Oktay Kayalp bu hayalini ilk kez mi seslendiriyordu bilmiyorum… Ama ben bu seslendirmeyi ilk kez duyuyordum ondan. “Bir limancı olarak en büyük hayalim, bir Cruise’un Mağusa limanına yanaştığını görmektir” diyordu.
   Geçen çarşamba, ekibiyle birlikte bir kez daha medyanın merkezine, başkentimize gelerek düzenlediği basın toplantısında Kayalp’ın söyledikleri arasında en fazla aklımda kalan ve beni etkileyen işte bu tümcesi oldu. 
O basın toplantısına ilişkin medyamızda daha çok yazılı metne bağlı kalınarak çok şey yazıldı, çok şey söylendi ama, Kayalp’ın yazılı konuşma metni dışındaki bu Cruise hayaline değinildiğini hiç göremedim. Neden? Bu hayali kuramayacak kadar kendimizi dünyadan soyutlanmış hissetmemizden mi?
    *       *       *
   Oysa bu ülkede gerçekleşmeyeceğini sandığımız nice hayalimize kavuştuğumuzun hepimizin farkında olması ve bu tür büyük hayalleri kurmaya devam etmemiz gerektiğini düşünürüm ben. Hayal etmeden hiçbir şey olmuyor. Başaranların ve yaratıcıların ilk çıkış noktaları, kurdukları hayallerdir. Ama şurası da bir gerçek ki, başarı ve yaratıcılık sırf hayal kurmakla olmuyor. Kurulan hayalleri yaşama geçirebilmek için bıkmadan, usanmadan çalışmak da gerekir. Bizim özelimizde bunun yolu ısrarlı bir tanıtmadan ve siyasal çözüm kapılarını inatla zorlamaktan geçer.
   Çözüme ve adil paylaşıma yanaşmayan Rum mu? Bunu da dünyaya anlatabilmeli ve kendi barışçı, dünyalı çözümümüzü uluslararası topluma kabul ettirebilmeliyiz. Bir barışçı dünya projesi olan Annan çözüm planına bizim halkımız eğer “evet” demişse, bunun dünyasal karşılığını alabilmek için gereken mücadeleyi veremediğimiz kanısındayım. 
   Oysa bir hatırlayalım bakalım, referandumdan önce bize ne demişlerdi. “Rumlar bu plana ‘hayır’ dese bile, Türklerin ‘evet’i karşılıksız kalmayacaktır” demişlerdi. Bize verilen bu sözün yerine getirilmesi için, referandum öncesinde düzenlediğimiz o muhteşem mitinglerden bir tekini bile referandumdan sonra düzenleme refleksini göstermeden kabuğumuza çekildik. Elde edebileceğimiz çözüm zaferine ulaşmak yerine yenilgiyi kabullendik. Çünkü bizi yöneten siyasetçiler “artık meydanlardan evlerinize çekiliniz, bundan sonrasını bize bırakınız” talimatını vermişlerdi. Talimatı yerine getirdik de ne oldu? Dünyaya karşı toplumsal irademizin seslendirildiği o meydanları terk etmek, en büyük toplumsal yanılgılarımızdan biriydi... 
    *       *       *    
   Biz bir Cruise’un Mağusa limanına yanaşabildiğini eğer hayal edebiliyorsak, alternatif bir hayali de o Cruise seferlerini düzenleyenlerin ve o Cruise seferlerine çıkanların beynine çivi gibi çakmasını becermemiz gerekir. Onlar da Cruise gemisinin içinde Mağusa limanına yanaşabildiklerini, Akdeniz’in en eski ve en otantik kentlerinden biri olan Mağusa’ya çıkabildiklerini ve hem Mağusa’da, hem de çevresinde büyüleyici güzelliklerle yüzleşebildiklerini hayal edebilmelidirler... Cruise’lar içinde Akdeniz limanlarını teker teker dolaşırken, bir tek Mağusa limanını teğet geçmenin kendileri için ne büyük bir turistik kayıp olduğunun sızısını yüreklerine sokabilmeliyiz. 
   Mağusa limanından karaya çıkıp antik kentin büyüleyici sinesinde, Othello Burcu’nda bir Shakespeare oyununu izleyebilmenin, antik Salamis harabelerinde dünyalı bir konserin ya da etkinliğin katılımcısı olabilmenin turistik ve kültürel ayrıcalığını dünya turizm hareketinde hissetmeyecek bir yürek varsa, o yüreğin turizm kültürüyle ilgisi olamaz.
   Sözün özü, Mağusa limanına bir Cruise’un yaklaştığını hayal eden o kentin belediye başkanı Oktay Kayalp’ın hayalinin alternatifini turizmin beynine sokabilmek ve onlarda da kendilerini bir Cruise’un içinde Mağusa’ya yanaşma özlemini yaşatmak, vermekle yükümlü olduğumuz toplumsal uğraşın ta kendisidir.        

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31