04 Aralık 2015 Cuma 16:59
1568 Okunma
4 belediye BESKİ'den ayrılıyor!

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ile Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü ve Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan bugün Gazimağusa Belediyesi’nde  düzenledikleri basın toplantısıyla, belediyelerin suyun yönetimiyle ilgili konunun dışında olduğunu, KKTC ve TC hükümetleri arasında yapılacak protokollerle sorunun çözülmesi ve  gerekli yasaların yapılması gerektiği, gerekmesi durumunda BESKİ’den ayrılabilecekleri açıklamasını yaptı.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşmasında, yılardan beridir su ile ilgili konunun gündemde olduğunu, Türkiye’den gelen suyun nasıl yönetileceği ve nasıl dağıtılacağı konusunda net bir sonucun ortaya çıkmadığını, hükümetler arasında da sıkıntı olduğunu, Türkiye’den KKTC’ye gelen suyun sevincini yaşamamız gerekirken, suyun nasıl yönetileceğinin sıkıntısını yaşadıklarını, bu konunun çok önceden sonuçlanması gerektiğini söyledi. Arter, konunun projenin başladığı gün konuşulması ve protokolle belirlenmesi gerektiğini, gelinen noktada belediye başkanlarının sıkıntıya neden olduğu izlenimi yaratıldığını, ülkedeki yasaların belediyelere verdiği yetki ve sorumluluklar olduğunu ifade ederek, Türkiye ve KKTC hükümetleri arasında yapılacak anlaşmalarla tablonun ortaya çıkacağını, birileri ister birileri istemez diye bir tartışma yapılmasının doğru olmadığını belirtti. Arter, belediyeleri ilgilendiren bir durum olmasına rağmen ilgili yasalar hazırlanırken belediye başkanlarının olayın içinde olmadığını, işin içinde belediyelerin de olması gerektiğini söyledi.

BESKİ konusuyla ilgili “belediyelerin şirketi neden olmasın” dendiğini ifade eden Arter, Beski’nin diğer faaliyetlerde de bulunmasını önerdiklerini söyledi.

Belediye Başkanı İsmail Arter, diğer gündemde olan konunun su kurumu yasası olduğunu, yasanın bir yerlerde hazırlanıp belediyeler birliğinde önlerine gelen bir yasa olduğunu, belediyeleri ilgilendiren bir yasa olmasına rağmen bu konuda da dışarıda bırakıldıklarını, yasasın hayata geçebilecek bir yasa olmadığını belirtti. Beski şirketinin belediye meclislerinden onay alıp kurulan bir şirket olduğunu, suyun barajdan belediyelerin depolarına ve evlere kadar ulaşmasında teknik altyapı istediğini, mali altyapı ve yasaların olması gerektiğini ifade ederek, istifa noktasına sürükleneceklerse yapacak birşeyin olmadığını, BESKİ’den ayrılma konusunun da gündemde olduğunu söyledi.

BEYARMUDU BELEDİYE BAŞKANI İLKER EDİP

Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, bugüne kadar 3 hükümet döneminde TC ile protokoller imzalandığını, hükümetin protokollere uymasının görevi olduğunu, Türkiye hükümetinin fedakarlıkla suyu getirdiğini, su yönetimiyle ilgili yasaları çıkarmanın hükümetin görevi olduğunu, dünyada özelleştirmede sıkıntı yaşanmadığını, Beski’nin de açılacak ihaleye katılabileceğini, Beyramudu Belediyesi’nin depodan evlere kadar olan yükümlülüğünü yerine getirdiğini ve tahsilat oranının iyi olduğunu söyledi. Edip, BESKİ konusunu tartışacaklarını ve gerekirse ayrılma durumu olabileceğini ifade etti.

PAŞAKÖY BELEDİYE BAŞKANI HABİL TÜLÜCÜ

Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü, Beski konusuyla ilgili ortada 655 milyon TL’lik bir yatırım olduğunu, borçlanma konusunu halka nasıl anlatacaklarını düşündüklerini, yasaları yapması gerekenin Meclis olduğunu, eğer suyu belediyelere veren su kurumunda eksiklik varsa bunun hükümet tarafından düzeltilmesi gerektiğini, Beski ile ilgili konuyu konuşup bir karar vereceklerini söyledi.

VADİLİ BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ADAHAN

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan konuşmasında, BESKİ’nin geleceğini ve su yönetimi ile ilgili toplantı yapacaklarını, güvensizlik ortamda Beski’den ayrılmayı da düşündüğünü söyledi.  “Çünkü ciddi bir güvensizlik olayı vardır bizlerde. Biz eğer ki devrim niteliğinde yapılan bu işin devrime dönüşmesi herkesi ittifakı ile olur ama bana göre kapalı kapılar arkasında bir evrim geçirmişler bu evrim devrim diye satmışlar” diyen Adahan, “nufüsü 6 binden az belediyelerden  2.7 milyon TL parayı götürerek bugün hem belediyeler birliğini hem de açık söyleyim beski olayını su andaki mevcut yapı ve yönetim tartışılır bir noktaya taşımıştır.” dedi.  Adahan, devletin de yapacağı su yasasıyla 2006’da karar verilen yap-işlet –devret modeliyle su sorununun çözülebileceği,  Fasıl 113 çerçevesinde de Beski’nin buna talip olacağı konusu zaten belediyelerin gündeminde olduğunu söyledi.

Son Güncelleme: 04.12.2015 17:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.