Lefke’de diğer birçok kentimizde olduğu gibi, gerek Osmanlı’dan kalma, gerekse de daha eski yapılar vardır. Kültürel mirasımız olan bu gibi yapıların korunup, gelecek nesillere de aktarılması aslında hepimizin görevi olmalıdır. Ancak bunu yaparken aşırıya kaçmamak, yani halk diliyle kantarın topuzunu kaçırmamak gerekir. Eski eser kapsamına giren bu yapıların ve çevrelerinin korunması, asıllarına uygun olarak restore edilmeleri Anıtlar Yüksek Kurulu ile Eski Eserler Dairesi’ne aittir. Ancak bu kurul ve dairede yer alan, kimse kusuruma bakmasın, bazı çok bilmiş (!) sivri zekâlılar, sit alanı diye ilân edilen bu yerlerde çivi çakılmasına dahi izin vermemektedirler. Bunu yaparak da eski eserleri koruduklarını zannetmektedirler.

                                        ***

Lefke’de de bazı bölgeler bu şekilde sit alanı olarak ilân edildiği için bu çok bilmiş (!) uzmanlarımız, LAÜ öğrencileri için yurt binası yapılmasına karşı çıkmakta ve izin verilmesini engellemektedir. A çok bilmişler, madem Lefke tarihi bakımdan bu kadar çok değerlidir ve de korunması gerekir, o zaman Lefke’de üniversite kurulmasına neden izin verdiniz. Binlerce öğrencisi ve çalışanı ile LAÜ geliştikçe, alt ve üst yapı ihtiyaçları da artmayacak mıdır? Bunları düşünemeyeceksiniz, LAÜ kurulacak, öğrencilere  veya akademisyenlere yönelik bina yapımına bu bölgeler sit alanı diye karşı çıkacaksınız. Bre aymazlar, KKTC sathı olduğu gibi sit alanıdır. O zaman KKTC’de size kalırsa çivi çakılmasın. Lefke o kadar değerli ise neden Lefke’de maden araştırmaları yapılmasına ve maden çıkarılmasına da karşı çıkmıyorsunuz? Elbette onlara dişiniz geçmez. Gariban Lefkeliye daha kolay diş geçirebilirsiniz diye, Lefkeli bina yapmaya kalkınca nayır nolamaz diye karşı çıkarsınız. Ancak sizin işgüzar olduğunuz ironik bir şekilde geçen günlerde ortaya çıkmıştır. Lefke’de eski eser nitelikli bir binanın bakımsızlıktan arka kısmı çökünce, tehlike arzeden geri kalanlar da Lefke Belediyesi’nin şirosu tarafından yıkılmıştır. O zaman siz çok bilmiş (!) Yüksek Anıtlar Kurulunun Üyeleri ile Eski Eserler Dairesi personeli nerede idiniz? Neden o binanın restore edilip ayakta kalmasını sağlamadınız? Batı tarafı yıkılan binanın kalan kısmı kurtarılamaz mıydı? Tabii ki haberiniz olmuşsa. Ayni şekilde çökmek üzere olan Lefkoşa sur içinde de benzer binalar vardır. Onlar için ne düşünüyorsunuz?

                                      ***

KKTC denen bu çakma kurumsal yapıda, maalesef  birçok kurumu da çakmadır. Bu kurumların bazı kendini çok bilmiş (!) zanneden çalışanları da, maalesef çakma olduğu için, olur olmaz yerlerde ortaya çıkmakta ve yerine başka birşey koymadan istemezük diye yırtınmaktadırlar. Girne’de 10 katlı binalar yükselirlken ortalarda görünmeyenler Lefke’de tüm haşmetleriyle ortaya çıkmaktadırlar. Mağusa Surlarıyla, Salamis Harabeleri, Kral Mezarları ve daha birçok tarihi alanı ile tam bir sit alanı iken, Mağusa’nın bir İmar Plânı olmadığının farkında değiller. İsteyenin istediği yere çok katlı binalar yaparak tarihi surları kapattıklarını görmezden gelenler Lefke’de şahin olarak karşımıza çıkıyorlar. Ben de bu yüzden acımasızca onları eleştirme hakkını kendimde buluyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31