Başkent Belediyesi’nin yetersizliklerine dair şikâyetler yağmur misali. Ama Belediye Emekçileri Sendikası (BES), işvereni olan Belediye Başkanı ile dayanışma halinde eyleme gideceğini açıklıyor. Kime karşı? Vergi mükellefi ve belediye mağduru Lefkoşa halkına karşı!.. La havle vela kuvvete!..
   Belediye Başkanımız Kadri Fellahoğlu Fransa'nın Cote d'Azur bölgesindeki seyahatinden sonra, lütfen başkentimizin sokaklarına ve tarihi Lefkoşa’nın simgesi Büyük Han'a da kısa bir seyahatte bulunsun. Örneğin, göz bebeğimiz Büyük Han baştan başa çöplüğe dönüştü, kokuyor... Tuvaletleri içine girilemeyecek kadar iğrenç… Ve Fransa'nın Cote d'Azur yöresinden gelen turistler de orada şokları yaşıyorlar... 
   Bir de BES eyleme hazırlandığını açıklamasın mı!.. E zaten eylemdesiniz kardeşler... Şu Lefkoşa'nın haline bakınız!.. Lefkoşa Belediyesi’nin 1000 kişilik personel kadrosu bulunduğuna bin tanık gerekir!..
    *       *       *
   Lefkoşalılardan belediye hizmetlerine dair gelen yakınmaları yayınlamaya dursak tefrika yapmamız gerekecek… Dün Lefkoşa’mızın durumuna değindim ya, “bir dokun bin ah dinle” misali yağmur gibi mesaj aldım. İzninizle bunlardan bazılarını buraya aktarayım:
   “Kendi yeni evimde oturuyorum. Taşınır taşınmaz yolun belediye tarafından aydınlatılması için birçok kez başvuruda bulunduk. Netice alamadık. Belediye sürekli sorumluluğu Elektrik Kurumu’na, Elektrik Kurumu da belediyeye atıyor. Halbuki elektrik faturamda sokak aydınlatılıyor diye ek ücret talep ediliyor her ay… Çok ilginçtir ki, aydınlatılmayan yol sabit ücreti ayda 9.94 TL... Ağlar mısınız güler misiniz bilmem. Köşenizde bu konuyu gündeme getirmeniz beni sevindirecektir. (U. K.) 
   “Bir inşaat yapılır yakınımızda, ne set çektiler ne bir şey. Kaç senedir toz toprak… Panjurları, balkonları araçları devamlı yıkatmalıyız… Hâlâ kum yığarlar, anlamadım gitti. Kaç kere belediyeye şikâyet ettim, zabıta gelir gider bir şey yapılmaz. Belediye sadece inşaat izni vermemeli. O inşaat çevreye duyarlı mı yürütülür; ona da bakmalıdır…” (N.G.)
   “Ahmet bey merhaba bu konularla ilgilendiğiniz düşündüğüm için size bir bilgi vermek istiyorum. Ben her gün Lefkoşa Belediyesi’nin karşısındaki sahada yürüyorum. Birkaç gün önce sahanın yola bakan kısmında apartmanın arkasındaki yaklaşık 10 tane ağacı kestiklerini gördüm, hatta fotoğraflarını da çektim. Acaba izinli mi kestiler diye düşündüm ama böyle izin mi verilir!.. O ağaçların büyümesi için 30 sene geçmesi gerekiyor. Neden kestiklerini anlayamadım. Belediye sarayının karşısında, belediye yetkililerinin gözleri önünde böyle şeyler nasıl yapılabiliyor? Belediyemiz nerede?” (L. O. L.)
   “Bu memlekette inşaat yaparken çalışma saatleri belli değil mi? Bir sureden beridir Ortaköy Futbol Sahası’nın içinde kazılar yapılıyordu. Uzun bir süre toz topraklı günler geçirdik. Şimdi de sabahtan başlayıp karanlığa kadar süren inşaat çalışmaları var. Size bu masajı attığım şu anda saat yirmiye geliyor ve çalışan makinelerin gürültüsü beynimizde yankılanıyor... Ne biçim bir ülkede yaşıyoruz ki, insana saygı yok. Ne sabah ne öğle uykusu. Gece de mi bu gürültüleri çekmeye mecburuz? Gördüğüm kadarıyla herkes nemelâzımcı. Sesimizi duyuracağımız bir merci yok mu bu ülkede yahu? Evde birbirimizle konuşmalarımızı bile duyamayacak durumdayız.” (M.B.)
“DEVPA-Birinci binaları arasında evlerle iç içe olan dere yatağına kanalizasyon atığı boşaltılması nedeniyle burada yaşayan zavallı vatandaşlarımız perişan durumda. Bu mağdur olan vatandaşların hakkını Belediyeye karşı kim koruyacak. Çünkü burada oturanlar Belediyeye almadıkları hizmetler için de fahiş vergi ödüyor. Böyle acil sorunlara bile el atmayan bir başkanın dış gezi yapması makul karşılanabilir mi? Sonra KKTC devleti belediyeye yardım edecek durumda mı ki ziyaret masraflarını ödedi” (O.C.A)
   “Belediyede devrim yapılmazsa işler sarpa saracak. Devrim de çalışan sayısının veya çalışana ödenen paranın en az yüzde 25-30 azaltılmasıyla mümkündür. Peki seçimle değişecek bir başkanın partisi bu devrimi yaptırır mı? Ne CTP’nin şimdiki başkanı bu yolu göze alır, ne de UBP bu yola gireceğini açıklayabilir. Düşünün ki tüm gelirlerini maaşlara harcayan ve bozulan aracını tamir edemeyen bir müessese!.. Başkanı ve heyeti 1 yıldızlı otelde kalabilen ve uçak biletleri Başbakanlıkça karşılanan bir belediye!.. Ha, dış ülkede bir de taksi paralarını cebinden ödeyen heyet üyeleri!.. Yazıklar olsun. Gelin de bu belediyenin başkanını pislik içinde yüzen Büyük Han’a davet edin. O sözde turistik bölgede tiksinmeden girebileceğiniz bir tuvalet var mı? Lefkoşa’nın neresinde rahatlıkla girebileceğiniz bir tuvalet var?” (Z.A.)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31