Çok zor bir belediye seçimi yaşandı Lefkoşa’da.

Hem Lefkoşalı, hem de Lefkoşa Belediyesi emekçileri çok acı çektiler. Çok yara aldılar. Lefkoşa’ya yakışmayan ve uzun süre sarılamayacak yaralar açıldı başkentte!

Seçim sürecinde yayınlanan anketlerde, beni en çok düşündüren şey Lefkoşa Belediyesi’nin içine düştüğü durumda önemli rolleri olan iki sağ partinin de yarışı çok yakından ve zaman zaman da mevcut lider CTP ile başa baş götürüyor olmalarıydı.

Lefkoşalı’nın olan bitenleri yok sayabilmeleri düşüncesi beni çok üzmekteydi. Lefkoşalı’nın Lefkoşa’nın içine düştüğü durumdan şikayetçi olmadıklarını ifade eden bu sonuçlar oldukça yaralayıcı ve pes ettiriciydi.

Fakat sonuç öyle olmadı!

Sonucun UBP veya DP lehine çıkmamış olması, Lefkoşalı seçmenin bilincinin ve bıkkınlığının, ayrıca CTP’nin iktidar döneminden itibaren halk ile arasında açılan mesafenin de kapanmaya başladığının bir göstergesidir.

***

Lefkoşa Belediye Başkanı, dün itibarı ile belirlendi. Hepimize hayırlı olsun.

Olsun olmasına da seçmen ne anlattı siyasilere ve ülke geneline?

% 40 civarında seçmenin sandığa gitmemesinden çok önemli sonuçlar çıkarılması ve özellikle iktidar, sonra da tüm siyasiler tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

%40 seçmen, seçimlere güvenmiyor!

%40 seçmen, verecekleri oyun bir şeyi değiştireceğine inanmıyor!

%40 seçmen partilerine ve partilerinin gösterdiği adaylara güvenemiyor!

Lefkoşalı’nın yarıya yakını olan bitenlerden çıkardığı sonuç yüzünden, yurttaşlık ödevlerinin bazılarından vazgeçmeyi göze alıyor!

Belli ki seçime gitmeyen seçmenlerin birçoğu UBP ve DP’ye oy verecek olan seçmenlerdi ki, anketlerde görünen oranın CTP lehinde ve Kadri Fellahoğlu lehinde gelişmiş olmasına yaradı bu durum.

O halde UBP ve DP’nin bu sonucu da dikkatle değerlendirmesi farz olmuştur.

Şimdiden sonra seçmenin kırgınlığının, Lefkoşa’nın bir pilot bölge olarak kabul edilerek yurt genelinin de benzer bir durumda olduğu dikkate alınmalıdır.

Mevcut sistem ile yurttaşı memnun etmenin, yurttaşa hizmet vermenin mümkün olmayacağı ve memnuniyetsiz yurttaşın, siyasilere ve siyasi partilere gerekli dersi vereceği açıktır.

Lefkoşa Belediyesi’nde yaşanan sancılı süreç, ardından son derece sancılı bir seçim sürecini de beraberinde getirmişti. Anketlerde ortaya çıkan değişken ve bir birine yakın sonuçlar yüzünden ne siyasi partiler ne de adaylar rahat edemediler.

Adayların rahatlayamamış olması, seçim öncesi sürecin gergin geçmesine ve seçimden bir gece önce pek çok etik olmayan olayların yaşanmasına da neden oldu. Eğer seçimden bir gece önce yaşandığı iddia edilen olaylar gerçek ise, seçmenin %40 oranında sandığa gitmemiş olması da yadırganmamalıdır.

Eminim iktidarda ve muhalefette olan tüm siyasi partiler bu durumdan gereken dersi çıkaracaklardır. Çıkan sonuç doğrultusunda da artık alışılagelmiş kirli siyasi sistemimizin miadını doldurduğu ortaya çıkacaktır.

***

Fakat bitmedi yeni Başkan!

Verdiğiniz sözler, programınız ve belediyecilikten anladığımız her türlü görev açısından takipte olacağımızı söylememize gerek yok sanırım!

Daha önce de yazmıştım, şimdi de yazıyorum Sn Fellahoğlu!

Bizler kadın dostu belediyecilik anlayışınızı görmek, bu konuda kadın örgütlerinin desteği ile kadın dostu yerel yönetim anlayışını memleketimize getirmenizin takipçisi olacağız!

Bizler sosyal riskler ile yerel anlamda mücadele konusundaki icraatlarınızı izlemek istiyoruz!

Bizler belediye emekçilerinin ayakların altında ezilmesine seyirci kalınması konusundaki takipçiliğinizi ispatlamanızı istiyoruz!

Bizler hiç etik olamayan bir biçimde istifa etmemiş olan UBP’li 7 belediye meclis üyesinin önünüzü tıkamasına izin vermemenizi istiyoruz.

***

Önümüzde uzun ve zorlu bir süreç var!

Şimdi Lefkoşa Belediyesi’nde açılan derin kara deliği doldurmak için kollar sıvanacak!

Lefkoşa Belediyesi’nde emekçiler arasında yaratılan adaletsizliklerin sona erdirilmesi için kollar sıvanacak!

Lefkoşa Belediyesi’nde kültür ve sanat çalışmalarının önü tıkanmayacak.

Lefkoşa Belediyesi’ne emekten ve emekçiden yana bir yönetim anlayışı getirilecek!

Hayırlı olsun Kadri Bey. Yolunuz açık olsun!

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31