Lefkoşa'da yerel seçim süreci başladı. Adayların belirlenmesi ile, partiler de hareketlendi. Fakat en önemli hareketlilik ve merak belediye emekçileri arasında hissediliyor. Belediyenin belirsizlikleri içinde ömür çürütmekten, emeklerinin sömürülmesinden, yasaya aykırı veya ihtiyaç olmadığı halde istihdam edilen ve görevlerinin başında dahi bulunmadığından bahsedilen çalışanların akıbeti de merak edilen konuların başında geliyor. Belediye'de yaşanmakta olan belirsizlikler, belediyenin mali durumu ve Sayıştay raporlarının nasıl değerlendirileceği gibi konular endişelerin tırmanmasına neden oluyor.

Kıdemli olmadığı halde, istihdama yeni katılan çalışanların tecrübeleri ve çalışma yaşamına dair donanımları henüz olması beklenen seviyede değilken siyasi, ekonomik, hatıra dayalı yani subjektif değerlendirmeler ile amirliğe terfi ettirilen bazı çalışanların, belediyenin ileriye taşınması, hatta mevcut görevlerin devam ettirilmesi açısından yetersiz kalması da tartışmaların derinleşmesine neden olan konular arasında yer alıyor.

***

Önümüzdeki bir yıllık süreç, seçilecek yeni başkan için önemli bir dönem olacak. Hem başkan, hem partisi, hem de en önemlisi belediye için önemli olan bu süreçte, krizle başedebilmek ve kriz ortamını yatıştırıcı önlemleri alabilmesi onu ve partisini önümüzdeki dönemler için de avantajlı pozisyona yükseltecek.

Lefkoşa Belediyesi'nin yeni seçilecek başkana büyük bir hareket alanı sağlamayacağı açıktır. Bu süreci eski başkan Cemal Bulutoğulları gibi har vurup harman savurarak, yatırım yaptığını iddia edip aslında bir çok kanaldan belediye kasasından su gibi para akıtma şansı ile geçiremeyecek. Lefkoşalıya Gül bahçeleri vaat edemeyecek anlayacağınız!

Hatta bu süreçte belki de mustakbel başkanın ve partisinin kendi ceplerinden maddi manevi bir çok özveri yapmasını da gerektirecek.

Adaylardan bazılarının bu sorumluluğun gerçekten bilincinde olup olmadıkları konusunda ciddi endişeler hissetmemek onları dinledikçe daha da zorlaşıyor.

Tek bir aday var hala hiç duymadığımız, hiç dinlemediğimiz. Bu yazıyı sizlerle buluşturabilmek için bir gün önceden çalışırken, henüz Ulusal Birlik Partisi adayının Lefkoşa hakkında, aday olduğu, talip olduğu görev ile ilgili görüş, düşünce ve projelerini hiç duymadık. Bu durum merakları artırdığı gibi, güven konusunda da seçmenleri ve belediye emekçilerini uzun uzun düşündürüyor.

***

Lefkoşa Belediyesi, seçilecek yeni başkan ile bir dünya başkenti olmayı, bir Avrupa başkenti olmayı vaat edemiyor. Neredeyse 10 yıl öncesindeki vaatlerin bile gerisine düşüldüğü ve Lefkoşalının da belediye emekçilerinin de, adayların da Lefkoşa'yı belki de 10 yıl öncesinden başlatmaları gerektirdiği zorunluluğu seçim sürecini buruklaştırıyor da...

Belki de Şemi Bora dönemi ortalarındaki belediyecilik anlayışına geri dönmek, yani 1 dönem Kutlay Erk ve 2 dönem Cemal Bulutoğulları öncesinden işe başlayacak olmak, sorumluluk sahibi partilerin ve onların başkan adaylarının iddialı yürüyüşlerine bile engel oluyor. Yüzlerindeki heyecanı buruk bir hüzünlü bakışa dönüştürüyor. Dikkatle bakın onlara, göreceksiniz.

Dünyada ve hatta Türkiye'de değişmekte olan, haneye ulaşabilme konusundaki yeterliliğin tavan yaptığı, sosyal devletin bir çok görevini paylaştığı, insani hizmetlerin yanında eğitim, teknoloji, sanat,zanaat... gibi genişletilmiş bir yerel yönetim anlayışı,  bilindik geleneksel yerel yöneticilik anlayışının önüne geçiyor. Oysa, belediyenin en temel ve kısıtlı imkanlar ile hizmet vereyeceği bir sistemden başlanarak yeni baştan bir yerel yönetim anlayışı ile yola çıkmak, mevcut adayların en büyük şanssızlıkları. Dünyayı tanıyan, dünya ile temas halinde bulunan sadece 2 aday var ne yazık ki:

Biri Yeni Kıbrıs Partisi adayı Murat Kanatlı, diğeri de Cumhuriyetçi Türk Partisi adayı Kadri Fellahoğlu. Bu iki adayın ufukları geniş, tecrübe ettikleri hizmet alanı sayısı çok, temas halinde bulundukları dünyalı yerel yönetim sayısı fazla. Gerek şahısları gerekse de partileri vasıtası ile dünyanın siyaseti içerisinde yer almayı başaran ve ideolojik olarak da emekten, emekçiden yana tavır sergileyebilen bu iki partinin adaylarının önerileri, yorumları ve bakışları bütün adaylara ve aday gösteren partilerin kulaklarına küpe olmalı. Bu küpeyi Kıbrıslı Türklerin, Lefkoşalıların avantajı için inat etmeden ayrımsamadan ve akılcı yöntemleri kullanmaktan gocunmamaları gerekiyor.

Bazı adaylar var ki propagandalarını ve politikalarına başka bir partiye saldırmak sureti ile belirlemiş gibi görünüyorlar. Belki niyetleri bu değil, ancak dinlemekte olan belediye emekçilerinin ve Lefkoşalının kulağına bu şekilde duyulduğunu söylemeliyim. Dikkate almak veya almamak elbette kendilerinin bileceği bir iş... Örneğin Toplumcu Demokrasi Partisi'nin nedense hep Cumhuriyetçi Türk Partisi'ni hedef alan ve nedense zaman zaman propaganda ölçeğini yerelden genele bile kaydırıldığı izlenimini veren adayı Suphi Hüdaoğlu'nun bu tutumunun kendisine de partisine de zarar verecek olması endişesini duymaktan uzak kalamamıza neden oluyor. Hal böyle olunca, halkı ve emekçiyi, her türlü değerin üzerinde tutan bir ideoloji beklenen sol fraksiyonlu partilerimizden bir tanesinin bu tutumu, Kuzey Kıbrıs'taki emek ve emekçinin sırtını dayayabileceği bir gücü daha kaybetme riskini düşündürüyor.

***

Lefkoşa sıfırdan başlayacak. Ne yol var, ne yeşil alan var, ne şehir düzeni var, ne adaletli vergilendirme ve vergi toplayabilme hareketliliği var... Aslında belki hiç denecek kadar az yerel hizmet var bir süredir!

Lefkoşa'da sıfırdan inşa edilecek olan bir Belediyeyi devralırken, odaklanılan meselelerin ve üretilmiş projelerin çerçevesini iyi belirlemek, seçimden sonrasında da odağın netleşmiş ve çerçevesi belirginleşmiş bir yapıyı sabitleştirecektir.

Bunu beceren adayın kazanma şansı daha yüksektir. Tutarlı, ne söylediğini bilen, uzlaşımcı bir aday ile yola devretmeyi kim istemez?

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31