Lefkoşa suyunda sorun yokmuş!.. Tertemiz ve sağlıklıymış!..
  
Bu açıklama, su şebekesinden düzenli şekilde su örnekleri alarak rutin sağlık kontrollerini yapan Lefkoşa Türk Belediyesi ekipleri tarafından yapıldı geçenlerde!..
  
Ekip mensupları bu memnuniyet verici (!) sonucu hangi ölçekle belirlediler bilemiyorum… Lefkoşa suyunun kullanıcıları olarak bizim ölçeklerimiz tamamen tersi sonuçlar göstermekte çünkü...
  
Şebekeden kullanımımıza sunulan su tuzlu, kireçli ve boruları tıkayacak kadar kirli…
  
Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları “Bu suyu Lefkoşalılara dağıtmak zorunda kaldığım için utanç duyuyorum” demişti bir seferinde.
  
Şimdiki durumda da Bulutoğluları’nın utancının yerini gururun alabileceğini hiç sanmıyorum.
  
Önümüzde her gün kullanmak zorunda kaldığımız suyun berbat örnekleri ve yarattığı inanılmaz sorunlar dururken biz itibar mı ederiz belediye ekiplerinin yaptığı açıklamalara?..
     *       *       *
  
Lefkoşa şebeke suyundan artık umudunu kesen çok sayıda Lefkoşalı ne yapıyor?..   Belediyenin vanalarını kapatarak evlerine ve işyerlerine tankerlerle temiz ve güvenceli su taşıyorlar. Hem de yüksek ücretleri ve külfetleri göze alarak. Böylece hem sağlıklarını koruyorlar, hem de mekânlarındaki pahalı ve hassas cihazlarını…
  
Ülkemizdeki genel su dağıtımında en berbat bölge Lefkoşa…
  
KIBRIS ekibi olarak ülkemizin belediyelerinde beş aydan bu yana inceleme yaparken, birçok bölgede musluklardan içilebilir kalitede su aktığına tanık olduk. Lefkoşa’nın musluklarından içilebilir nitelikte suyun ne zaman akacağı ise meçhul…
  
Bu aşırı kirlenmenin nedenlerinin mutlaka bulunması ve bertaraf edilmesi gerekir. Yüzlerce Lefkoşalı yaşam alanlarına su arıtım tesisleri monte ederek sağlıklı suya ulaşmaya çalışıyor. Bu durum, vatandaşlar açısından büyük külfettir.
  
Lefkoşa Belediyesi dağıtım şebekelerinin girişlerine arıtım tesisleri kurarak bu sorunu kökünden çözümlerse, belediye bütçesinin vergi mükelleflerini hem manen, hem de maddeten huzura kavuşturmuş olacaktır.
    *       *       *
  
Yeri geldi mademki, kendi ailemin yaşadığı taptaze sorunu anlatayım:
  
İki buçuk yıl önce taşındığımız evin tüm sistemleri yeni. Yerleşimimizin uzun bir geçmişi yok ki sistemler yıpransın…
  
Geçen hafta bir sabah, elimizi – yüzümüzü yıkamak için lavabodaki musluğu açtığımızda hidroforla çalışan kombiye rağmen suyun basınçsız ve soğuk aktığını gördük. Derken su tamamen kesildi…
  
Diğer musluklara bakalım dedik, onlarda da aynı durum… Su hiç ısınmadan soğuk ve basınçsız akıyor, sonra da kesiliyor.
  
Birkaç saat bekledik ve defalarca denedik belki düzelir diye, ı-ıh!.. Ne kombi çalışıyor, ne de su akıyor. Dahası hidrofor da çalışmaz oldu. Çatıdaki depoya su pompalamıyor.
 
Kombiden anlayan bir teknisyen çağırdık. Önce kombide bir inceleme yaptı, orada hiçbir sorun görmedi. Zaten cihaz yeni…
  
Bu kez teknisyen tuttu kombiden suyu geçiren boruyu çözdü. Ve olayın dehşetiyle o zaman yüzleştik: Borunun içi kıpkırmızı çamur ve minicik çakıllarla doluydu.
  
Boruyu çözülmüş durumda bırakarak çatıya çıkan ve oradaki depoyu açan teknisyen aşağıya şöyle seslendi: “Abi bunun içinde bir duvarı sıvayacak kadar kirli çamur birikti.”
  
Adam vanaları açarak depoda ne kadar su varsa aşağıya akıttı. Ortalık çamura battı…
  
Depolar, borular ve tıkanan musluk filtreleri elden geçirilerek temizlendikten sonra suyumuz yeniden akmaya başladı. Ama ne kadar zamana kadar? Bu kirlenme yeniden oluşacak ve yine benzeri sorunlarla karşılaşacağız. Şebekenin dağıttığı suyun hayrı yok ki!.. Lefkoşa’nın suyunun suyu çıkmış, belediyenin ekipleri ise bize martaval okuyorlar.
  
Şimdi ya arıtma tesisi kurulması, ya da belediyenin vanalarının kapatılarak tankerlerle su taşınması konuları bizim evde ciddi biçimde tezekkür ediliyor!..

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31