Lefkoşa Türk Belediye’sinde örgütlü sendika BES ile 1 Ocak 2015’ten 31 Aralık 2016 sonuna kadarki süreyi kapsayacak yeni toplu iş sözleşmesi Belediye Meclisi tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Yeni sözleşme Lefkoşa Belediyesine yıllık 1 milyon liralık ek bir külfet getirecek. Ben her zaman işçi ve çalışandan yana oldum. Ancak solculuk veya halkcılık icabıdır diyerek de mevcut gerçeklere gözlerimi kapamadım. Ne kadar eleştirilirsem eleştirileyim, hatta yaftalanayım, hep doğruları söyledim ve savundum. Geçmişte yaşanan benzer olaylardan ders de çıkararak, tarihin tekerrür etmemesi için çalıştım. Geçmişin en acı örneği, halâ daha içimizi kanatan KTHY olayıdır. Hem Hava Sen üyelerinin acılarına, çaresizliklerine tanıklık ettik, hem de hava taşımacılığında fiyat istikrarı sağlayan en büyük Kıbrıslı kurumlarımızdan birini kaybettik. Benzer bir durum Kıb Tek’te yaşanıyor. El Sen’in uzlaşmaz katı tutumu yüzünden Kıbrıs Türkü elektrik faturaları ile kazıklanırken El Sen üyeleri yüksek maaşları sayesinde Kıb Tek’te adeta lale devri yaşamaktadırlar. LTB’deki durum çok daha vahimdir ve acil tasarruf önlemleri alınmasını gerektirmektedir. Parmağımızın arkasına saklanmayalım. LTB batmıştır. Genç ve idealist Başkan Harmancı’nın tüm çabaları LTB’yi ancak suyun üzerinde tutabilmektedir. O da daha ne kadar sürebilecektir. Bundan dolayıdır ki tüm LTB çalışanları ve sendikaları BES, Harmancı Başkana yardımcı olmak durumundadırlar. Siyasi geleceği çok parlak olan Harmancı, seçimi kazandıktan sonra LTB’de yapması gerekenleri yapmayarak siyasi geleceğini tehlikeye atmıştır. İlk iş olarak adı suistimâllere karışmış, işe gelmeyen ve Sayıştay’ın hedef gösterdiği LTB çalışanlarını işten durdurarak tasarruf önlemlerine başlamalıydı. Sendika grev yapacaksa yapacaktı. Ama genç başkanın vicdanı ve insancıl yanı buna izin vermedi. Kimsenin canını acıtmadan BES ile LTB’yi yüzdürmeye karar verdi. Ancak kendisinin gösterdiği anlayışı ne yazık ki BES’ten görmedi.

                                               ***

 Son sözleşme görüşülürken, Başkan Harmancı bekârlara verilen aile yardımının durdurulmasını, bayram yardımlarının bir süreliğine ve geçici olarak askıya alınmasını ve 1 Mayıs ödeneğinin de Klimatik ortamda manken gibi süslenerek çalışanlara değil de işçilere verilmesini önerdi. Bu şekilde tasarruf edilecek para ile yıllardır çalışanların yatırılmayan sosyal fonları yatırılacaktı. Sendika kazanılmış hak diyerek hayır dedi. Halbuki o para yine kendilerine verilmiş olacaktı. 30 gün işe gelmeyenin işine son verilmesini de sendika kabul etmedi. Belediye yönetimi 40 saatlik bir süre için çalışmakla yükümlü personele hafta içi çalışma süresinden kesinti yapılarak, bu çalışma sürelerinin Cumartesi gününe eklenilip Cumartesi çalışılacak bu sürenin fazla mesai olarak ödenmemesi önerisini de sendika reddetti. Yine Belediye yönetiminin 40 saatlik haftalık çalışma süresinin aşılması durumunda brüt maaş üzerinden %10 zam yapılması önerisi de sendika tarafından kabul görmedi. Fazla mesai yapılması istenen personele 8 saat önceden bildirim yapılmasını öngören maddenin acil durumlarda 2 saat önceden olması önerisini de sendika reddetti. Sendikayı yönettiğini zanneden arkadaşlar herhalde kendilerini normal bir ülkede ve normal çalışan bir belediye kuruluşunda sanıyorlar. Ah keşke dememeleri için, başta çalışanların fedakârlık yapmaları gerektiğini unutmamalıdırlar. Bir sabah uyandıklarında belediyenin başında Harmancı gibi demokrat ve hümanist bir başkan yerine, bir kayyum görürlerse ve çalışanların yarısı işten atılırsa hiç şaşmasınlar. Türkiye’den gelecek suyun da belediyeler tarafından yönetilmemesi için çabalar artarken, çok önemli bir mali kaynaktan daha yoksun kalacak olan LTB çalışanları acaba nasıl ödeneceklerini hiç düşündüler mi? Dostlar, zaman ekmek teknenize sahip çıkma zamanıdır.          

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31