Faturalarım elimde Lefkoşa Belediyesi’ne gittiğimde karşılaştığım manzara beni geri döndürdü. Veznelerin önü ana baba günüydü. Ödeme sırasının gelmesini bekleyenlerin bir bölümü de dışarıda, kapı önlerindeydi. Bekleşen insanlar ayaküstü sohbette. Ama hiçbirinin iç açıcı şeyleri konuşmadıkları yüzlerden belli…  

Ödemeyi banka veznesinde yapmanın daha kolay olacağını anlayıp oradan ayrılırken, insanlarımızın vatandaşlık sorumluluğuna bir kez daha hayran kaldım. 

   Vatandaş, mükellefiyetlerini hiç sektirmeden anında ve hassasiyetle yerine getiriyor. İzdihamı göze alarak, grev dolayısıyla günlerce kapalı tutulan o veznelerin önünde faturalarını ödemek için zaman harcıyor, çile çekiyor.

   Sorumluluklarının bilincindeki insanlarımıza belediye greviyle yaşatılan sıkıntıların haksızlığı ortadadır.Vatandaş mükellefiyetlerini hiç eksiksiz yerine getirecek, dişinden tırnağından artırdığını vergi ve ücret olarak veznelere yatıracak, ama bunun karşılığı olan hizmeti alamayacak!.. Gerçek bir adaletsizlik.

       *       *       *

   Grevin kaldırılması üzerinden 10 gün geçtiği halde Lefkoşa çöp yığınlarından hâlâ arındırılamadı. Başkentimiz baştanbaşa çöplük… Lefkoşa’yı en fazla dolaşanlardanım. Çöplerin kaldırılması bağlamında yoğun bir çalışma göremiyorum. Kaç gündür belediyenin su faturaları da dağıtılmadı. Grevde ihmal edilen parkların ve yeşil alanların mahvolması ise gözden kaçan çevresel bir felâket… “Grev kaldırılsa da iş yavaşlatması mı var?” düşüncesi kafamı kurcalıyor. İşler böylesi bir isteksizlikle sürdürülürse Lefkoşa’nın sorunları çözümsüz kalır ve başkentimiz bir Afrika köyüne dönüşür.     

   Sistemi çökertilmiş olan Lefkoşa Türk Belediyesi’nde reforma ihtiyaç var. Ülkenin en büyük belediye kadrosuyla çalıştırılmaya çalışılan bu sistemin çökmesi, niceliğin değil, niteliğin önemli olduğunu vurgulamakta. Demek ki, büyük kadroyla büyük işler yapabilmek mümkün değildir. Baksanıza Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt gibi büyük belediyelerimizdeki personel sayısı 300’ü aşmadığı halde oralarda böylesi belediye sorunları yaşanmıyor. 1037 kadrolu Lefkoşa Belediyesi’nin durumu ise yürekler acısı…

   Lefkoşalıların ödedikleriyle ayakta duramayan bu belediyenin en büyük sorunu aşırı istihdamdır. Yufka yürekliliğiyle tanınan Başkan Cemal Bulutoğluları herkese verebildiği kadar ekmek vermeye çalışırken, iyilikten marazın doğabileceğini hiç düşünemedi. Belediyedeki bu olağanüstü kadro şişkinliğinin sorumlusu olarak tek başına Bulutoğluları’nı göstermek de haksızlık olur. Bulutoğluları’nın DP adayı olarak seçim kazandığı unutulmamalı. DP’de bulunduğu günlerde bu partinin genel merkezinde hazırlanan listelerle belediyeye az mı istihdam yapıldı? DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın Belediye Sarayı’ndan, Bulutoğluları’nın da DP Genel Merkezi’nden çıkmadığı günleri anımsayalım. İşte o günlerin anısı olarak bugünün belediye çalışanları arasında yüzlerce kişi vardır.

   Politikanın şu azizliğine bakınız ki, o günlerdeki sorumluluklarından kendini arındıramayacak olan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş bugün diğer muhalefet partileriyle birlikte Bulutoğluları’na karşı cephe alabiliyor. 

     *       *       *

   Bu arada Bulutoğluları destek ve güç alabilme düşüncesiyle açık ya da kapalı olarak bir dolu insanı gerek medyadan, gerekse diğer alanlardan bolca nemalandırdı. Bunların içinden kaç tanesi bu sıkıntılı günlerinde nemalandıklarının yanında durdu acaba? Umarım bütün bu acı deneyimler Bulutoğluları’nın kafasında da bazı reformlara yol açar ve hiç değilse bundan sonraki süreçte çevresi için daha gerçekçi ve daha titiz seçimler yapar.

   UBP’nin de bugünkü belediye krizini sorumsuzca izleme lüksü yoktur. Lefkoşa, UBP’nin çatısı altındaki en büyük belediyedir. Bu belediyenin UBP’nin kanatları altında çökmesi, gelecekteki yerel seçimlerde bu partinin güvenirliliğini tartışmalı duruma getirir. UBP’nin Lefkoşa milletvekilleri de Lefkoşalılara karşı gereken hassasiyeti göstermelidirler. Akılcı siyaset bunu öngörür. Lefkoşa’nın seçmenleri hafife alınamaz.      

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31