Aynı zamanda Lefkoşa’nın dert boyu da olan Dereboyu’nun geleceği konusunda hâlâ kentsel bir karar verilebilmiş değildir. Oysa trafik bağlamında gittikçe yüklenmekte olan o cadde adına bir an önce çareler düşünülse çok iyi olacak. Çünkü yakın gelecekte cadde üzerinde devreye girecek olan yeni bir alışveriş ve eğlence kompleksi oralardaki trafik sorununa yepyeni boyutlar kazandıracak. Dereboyu’nun çehresinde de değişikliğe yol açması beklenen bu modern kompleks içinde bir de sinema salonunun bulunduğunun altını çizerim.

   Asıl adı “Mehmet Akif Caddesi” olan, ama Kanlıdere’ye paralel uzandığı için halkın genellikle “Dereboyu” dediği o arter, belleklerde “Pronto kavşağı” diye yer eden noktadan başlar ve Ortaköy’ün girişi sayılan bakanlıklar kavşağına dek uzanır.

   Lefkoşa trafiğinde çok önemli bir geçit olarak bilinen bu artere golf sahasından Osman Örek Caddesi’ne bağlanacak paralel bir yol açılması en gerçekçi kentsel çözümdür. Buna karşın, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın o caddeyle ilgili son açıklamasını anımsıyorum. Bulutoğluları “Dereboyu’na golf sahası içinden paralel yol açılması konusunda askerle anlaşamadık. Dereboyu’nu tek yönlü yapacağım” demişti. 

     *       *       *

   Trafik bunalımını gittikçe daha derinden duyumsamakta olan Lefkoşa adına üzücü bir açıklamaydı bu. Çünkü o bölgenin trafik bunalımını giderecek tek seçenek olan paralel yol düşüncesini gündemden kaldıran bir vurgulama söz konusuydu. 

   Paralel yolun içinden geçirileceği sahanın aslında artık golfla ilgisi yok. Yani orası bir yeşil alan değildir. Müstemleke yönetimi döneminde İngiliz aristokratlar o bölgenin yeşillikleri üzerinde golf oynadıklarından, adı oradan geliyor. Şimdilerde orası askerin denetiminde ber ova!..

   Şimdi şu gelişmeye bakınız:

   Eski Belediye Başkanı Kutlay Erk’le buluştum kısa bir süre önce. Erk, Dereboyu’ndaki otopark sorununa çare oluşturabilmek için Kumsal Parkı’nın Dereboyu çıkışını otoparka dönüştürmeye kalkışan ama halktan büyük tepki gören Belediye Başkanı’dır. Dereboyu çalışmalarının bilmediğimiz bir yönünü anlattı bana... Söyledikleri bilinmeyen şeylerdi. “Bunları yazabilir miyim?” diye sordum. “Yaz, hiçbir sakınca görmüyorum” dedi.

İşte anlattıkları:

   “Görevimin son döneminde askeri bölge Golf Sahası’nda Dereboyu’na paralel bir yol açılması konusunda askerle anlaşmaya varmıştım. Bu konuda proje de hazırlanmıştı. Projede, paralel yolun nereden geçeceği ve yolun üzerindeki askeri tesislerin nereye taşınacağı da net şekilde belirlenmişti. Asker, benim adıma siyasi bir yatırım olarak görülmemesi için projenin seçimden sonra uygulanmasını istemiş, ben de bunu uygun görmüştüm. Ne var ki, ben seçimi kaybettim ve bu proje uygulamaya konulamadı. O projenin halen Lefkoşa Belediye Başkanlığı arşivlerinde durduğuna inanıyorum.”

   Erk, paralel yol projesi uygulansın ya da uygulanmasın Kumsal Parkı’nın eninde sonunda onda birinin otoparka dönüştürülmesinden kaçınılamayacağı inancını hâlâ koruyor.       

    *         *       *

   Dereboyu esnafının bir bölümü paralel yol açılırsa müşteri kaybetmekten korkuyor olabilirler. Oysa bu paralel yolla birlikte bölge geniş otopark alanlarına ve albeniye kavuşacak. Otopark yoksunluğu yaşayan ve müşterilerinin ferahlamayı beklediği Dereboyu için paralel yol projesi büyük bir şanstır. Dereboyu’nun tek yönlüye dönüştürülmesi esnaf için daha mı elverişli olur? Hiç sanmıyorum.

    Dereboyu sadece bir eğlence ve alışveriş caddesi değildir. Orası başkentin çok önemli geçididir. Başkenti varoşlara ve batıdaki kasabalarla köylere bağlayan bir geçit. Trafik yetkilileri o caddenin üzerinden günde 50 bine yakın araç geçtiğini belirlediler. Böyle bir caddeyle ilgili düzenlemeler yapılırken, olayın bu boyutu da göz önünde bulundurulmalı. 

   Trafik bunalımı, o güzergâh üzerinde yerleşmiş olan aileleri başka bölgelere kaçırdı. Şimdi Dereboyu’nun arka sokaklarındaki aileler de daha sakin yerlere kaçmaya başladılar. Çünkü amansız trafik, darbesini oralara da indiriyor kaç zamandır. Gerçekçi ve kalıcı çözüm trafik bunalımını gidermektir ki, onun çaresi de golf sahasından mutlaka paralel yol geçirmektir. Bulutoğluları’nın, Kutlay Erk’in sözünü ettiği o paralel yol projesini bir an önce arşivden çıkarıp gündeme taşımasını dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31