Dün çocukların ve velilerin karne heyecanı, Şubat Tatili heyecanı ile gözlerini açtığı bir gündü.

Tüm kentlerde yaşanan bu telaş ve heyecan, Lefkoşa'da uzun sürmedi. Çünkü Lefkoşalıların içindeki heyecan, yerini endişeye, ulaşacağı yere güvenli  bir şekilde varma telaşına bıraktı.

Lefkoşa'da yine bir yağmur sonrası faciası yaşandı.  Yollar trafiğe kapatıldı. Televizyonlardan kapalı yol duyuruları yapıldı. Trafiğin tıkanması pahasına can ve mal güvenliği için güzergahlar önerildi.

Adeta, olağan üstü hal bölgesi ilan edildi Lefkoşa. Sanayi bölgesi yine battı. Ana cadde, Lefkoşa çevre yolu sular altında kaldı. Sular altındaki bir ulaşım mahallinde araçlar sandal gibi suların üzerinde yüzdü.

Okullar yolu, Polis Genel Müdürlüğü mahallinden askeri vidanjörlerle su boşaltıldı. Bir sürü su baskınları yaşandı.

Lefkoşa'yı bilmeyenler günlerdir yağmurun dinmediğini düşündü. Oysa topu topu gece başlayan bir yağmurun, sabaha dek devam etmesi sonrasında, Lefkoşa'nın doğal hallerinden biri olduğunu bilenler olarak, bizler sadece kahredip suların doğal yöntemlerle çekilmesini bekledik.

***

Modernleşmekten, gelişimden, yatırımdan söz ederek gelişilemez beyler!

Bugüne kadar küreselleşmenin, ekonomik, sosyal ve siyasal etkilerinin yanında mekansal etkilerini göz ardı ediyor olmanın zararını çekiyoruz. İş bilmezlik olarak adlandırabileceğimiz bu hatanın, yaşamlarımızın başkentine damgasını açıkça vurduğunu söylemek için artık âlim olmamıza gerek yok...

Avrupa Birliği'nin bizlere haksızlık ettiğini, adanın yarısının Avrupa Birliği'ne dahil edilmesinin kabul edilemez olduğunu avazımız çıktığınca haykırmak beceri gerektirmiyor gördüğünüz gibi.

***

KKTC kentleşmeyi, şehirleşmeyi ve kentlerin mekansal şekillenmesini başaramadı. Daha açık söyleyecek olursak: KKTC, başkentinin kentleşmesi konusunda sınıfta kaldı.

Stratejik planlamayı başaramadık.

Geç kaldık.

Şehir dediğiniz lego değil ki yeniden yıkıp inşa edesiniz. Sorumsuzlukların bedelini ağır ödüyoruz işte.

***

Şimdilerde, partiler belediye başkan adaylarını belirliyorlar. Haydi o zaman!

Yeni adaylarınızı belirlerken, stratejik planlamalarınızı da görelim!

Amaçlarınızı, önceliklerinizi netleştiren ve finansman boyutunu içeren eylem programlarınızı görelim.

Plan, program ve bütçe bağlantılarınızı bizlere açıklayınız.

Projenizi bizlerle, halkla paylaşınız ki hesap verilebilirliğiniz olsun. Kahya seçmiyoruz biz, BELEDİYE BAŞKANI seçeceğiz.

***

Lefkoşa'yı nasıl analiz ettiğinizi, mekansal analizlere ek olarak, sosyal ihtiyaçlar bağlamındaki değerlendirmelerinizi de merak ediyoruz. Sağa sola bayrak ve minare dikerek, kaldırımlara ve köşe başlarına "beripterocuklar*" kurdurmak dışındaki çabalarınızı da duymak istiyoruz. Apartmanların çevrelerine gelişigüzel kurulan derme çatma garajlarda, gecekondulaşmış bir görünüme karşı önlem hedeflerinizi, gelişigüzel park edilen araçlara sağlanan imkanları, trafiği alt üst eden düzenlemeleri, yaya dışında her şeye hizmet eden kaldırımlar meselesine bakışınızı merak ediyoruz.

Merkezi yönetimle, iktidarla nasıl bir iletişim ve paylaşım içerisinde olacağınızı da söylemeniz gerekecek.

Siyasi çatışmalarınıza Lefkoşalıyı mahkum etmeme yöntemlerinizi de dinlemek istiyoruz.

Ekiplerinizi ve hem emek, hem de beyin takımlarınızın niteliğini, sayısını, amaçlarını nasıl belirleyeceğinizi de söylemelisiniz ki, yeniden bir istihdam patlaması yaşamasın Lefkoşa Belediyesi. Ekonomik kaynaklarınızın neler olduğunu ve onları nasıl kullanacağınızı da duymak istiyoruz.

Olası sınırlılıklarınızı da paylaşın ki, popülizmle pespembe tablolar çizip, sonra da engellendik diye karşımıza çıkarken dayanaklarınız olsun. Sorgulayabilelim, takip edebilelim, ilerimizi görebilelim! Size güvenebilelim...

***

Lefkoşa tarihi bir kent. Tarihi kentlerin, tarihsel dokusunu tahrip etmeden ve görünmez hale getirmeden kentsel yenilenme ve dönüşümün dünyada güzel örnekleri var. Oralardan neleri örnek alıp, Lefkoşa'yı kimliğinden koparmadan bize yakışır bir hale getirmeye yönelik çalışma planlarınızı merak ediyoruz.

Bugüne kadar kaçak yapılanmış ve haksızca affedilmiş binalar hakkındaki düşüncelerinizi de duymak istiyoruz.

***

Kaliteli bir yaşam için verilmesi gerekenden çok daha büyük vergiler ödüyoruz. Buna karşılık olarak aldığımız: su baskınları, sel kaygıları, yürünemez kaldırımlar ve araç kullanılamaz delik deşik yollar!

***

Hodri meydan beyler!

Bir erkek politikacıyı, Lefkoşa'nın başına getirmeyi planlayacaksınız ya! Tüm bunları anlatacak ve alternatif planlarını da, kaynaklarını da ortaya koyarak bizi rahatlatacak, hesap verilebilir hizmet anlayışınızı bekliyoruz.

Dinlemedeyiz!

Buyurun?

Not:Dün Girne'ye de gittim. Lefkoşa'dan sonra cennette gibi hissettim kendimi. Çukursuz ve yağmurlu bir havada yüzercesine seyahat etmeyeli çok olmuştu.

İki kentin farkını bir defa daha ayrıştırmış oldum.

*Beriptero: Geçici amaçlarla kurulmuş, baraka görünümlü küçük çok amaçlı yapı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31