Güney Kıbrıs’taki EDEK Partisi’nin Genel Başkanı ve Başpiskobos Makarios’un özel doktoru olarak tanınan Dr. Vassos Lisarides’in Dr. Kaya Bekiroğlu ile yakın dostluğu bir sır değildir. Geçen salı gün köşemde yayımladığım “Dr. Bekiroğlu: TMT’nin Fikir babasıyım” başlıklı yazının yarattığı yankılar içinde, Bekiroğlu–Lissarides dostluğunu gündeme getiren söylemler ve sorularla karşılaştım… Bu bağlamdaki en ilginç soruyu Kutlay Erk’ten aldım. Erk’in gönderdiği e–mail’deki soru, 1974’teki ‘Cunta Darbesi’ sırasında ölümden kurtulmak için Lissarides’in yakın dostu Bekiroğlu’nun evine sığınıp sığınmadığına dairdi. Yakın tarihin bilinmeyenlerinin gün ışığına çıkarılabilmesi adına Erk’in bu merakını Dr. Kaya Bekiroğlu’na ilettim. Ondan aldığım yanıtı, tarihe not düşmek üzere aynen yayımlıyorum:
   “İmkân olsa ve kendisi isteseydi onu evime almakta tereddüt etmezdim. Ne var ki, çok yakın dostluğumuz olduğu halde benden böyle bir yardım istemedi. Lissarides’le yakın dostluğumuz Kıbrıs–Balkan Tıp Birliği’ni birlikte kurmamızdır. Bu birliğin toplantılarına geçen yıla kadar katıldım. Orada hâlâ Kıbrıs adına saygı ve kabul görmekteyim. Kıbrıs’ın en gergin günlerinde Lissarides muhafızlarını ve zırhlı aracını gönderip beni aldırtır ve ‘Vali Tepesi’ olarak bilinen, Rum Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yakın villasında birlikte yemek yerdik.”
   Kutlay Erk’in Bekiroğlu tarafından bu konunun aydınlatılmasını neden istediği ise çok ilginçtir. Yine yakın tarihimizin aydınlatılması ve bu ilginçliğin anlaşılabilmesi adına Erk’ten gelen mektubu sunuyorum: 
   “Sn. Tolgay; Dr. Kaya Bekiroğlu’nun TMT kuruluşu ile ilgili anısını köşenizde ilgi ile okudum.
   Duyduğum, doğru olduğuna inandığım ama Sn. Dr. Bekiroğlu’ndan teyidini alma olanağı bulamadığım bir bilgi var: 15 Temmuz 1974 Yunan ve EOKA darbesinde, cuntacılar tarafından aranan Dr. Vasos Lisarides, Türk bölgesine geçip, birkaç gün Dr. Bekiroğlu’nda kalmış… Makarios’un sağ olarak ortaya çıkmasıyla ve 20 Temmuz öncesinde, Rum tarafında başka bir güvenli yere gitmiş.
   Bu bilgiyi sizin kanalınızla Sn. Dr. Bekiroğlu’ndan teyit ettirebilir miyiz? Benim için önemli bir bilgidir ve doğru olup olmadığının teyidine ihtiyacım vardır. Nedenini de size aktarmam gerek:
   Bildiğiniz gibi Vasos Lisarides EDEK partisinin yıllarca başkanlığını yaptı, şimdi de onursal başkandır ve hâlâ daha partisine egemendir. EDEK, SI (Sosyalist Enternasyonal) ve PES (Avrupa Sosyalistleri Partisi) üyesidir. CTP’nin önce SI üyeliği için girişimlerimi başlattığımda (PES’e üyeliği SI üyeliğinden sonra kolay oluyor) ve temaslara geçtiğimde, Vasos Lisarides’in SI içinde bir efsane lider olduğunu gördüm. Onu ‘Önce Yunan askeri cuntası–EOKA B örgütünün faşist darbesinde, ardından da Türk ‘işgalinde’, kendine bağlı silahlı milis kuvvetlerle mücadele vermiş sosyalist bir önder’ olarak biliyorlardı ve çok yüksek bir itibarı vardı. Lissarides, CTP üyeliğine şiddetle karşı idi ve her türlü engellemeyi yapmaktan kaçınmıyordu. Ben de onun aslında kahraman biri olmadığını, darbede kaçarak Türk tarafında arkadaşı olan bir doktora sığındığına dair bilgilerim olduğunu, bunu kendisine sormaları gerektiğini, milislerini terk ettiğini, yardımcısının (Takis Hacıdimitiru) tutuklandığını ve milislerinin de dağıldığını anlattım. Lisarides’in imajı ve prestiji bayağı bir sarsıldı. Bunu bana soran bazı SI üye partileri yetkililerine, bilginin doğruluğundan emin olduğumu, yalan ise özür dilemeye hazır olduğumu, ama teyidin kendisinden alınması gerektiğini söyledim. Kimse bana gelip teyit ettiğini söylemedi ama teyit etmediğini de söylemediler. 
   Atina’da SI Genel Kurulu’nda CTP’nin üyeliği onaylanacağı sırada SI Başkanı Yorgo Papandreu’ya ‘Bu 
üyeliğe onayı verirseniz, politik sorumlusu siz olacak ve Yunan ve Kıbrıs Elen halkları bunun hesabını sizden soracak’ diye tehditkâr bir konuşma yaptığında (oturum Yunan TV’lerinden canlı yayınlanıyordu ve bunu da fırsat olarak kullandı), Papandreu bizim üyeliğimiz için değerlendirme yapacağını ve o anda koşullara bağlı olarak üyeliğimizin bekletileceğini söyledi. Ancak, SI’ın önde gelen üye partileri önce Lisarides’i eleştirdi ve kınadı, sonra da Papandreu’ya yanlış yaptığını söyledi; bana da CTP adına bu duruma itiraz yazısı yazmamı, kendilerine de imzaya açmamı söylediler. Yaptım. Avrupalı önder partiler (Fransız, Alman, İtalyan, Belçika, İspanya, İngiltere, Finlandiya, İsveç) destekledi. Papandreu’ya ‘hallet’ dediler ve kısa süre sonra CTP’nin İstişari Üyeliği (tam üyeliğe geçiş aşaması) onaylandı. Ancak, Lisarides de imajını ve itibarını büyük ölçüde kaybetti. Artık bir efsane değildi…
   İsveç üye parti temsilcisi bana ‘EDEK’i de, CHP’yi de SI’dan atalım, siz hem Kıbrıs’ı hem de Türkleri SI değerlerinde temsil edebilirsiniz’ diye espri yapmıştı (CHP ile dertleri de Deniz Baykal’ın askeri rejimlere ve müdahalelere sempati ile yaklaştığına dair yargıları idi).
   Dolayısıyla, Sn. Dr. Bekiroğlu’ndan, Lisarides ile ilgili bu bilginin doğruluğunu / yanlışlığını sizin kanalınızla alabilirsem çok mutlu olacağım.
   Zamanınızı aldığım için özür diliyorum… Saygılarımla, 
Kutlay ERK”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31