08 Kasım 2014 Cumartesi 18:57
10 Kasım Atatürk'ün ölüm yıldönümü mesajları…

“ATATÜRK KURTULUŞUN, EGEMENLİĞİN KAHRAMANI VE SEMBOLÜ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, esir edilmek, tüm kaynakları sömürülmek istenen milletler için kurtuluşun, egemenliğin kahramanı ve sembolü olduğunu belirtti.

Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Kurtuluş Savaşı’nın eşsiz komutanı, Büyük Önder ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün 76’ncı ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu mesajında, Atatürk’ün Türk milleti ve insanlık için taşıdığı tarihi değer ve önemin büyüklüğüne işaret ederek, “Atatürk; esir edilmek, tüm kaynakları sömürülmek istenen milletler için kurtuluşun, egemenliğin kahramanı, sembolü olmuştur” dedi.

“BUGÜNÜN GÜÇLÜ TÜRKİYE’SİNİN ORTAYA ÇIKMASINDA BÜYÜK ROL O’NUN LİDERLİĞİ VE MÜCADELESİ”

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Sevr Antlaşması ile parçalanarak, özgürlüğü, egemenliği elinden alınmak, diz çöktürülmek istenen Türk Milleti’ni ayağa kaldırdığını, yeni ve modern bir devlet sahibi yaptığını hatırlatan Eroğlu, “Halkın iradesini iktidara taşıyan, her alanda devrimler yaparak milletin önünü açan, ufkunu genişleten, bugünün güçlü Türkiye’sinin ortaya çıkmasında büyük rol oynayan O’nun liderliği ve mücadelesi olmuştur” ifadelerine yer verdi.

“FİKİRLERİ HÂLÂ GÜNCEL”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Büyük Önder Atatürk’ün ortaya koyduğu fikirlerin hâlâ güncel geçerliliğini koruduğunu ve kendileri için yol gösterici olduğunu belirterek, Atatürk’ün “ bağımsızlık benim karakterimdir” veciz sözleriyle hep akıllarda olması, onun verdiği mücadeleyi, yaptığı devrimleri okumayı, anlamayı, onlardan feyz almayı görev bilmek gerektiğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesinin ilham kaynağı, büyük asker ve devlet adamı Atatürk’ü ölümünün 76’ncı yılında rahmet ve şükranla anan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Atatürk’ün gösterdiği yoldan asla dönmeyeceklerini de ifade etti.

BAŞBAKAN ÖZKAN YORGANCIOĞLU’NUN 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA MESAJI

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Atatürk’ün gerek Türk ulusuna, gerekse bütün bölge ve dünya halklarına kazandırdığı evrensel değerlerden hareketle atılacak adımların, ülkeyi daha iyiye, daha güzele, daha aydınlık günlere götüreceği inancını ifade etti.

Yorgancıoğlu, Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve birer devrim niteliğindeki başarılarıyla tarihe yön veren büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ü 76. ölüm yıldönümünde bir kez daha saygı ve rahmetle andıklarını ifade ederek “O’nun rehberliği ışığında inanç ve kararlılığımızı koruyarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz”dedi.

Başbakan, mesajında şunları kaydetti:

“Atatürk’ün geçmişte verdiği mücadelelerden hepimiz dersler çıkarıyoruz. O, tüm zor şartlara ve imkansızlıklara rağmen hedeflerinden şaşmamış, yaptığı devrimlerle bugünün çağdaş ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni yaratmıştır. Günümüzde de, Atatürk’ün gerek Türk ulusuna, gerekse bütün bölge ve dünya halklarına kazandırdığı evrensel değerlerden hareketle atacağımız adımların bizleri daha iyiye, daha güzele, daha aydınlık günlere götüreceği inancındayım. Bu sayede, karşılaştığımız sorunların üstesinden gelebilir, bizden sonraki kuşaklara barışın, dostluğun ve insana yaraşır bir düzenin hakim olduğu yeni bir dünya bırakabiliriz.”

“BU BİLİNÇ VE DOĞRULUKTAN HAREKETLE, ÜLKEYİ HER ALANDA KALKINDIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Yorgancıoğlu, Kıbrıslı Türkler olarak, bu bilinç ve doğruluktan hareketle, ülkeyi her alanda kalkındırma, yurttaşların yaşam standartlarını yükseltmeyi hedeflediklerine işaret ederek, değişen hayat şartlarının ve dünyanın koşullarına uygun bir yaklaşımla, imkan dahilindeki icraatların en iyisini hazırlayarak insanlara sunmak için çalıştıklarını vurguladı.

Yorgancıoğlu şunları ifade etti:

“Kıbrıslı Türkler olarak bizler de, bu bilinç ve doğruluktan hareketle, ülkemizi her alanda kalkındırma, yurttaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltmeyi hedefiyoruz. Değişen hayat şartlarının ve dünyanın koşullarına uygun bir yaklaşımla, imkan dahilindeki icraatların en iyisini hazırlamak ve insanlarımıza sunmak için çalışıyoruz. En kısa sürede Kıbrıs Sorunu’nun bir çözüme ulaşılması, ülkemizin bir barış adası olması ve toplumumuzun da uluslararası alanda saygın bir konuma ulaşması için gereken çabayı göstermeye devam ediyoruz. Atatürk’ü ebediyete intikalinin 76. yılında saygı ve minnetle anarken, O’nun rehberliği ışığında inanç ve kararlılığımızı koruyarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

DENKTAŞ: “SADECE TÜRK MİLLETİNİN DEĞİL BÜTÜN İNSANLIĞIN SEVGİSİNİ SAYGISINI KAZANMIŞ BİR LİDER”

 Başbakan Yardımcısı, DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece Türk milletinin değil, bütün insanlığın sevgisini ve saygısını kazanmış bir lider olduğunu vurguladı.

Denktaş, Atatürk’ün çağın ruhunu ortaya koyan doğru, gerçekçi ve bilimsel yaklaşımları, evrensel fikirleri, insani değerlere ve özgürlüğe olan bağlılığıyla, dönemin diğer liderlerinden ayrıldığını da kaydetti.

Başbakan Yardımcısı, DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, 10 Kasım mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, sonsuzluğa uğurladığımız günün 76. yıldönümünde O’nu bir kez daha özlemle, saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Denktaş, Atatürk’ün sadece Türk milletinin değil, bütün insanlığın sevgisini ve saygısını kazanmış bir lider olduğuna vurgu yaptı. Denktaş, Türk milletinin refahı ve mutluluğu için sürekli yeniyi ve mükemmeli arayan Atatürk’ün, çağın ruhunu ortaya koyan doğru, gerçekçi ve bilimsel yaklaşımları, evrensel fikirleri, insani değerlere ve özgürlüğe olan bağlılığıyla, dönemin diğer liderlerinden ayrıldığını kaydetti.

“Milletimize önderlik ederek yürüttüğü istiklal mücadelesi, hür ve müstakil yaşama kararlılığındaki Türk milletini hakkı olan aydınlık yarınlara, imkân ve şartlara kavuşturmuştur” diyen Denktaş, “Bu duygu ve düşüncelerle ölümünün 76. yıldönümünde Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, O’nun şahsında dava ve silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını bir kez daha sevgi, saygı, şükranla ve rahmetle anıyoruz” ifadesine yer verdi.

SİBER: “ATATÜRK, ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNE LİDERLİK ETMİŞ VE ÇAĞDAŞ TÜRKİYE CUMHURİYETİ'Nİ KURMUŞTUR”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, özgürlük mücadelesine liderlik ederek çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğunu belirtti.

Siber, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 76’ncı ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

“Mustafa Kemal Atatürk'ü ölüm yıldönümünde bir kez daha saygıyla anarken, O’nun o zor yıllarda ve imkansızlıklarda neleri başardığını anımsamak bizler için önemlidir” diyen Cumhuriyet Meclisi Başkanı Siber mesajında şunları kaydetti:

“O büyük lider, halkına ve yurduna duyduğu sevgi ile halkının güveninden aldığı gücü birleştirerek, özgürlük mücadelesine liderlik etmiş ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur.

En umutsuz ve olumsuz şartları kader kabul etmeyip daha iyiye, daha güzele ulaşma azmi başarının temelidir. İşte, Atatürk'ü dünyanın ölümsüz liderleri arasına koyan da budur. Saygı ile anıyoruz”

TAÇOY: “ATATÜRK’ÜN YOLUNDAN GİDEN BİZLERE DÜŞEN GÖREV, YÜZÜMÜZÜ GELECEĞE DÖNMEK, UFKUMUZU GENİŞ, HEDEFLERİMİZİ BÜYÜK TUTMAKTIR”

 Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Bugün, Büyük Atatürk’ün yolundan giden bizlere düşen görev, yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır” ifadesine yer verdi.

Taçoy, Türk milletinin, tarihin her döneminde insanlığa büyük değerler kazandırdığını, bunların başında da tarihe yön verme başarısını gösteren devlet adamlarının geldiğini belirtti.

Atatürk’ün de bu liderlerden biri olduğunu vurgulayan Taçoy, mesajında şunları kaydetti:

“Türk milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verdiği şanlı mücadele ile bağımsızlığını muhafaza, milli birlik ve beraberliğini güçlendirme, devletini sonsuza kadar yaşatma azim ve kararlılığını tüm dünyaya göstermiştir. Atatürk bugün, milli mücadelemizin büyük komutanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu olarak insanlarımızın en önemli buluşma noktalarından biridir.”

Taçoy, Atatürk’ün, Türk milleti ve insanlık alemi için yaptığı hizmetlerin ve bıraktığı eserlerin, daima yollarını aydınlatmaya, bugünün ve yarının nesillerine eşsiz birer örnek olmaya devam edeceğini kaydetti.

“Bugün, Büyük Atatürk’ün yolundan giden bizlere düşen görev, yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır” diyen Taçoy, “Büyük önderin bizlere miras bıraktığı Cumhuriyet'in yılmaz bekçileri olarak, onun ilkelerine olan bağlılığımızı bugünde tüm dünyaya ilan ediyor, onun hedeflediği çağdaş, modern bir ülke olma yolunda hızla ilerlediğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz” ifadesini kullandı.

Taçoy mesajında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 76. yılında rahmet ve minnetle andıklarını vurgulayarak, “Ruhu şad olsun” dedi.

KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği: "Özlem ve Hasretle Anıyoruz"

KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği olarak Türklük ve Dünya Lideri olan Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 76. yıldönümünde özlem ve sevgiyle anıyoruz. Yüce Türk Ulusu’nun verdiği özgürlük mücadelesi ve bu mücadele sonunda yaratılan anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti dünyadaki tüm mazlum uluslara rehber olmuştur. Kurulan Cumhuriyet’in kazanımları ve örnek mücadelesi Atatürk’ü evrensel bir lider konumuna ulaştırmıştır. Mustafa Kemal’in kişiliğine damga vuran en büyük özelliğinin dehasından doğduğunu, ileri görüşlü olduğunu, akıl ve mantık kuralları dışına çıkmadığını, olayları önceden seziş gücüne sahip olduğu yaptıklarıyla kanıtlanmıştır.

Bugünkü çağdaş yaşamın Atatürk ve devrimlerine borçlu olduğumuzu, Atatürk’ün cumhuriyetin sonsuza dek yaşaması için en büyük görevi gençlere verdiği ve Türk Gençliği’ne güvendiği herkesin hatırındadır. Bugün hepimize düşen görevin Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC’yi bütün ilkeleriyle savunmak, günümüzün ilerlemeleri ve hızlı iletişim olanakları içinde dünyadaki çağdaş demokrasi paralelinde geliştirerek sonsuza dek yaşatmak olması gerekmektedir.

Bizler 76 değil 706 yıl da geçse Atamız’ın emanetlerine sahip çıkacağımızı ve çıkmaya devam edeceğimizi KKTC’den de haykırıyor ve diyoruz ki “Atam sen rahat uyu!”, KKTC gençliği ve tüm halkı olarak bizlere modern uygarlık yollarını açan ilke ve devrimlerini YAŞAM biçimi olarak benimsemeye ve nesilden nesile aktarmaya devam edeceğiz.  

TBK GAZİLER DERNEĞİ

Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Türkiye’nin kurucusu, aydınlık Türkiye’nin sembolü, büyük önder ve düşünce adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, yurttaşların ve gazilerin gönlündeki erişilmez yerinin hiçbir zaman değişmeyeceğini kaydetti.

TBK Gaziler Derneği Genel Başkanı Hacı Işık yayımladığı mesajda, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 76. Yıldönümünde, sevgi, saygı ve gönül borcu duyarak rahmetle andıkları kaydedildi.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Ulusumuzun ışık kaynağı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, aydınlık Türkiye’nin sembolü, büyük önder ve düşünce adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurttaşlarımızın ve biz Gazilerin gönlündeki erişilmez yeri hiçbir zaman değişmeyecek.

Bu düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 76. Yılında bir kez daha saygı, minnet ve şükranla anıyoruz”.

TEKNİK ÖĞRETMENLER DERNEĞİ

KKTC Teknik Öğretmenler Derneği, Atatürk’ün fikrinden hareketle, 10 Kasım tarihini, bir matem ve milli bir yas günü olarak kabul etmek yerine, fikirlerine yönelmek için verilmiş bir fırsat olarak gördüklerini kaydetti.

Dernek Başkanı Ahmet Arslan yayımladığı mesajda, “Atamızı sonsuzluğa uğurladığımız 10 Kasım günü Cumhuriyet tarihine en acılı gün olarak tarih sayfalarında yerini almıştır” dedi.

Atatürk’ün ölümünün 76. yıldönümünde onu bir kez daha özlemle, saygıyla, sevgiyle ve rahmetle andıkları belirtilen mesajda, şunlar belirtildi:
 
“Gelecek nesillerimizin de aynı şuur ve inançla ve de bilinçle hareket etmelerini sağlamak biz öğretmenlerin görevidir. Atamızın bize emanet ettiği Cumhuriyeti daha da ileriye götürerek sahip çıkmak ve gençlerimizin bu kutsal emaneti bizden büyük bir onurla devralacaklarına, Cumhuriyetimizi çok daha müreffeh bir devlet haline getireceklerine olan inancımız tamdır.
Ülkemizin bir çok yerinde yapılacak olan törenlerle Atamızı anacak  olmanın büyük gururunu ve mutluluğunu yaşamaktayız. Atam; bizler Atatürk ilkelerini benimsemiş öğretmenler olarak, göstermiş olduğunuz yolda kararlı ve de istikrarlı bir şekilde ilerleyişimizi sürdüreceğimize, manevi huzurunda söz veriyor ve sizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz”.

DAÜ-ATAUM

Öte yandan Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAÜ– ATAUM) Başkanı Doç. Dr. Hasan Cicioğlu da, Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türk Ulusu’nun ışık kaynağı olan Atatürkçü Düşünce Sistemi’ni her koşulda yaşatmak ve  geliştirmenin  bugün olduğu kadar geleceğe karşı da ortak sorumluluk  olduğunun bilincinde olduklarını  kaydetti. 

Mesajda şunlar ifade edildi:

“ Türk Ulusu’nun ayrılmaz bir parçası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de Atatürk ilke ve inkilaplarına sonsuz bir  inanç ve bağlılık vardır. İşte bu inanç ve bağlılık, Atatürk’ün ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir’ sözünü rehber almış olan Kuzey Kıbrıs Türk Halkı’na, 31 yıldır kendi topraklarında, özgür bir devlet halinde yaşama ortamı sağlamıştır. Kıbrıs Türk Halkı, devletiyle birlikte Atatürk ilke ve inkilaplarını da sonsuza dek yaşatma azim ve kararlılığında olduğunu göstermiştir. Ulusumuzun kurtarıcısı, laik, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Yüce Önder Atatürk, sonsuza kadar yolumuzu ve yüreğimizi aydınlatmayı, ilke ve devrimleri, ulusumuzun geleceğine yön vermeyi sürdürecektir.

Aramızdan ayrılışının 76’ncı yılında, Türk Ulusu’nun gönlünde ölümsüzleşen Yüce Önder Atatürk’ü Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin bütün mensupları olarak bir kez daha saygı, gönül borcu ve şükranla anıyoruz.”

KKTC GÜVENLİK KUVVETLERİ EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği Yönetim Kurulu da, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 76’ncı ölüm yıldönümü dolayısıyla, yayımladığı mesajda, Yüce Atatürk’ü ebediyete uğurlamamızın üzerinden tam 76 yıl geçmesine rağmen bugün onun laik, demokratik, barış sever ve insana değer veren cumhuriyet rejiminin en yüce savunuculuğunu yapmanın onurunu taşıdıklarını kaydetti.

Mesajda, “Bu vesile ile gösterdiği yolda, doğrudan, adaletten, demokrasi ve eşitlikten vazgeçmeden yürüyeceğimize bir kez daha söz veriyoruz” denildi.

ÖZGÜRGÜN: “ATATÜRK, BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ VEREN BİRÇOK ÜLKENİN DE YOL GÖSTERİCİSİ OLMUŞTUR”

Lefkoşa, 9 Kasım 14 (T.A.K): Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, bağımsızlık mücadelesi veren birçok ülkenin de yol göstericisi olduğunu vurgulayarak,  “Doğru zamanda doğru kararlar alabilen, düşünce ve eylem insanı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurladığımız günün 76. yıl dönümünde, eserlerinin büyüklüğünü daha iyi anlıyor, tarihe ve insanlığa mal olmuş kişiliğini saygı ve özlemle anıyoruz” dedi.

UBP Genel Başkanı Özgürgün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük komutan, eşsiz  devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün 76’ncı ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Özgürgün mesajında, 76 yıl sonra bile, fikirleri yolumuzu aydınlatıyorsa, yine onun emellerini gerçekleştirmeye çalışıyorsak, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşabilmek ve daha ileriye gidebilmek için onun ışığıyla yol alıyorsak, 10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıldönümü değil, kalplerimizde devrimlerini yaşatma günüdür” diyerek, şu ifadelere yer verdi:

“Büyük liderler için matem değil, fikirlerine bağlılık gereklidir.

Bir ülkenin haysiyetini koruyarak, nasıl bağımsız kalacağını, çağdaş cumhuriyet ilan edebileceğini tarihe kaydettiren Mustafa Kemal Atatürk, bağımsızlık mücadelesi veren birçok ülkenin de yol göstericisi olmuştur.

Kıbrıs Türk halkı, Atatürk’ü anlayarak, ilke ve devrimlerini benimseyerek onun çizdiği çağdaş uygarlık hedefine ulaşma doğrultusunda mücadele eden bağımsızlık ve özgürlük sevdalısı bir halktır.

Bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, bizler için gösterdiği yolda ilerlemekte kararlı olduğumuzu, Atatürkçülüğü bugünün ve yarının nesillerine anlatmayı görev bildiğimizi yineliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, çağdaş, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük komutan, eşsiz devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 76. yılında büyük bir sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.”

BORA: “MÜCAHİT KIBRIS TÜRK HALKI, ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİ İLE ONURLU BİR VAROLUŞ SAVAŞI VERDİ” 

Lefkoşa, 10 Kasım 14 (T.A.K.): Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanı Yılmaz Bora, 10 Kasım mesajında, “Ulusal Önderimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrıldığı, ancak gönüllerimizde hep yaşattığımız günün 76. yıldönümünde, özlem, saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Mücahit Kıbrıs Türk halkının, Atatürk ilke ve devrimleri ile Türk Kurtuluş savaşını rehber sayarak, onurlu bir varoluş savaşı verdiğini kaydeden Bora, şanlı bir direniş gösterildiğini belirtti.

Bora mesajında, “Zaferle sonuçlanan varoluş mücadelemizin ve egemen varlığımızın simgesi olan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimizin birkaç gün sonra 31’inci kuruluş yıldönümünü kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Askeri zaferimizi, siyasi ve ekonomik zaferlerle taçlandırma mücadelemizde, Atatürk ilke ve devrimleri, rehberimiz olmaya devam edecektir. Ulusal birlik ve bütünlüğümüzü koruyarak, her engeli aşacağımıza olan inancımız tamdır” ifadesine yer verdi.

“Atamızın ebediyete göçünün 76’ıncı yıldönümünde, millet olarak yas tutmuyor bilakis onun gösterdiği ilim ve irfan yolunda, onu daha iyi anlıyoruz. Asil Türk Milleti’nin mensupları olarak, kimliğimizle öğünüyor onur duyuyoruz” diyen Bora, vatan ve milletin birlik ve bütünlüğünün korunması için, daha çok çalışmak gerektiğine inandıklarını ve geleceğe güvenle baktıklarını belirtti.

Bora, “Atamızı ölümünün 76’ıncı yıldönümünde, rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” dedi.

CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKAN YARDIMCISI VE GİRNE UBP MİLLETVEKİLİ ÜSTEL, 10 KASIM ATATÜRK’ÜN ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ NEDENİYLE MESAJ YAYINLADI

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı ve Girne UBP Milletvekili Dt. Ünal Üstel, 10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, Türkiye Cumhuriyeti’nin müreffeh ülkeler seviyesine ulaşması ve tam bağımsız, lider ülke konumuna gelmesi için büyük gayretler sarf eden, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu M. Kemal Atatürk’ü ölüm ve silah arkadaşlarını minnetle andı.

Üstel, ulusların; tam bağımsız, özgür ve demokratik geleceğe ancak özgüveni yüksek, ileri görüşlü ve yüce karakterli kahramanları sayesinde ulaştıklarını belirterek, Gazi Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da yaktığı ilk meşalenin, bugün büyük Türkiye yolculuğunda yeni nesle yol gösterdiğini kaydetti.

Üstel mesajında, “Hedeflerimizi yerine getirirken ‘Başarı, başaracağım diye yola çıkıp, sonunda başardım diyebilenindir’ sözüne uygun, genç, atılgan, çevik ve geleceğe umutla bakan Türkiye Cumhuriyeti, bugün aziz kurucusunun gösterdiği hedefe doğru adım adım ilerlemektedir. Türkiye ile birlikte Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de Anavatandan aldığı güç ile yoluna devam etmektedir” ifadesine yer verdi.

Üstel, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha özlemle andıklarını ve emanetine sahip çıkacaklarını kaydetti.

KKTC ÜLKÜ OCAKLARI 10 KASIM MESAJI

KKTC Ülkü Ocakları Genel Başkanı Adem YURDAGÜL, 10 Kasım Atatürk'ü anma günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

“Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 76. yıldönümünde rahmet minnet ve saygı ile anıyorum...Türk milletinin yetiştirdiği büyük kurtarıcıyı anarken bir kez daha Türk’lüğümden gurur duyuyorum.

Avrupalıların "Hasta Adam" diye nitelediği bir milleti ayağa kaldıran büyük kurtarıcı Atatürk, içindeki coşkun vatan sevgisi ile her zaman Türk Milleti'nin bağımsızlığını hedefleyerek ülkeyi önce askeri sonra da sosyal ve ekonomik alanlarda zaferden zafere taşımıştır. Ümitlerin tükendiği anda, büyük kurtarıcı devreye girmiş yanına büyük Türk milletini almış silah arkadaşlarıyla birlikte bir kez daha Türk'ün gücünü dünyaya göstermiştir. Gösterdiği başarılar bütün mazlum milletlere örnek olmuştur. Bizim içinde bu gibi anlamlı günler, milli birlik ve beraberliğimizin hatırlanması bakımından özel bir önem taşımaktadır. Atamızı ebediyete uğurladığımız bu günde Yüce Önderimizin şu sözünü hatırlayalım; 'Vatan mevzu bahis ise gerisi teferruattır.'

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi varlığına ve bizlere emanet ettiği muhteşem millet eserlerine hiçbir kötü ve hain niyetin musallat olamayacağı inancımı bir kez daha teyit ederek; ebediyete intikal edişinin 76. yıldönümünde kutlu hatırasını hürmet ve minnet duygularımla anıyoruz. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.”dedi.

KKTC Karadeniz Kültür Derneği 10 Kasım Mesaj

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük devlet adamı, Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 76’ıncı ölüm yıldönümünde Ulu Önderimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz. Büyük önderimiz Atatürk’ün bizlere armağanı olan Cumhuriyetimizin ilkelerine, geçmişte olduğu gibi gelecekte de sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ne mutlu bizlere ki yolunda yürüyeceğimiz, dünyanın gıpta ettiği ve bizler için ölümsüz olan bir liderimiz var. Ulu önder Atatürk’ü rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

O, emperyalistleri Anadolu'dan kovdu, yurdu için büyük devrimler yaptı

Uluslararası emperyalizme karşı ilk kurtuluş savaşını veren ve emperyalistleri Anadolu'dan kovan, feodaliteyi ortadan kaldırıp laik bir cumhuriyet devleti kuran Mustafa Kemal Atatürk, çağdaşlığı yurdunda yaymak için birçok devrimler yaptı. 

Savaşların ne demek olduğunu defalarca yaşayan birisi olarak, barışın önemine ve savaştığı uluslarla barış içinde bir arada yaşamaya değer vermiş, yurtta ve dünyada barış vizyonu ortaya koymuştur. Yurdunun ve halkının geleceğini çağdaş medeniyette ve batılılaşmada görerek gelecek nesillere ve gençlere bu hedefi vermiştir. 

Çağdaş devrim hareketlerinden de etkilenen vizyonu nerdeyse yüzyıla ulaşan ve başka halkların da emperyalizme karşı verdiği kurtuluş savaşlarına örnek olan Mustafa Kemal Atatürk, Türk ve dünya tarihinin sembol ve ender devlet adamıdır. Fikirleri sonsuza dek yaşayacak...

 

banner22
Son Güncelleme: 10.11.2014 09:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31