Demokratik ülkelerde gerek siyasi makamlara gerek de çeşitli sivil toplum örgütlerinde seçim kazanıp belli bir makama ulaşan kişiler olur.  Olur da bu onların sadece seçimi kazandıklarını açıklar. “Lider” olduklarının bir göstergesi değildir.
Gerçek liderler temsil ettikleri toplumun çıkarları için ileriyi de görecek vizyona sahip olurlar. Sadece bu vizyonla da kalmaz, bir sonraki seçimi kaybetmek uğruna halkının kazanımı için o vizyonun realize edilmesini de sağlar.
Örnek mi istiyorsunuz? İşte Mustafa Kemal Atatürk. O da işin kolay yolunu seçip işgal altındaki ülkesini tam bağımsızlık vizyonuyla kurtarmak yerine örneğin İngiltere ve diğer batı ülkelerinin istemleri doğrultusunda boyun eğip onların emri alrında olan bir uyduruk yönetimi destekleyebilirdi. Ama O Büyük Lider bunu yapmadı ve halkına tam bağımsızlığı yaşatana kadar mücadeleye devam etti. Bunu yaparken de dıştan gelen engelleri bırakın içte olan müthiş bir muhalefetle başetmesi gerekti. O yine de yılmadı ve doğru olanı yaptı.
Yıl 2012. New York’ta Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin BM Genel sekreteri ile beraber yaptığı üçlü zirve devam etmekte. KKTC’ye baktığımızda ise işlerin kaosta olduğunu görüyoruz. TEL-SEN’in sağduyulu davranıp hükümetin grevi yasaklama kararına uymasından sonra bile EL-SEN yasa dışı grevini sürdürmekte ısrarlı.
Amaç hükümet ile masaya oturup dıyaloğa girmekse hükümet çalışanlar görevlerine döndüğü takdirde görüşmeye hazır olduğunu açıkladı ancak EL-SEN eyleme yine devam diyor. Öyle bir eylem ki halkın hemen her kesimi sendikayı suçlar duruma geldi. Grevin ilk nedeni belki de herkesin sempati duyabileceği bir şeyken şimdi herkes grevi yapanlara veryansın ediyorsa sendika yönetimi bir şeyi doğru hesaplamadı demektir.
Şu anda ülkemize yakın geçmişte yerleşmiş olan ve burada ev satın almaya çalışan bir İngiliz aile dün bana bu olanların gözlerini korkuttuğunu ve ev satın almaktan vazgeçtiklerini, şimdilik kirada kalacaklarını söyledi.
Bir dükkana girdim, işyeri sahibi kan ağlıyordu. Kaç gündür elektrik kesintisinden dolayı iş yapamıyoruz. Batmak üzereyim dedi. Hem hükümete hem de sendikalara sesleniyorum: Artık küçük detayları değil tüm ülke çıkarlarını düşünme zamanıdır. Yoksa içinde bulunduğumuz durum daha da karmakarışık bir duruma gelecektir.
Konuya liderlikle başladık ya.  Başbakan Küçük gerçek bir liderlik örneği yapsa ve EL-SEN üyelerine de TEL-SEN üyelerine de açık diyalog fırsatı sağlasa kötü mü olur? Veya EL-SEN Başkanı Kalyoncu gerçek liderlik örneği yapsa ve sendikasını bu bağlamda eyleme şimdilik son verip hükümetle diyaloğa girmeye ikna etse yanlış mı olur?
Okyanusların ötesine gidersek Giryo Hristofyas şu ana kadar zerre kadar yapmadığı halde gerçek liderlik örneği gösterip Kıbrıs Rum halkının çıkarları için saçma sapan isteklerden vazgeçip Kıbrıs’ta yaşayabilecek bir anlaşmanın önünü açsa olmaz mı? Hıristofyas’tan bunu beklemek tam saflık olur sanıyorum tabi ama yine de insan sormadan edemiyor...
*****
Greentree’ye Dikkat

Bildiğiniz gibi zirve dün başladı ve halen devam etmektedir. Çıkan haberlerin hemen hepsi Rum basınından çıktı ki bu her zaman böyle olmuştur. Rum tarafı şu ana kadar gizlilik ilkesini hiç kaale almamıştır. Kulağıma gelenlere göre görüşmelerin en can alıcı bölümlerini BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Lynn Pascoe yönetecek. İşte bu bizim için tehlike çanlarının çaldığını göstermektedir. Benim daha önce yapılan görüşmelerle ilgili aldığım bilgilere göre Pascoe nasıl olursa olsun bir anlaşma ortaya çıkarmakta kararlıdır ve Türk tarafına devamlı baskı uygulayarak Rum tezlerine yakınlaştırma yanlısıdır. KIB-TEK’te yaratılan sorun halkımızı fazlasıyla meşgul ediyor ama Greentree’ye dikkat diyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31