Temmuz ayının sıcağında KIBRIS gazetesinden dört kişilik bir ekip, KKTC kazan biz kepçe, yollara revan olmuştuk. Ekipte kimler vardı?.. Dilek Çetereisi, Akay Cemal, ben ve foto muhabiri arkadaşımız Özmen Yılancılar. Projemiz KKTC genelindeki 28 yerel yönetim bölgesini dolaşmak, belediye başkanlarıyla ve vatandaşlarla görüşmek ve ülkemizin yerel yaşamına dair geniş ölçekli fotoğrafı ortaya çıkarıp gazetemizde okurlarımızla buluşturmaktı.

Bu projeden uzak durma gerekçelerini kendisi bilen Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli hariç, tüm belediye başkanlarımız çalışmalarımıza içtenlikle katkı koydular. 2011 Temmuz’unda başlayan yerel yönetimlerimizle ilgili yayınlar hafta içindeki Gazimağusa Belediyesi röportajıyla tamamlandı. Yerel yönetimlerle ilgili röportajları Dilek Çetereisi hazırladı, Akay Cemal’le ben yorumları yazdık, Özmen Yılancılar da o yönetimlerdeki yaşama dair görüntüleri fotoğraflarıyla yansıttı.
  
Gönyeli eksiğine rağmen KIBRIS gazetesinin sayfalarında arşivlere geçirdiğimiz bu uzun soluklu yayın, KKTC’de bir dönemin ayrıntılı panoramasıdır. Bu, toplumsal bellekteki yerini mutlaka alacak olan bir dönem tanıklığıdır.
    *       *       *
  
Lefke’den Dipkarpaz’a dek ülkemizi adım adım gezerken bir kez daha heyecanlanarak gözlemledim ki, iklim yönünden kurak ada sayılan Kıbrıs, aslında muhteşem bir dere yatağıdır. Ama bu yatakta çağıl çağıl akan su değil tarihtir. On bin yıldan bu yana o muhteşem dere yatağından akıp geçen değişik kültürler inanılmaz bir miras zenginliğini bu topraklara yaydı. Her yeni gelen kültür kendinden önceki izleri silip yok etmek gibi bir hırs taşısa da, bu adanın dokusuna zenginliğini taşıyan kültürlerin hiç değilse tortusu kalmıştır.
  
Antik çağdan bu yana bu adada süre gelen kültürler serüveni, Milat’tan sonra klasik tarihin sayfalarına daha belirgin biçimde düşmeye başlar. Ada gerek Hıristiyanlığın ve gerekse İslamiyet’in yayılma dönemlerinin önemli geçiş noktası olur. Kıbrıs, Haçlı seferlerinin büyük çapta etkisinde kalmıştır. Adanın stratejik konumu kültürler kadar bölgenin dengelerinde rol almaya çalışan güçlerin de cazibe merkezidir…
  
Eli kalem tutan gezginler, yüzyıllar boyu inceleme amaçlı geziler yaparlar Kıbrıs’a… Yakın tarihe baktığımızda bunlar arasında kimleri görürüz? Ludorf Von Suchen, Nikolay De Martsuchen, “büyük antika soyguncusu” olarak da anılan ve Kıbrıs’ın kültür miraslarını dışarıya kaçıran General Luis Di Cosnolo, kadın yazar Skat Stevenson, Hamilton Lang, Hepwort Dixon ve Osmanlı kalebendi Namık Kemal… Daha da yakın bir geçmişe gelecek olursak, aynı zamanda bir İngiliz ajanı olan Lawrence Durrell’le yüzleşiriz ki, Kıbrıs’taki İngiliz yönetiminin son günlerini “Kıbrıs’ın Acı Limonları”nda ondan daha iyi yazanına tanık olunmamıştır.
  
İsimlerini yazdığım tüm bu Kıbrıs gezgini yazarlar, tıpkı zamanı ve mekânı donduran fotoğraf kareleri gibi yazılar yazarak kendi dönemlerinin yaşanmışlıklarına tanıklık ettiler ve o tanıklıklarını nesillerle paylaştılar. Her yazarın gözlemi, Kıbrıs’ın bir dönemini yansıtır. Bunlar birer halka olarak birbirine eklendiğinde ortaya çıkan zincir, Kıbrıs’ın gerçek sosyal tarihidir.
  
Yurtsever Kıbrıs Türk aydını Haşmet Muzaffer Gürkan, kendi döneminin Kıbrıs’ında bizleri yolculuğa çıkarırken kuşkusuz ki bu gezgin yazarların ayak izlerinden, o izlerden fışkıran bilgilerden yararlanmış ve o da kendi döneminin tanıklığını yüzlerce yazısında ve sayılı kitabında belgeselleştirerek kültürel zincire parlak halkasını eklemiştir.
    *      *      *
  
İşte bizim 2011 – 12 zaman kesitinde derleyip KIBRIS’ta yayımladığımız güncel gözlemler de, Lefke – Dipkarpaz hattındaki yerel yaşamımızın dönemsel panoramasıdır. Bu panoramanın ortaya çıkarılması çalışmalarımız sırasında bize içtenlik ve konukseverlikle yardımcı olan tüm belediye başkanlarımız, hem yerel yönetim bölgelerine, hem ülkemize ve hem de toplumsal belleğe dönük sorumluluklarının gereğini yerine getirmişlerdir. Tarafımızdan büyük bir teşekkürü hak ediyorlar.

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5