… Ülkelere ve toplumlara uluslararası alanda saygınlık, iletişim ve tanıtım kazandıran olgunun özgün kültür ve sanat olduğunu anlamamakta ısrar eden bir zihniyete, ülkenin kültüründe her zaman sorumluluk verilmektedir. Politika adına ve de devlet yönetimi adına bundan daha büyük bir sorumsuzluk düşünülemez!..       

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31