31 Ekim 2016 Pazartesi 10:38
936 bin 709 TL'lik torpil

Duygu Alan

Bakanlar Kurulu’nun Salamis Hotel ile Mimoza Hotel arasında yer alan, kamu yolu ile hali araziyi Suat Günsel’e verilmesi yönündeki kararına tepki giderek büyürken Günsel’e verilen söz konusu hali arazinin ve bu arazi ile takas edilmesi öngörülen arazilerin bugünkü değerleri de gün yüzüne çıktı.

Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, “takas” edilen arazilerin değerini açıkladı. Günsel’e verilen hali araziye biçilen değer 541 bin Sterlin. Bu arazi ile takas edilmesi öngörülen 3 parselin değeri ise 73 bin 220 Sterlin, 130 bin 627 Sterlin ve 90 bin Sterlin olmak üzere toplamda 293 bin 847 Sterlin. Bugünkü Sterlin kuru ile Suat Günsel’e geçilen torpilin ederi ise 936 bin 709.87 TL.

Dava dosyası hazır

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Bakanlar Kurulu’nun Salamis Hotel ile Mimoza Hotel arasında yer alan, kamu yolu ile hali araziyi Suat Günsel’e verilmesi yönündeki kararını yargıya taşımak üzere dün avukatı aracılığı ile dava gerekli işlemleri başlattı. Gücafer bugün avukatı aracılığı ile yargıya başvuru yapacak.

Halk tepkili

Yeniboğaziçi Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Salamis Hotel ile Mimoza Hotel arasında yer alan, kamu yolunun ve yeşil alanın Suat Günsel’e verilmesi bölge halkının tepkisine neden oldu.

Belediyeden yapılan açıklamada, vatandaşın karara ilişkin yorumlarının ve tepkisinin  “kamu yolu verilemez”, “karar gözden geçirilmelidir” şeklinde olduğu kaydedildi.

Belediye yeşil alanı talep ediyor

Yeniboğaziçi Belediyesi Başkanı Katip Demir, ayrıca 2002-2006 yılları arasında konu bölgedeki yeşil alanın belediyeye verilmesi yönünde ilgili bakanlıkta bir talepleri olduğuna vurgu yaptı, vatandaşın konu kararına ilişkin tepkisi ile beraber bu taleplerini de bakanlık yetkililerine tekrardan aktaracaklarını ifade etti.

Yeşil Barış Hareketi “yasa dışı” dedi

Salamis Hotel ile Mimoza Hotel arasında yer alan, yeşil alanın verilmesi, Yeşil Barış Hareketi tarafından da olumlu karşılanmadı.

Yeşil Barış Hareketi’nden yapılan açıklamada yasal olarak devlet arazisi ile özel mülkün takasının mümkün olmadığına vurgu yapıldı.

gunsele-verilen-arazi-1024x683.jpg

Orman arazilerinin tahribatının da asla kabul edilemez olduğuna işaret eden Yeşil Barış Hareketi olayın takipçisi olacaklarını açıkladı.

Bakanlar Kurulu Salamis Hotel ile Mimoza Hotel arasında yer alan, kamu yolu ile hali araziyi Suat Günsel’e verilmesi yönünde karar üretti. Konu arazinin değeri 541 bin Sterlin

Gürcafer: Yargıya başvuruyoruz

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Suat Günsel’e verilmek istenen parselin halen kullanımlarında olduğuna bir kez daha vurgu yaparak “bir tahliye davası açılıp ben tahliye edilmeden bu karar alınamaz” dedi.

Cafer Gürcafer, Bakanlar Kurulu’nun söz konusu kararını yargıya taşıyacağını bu yöndeki gerekli işlemleri dün avukatı aracılığı ile başlattığını söyledi.

“Restoranı açıyoruz”

Söz konusu arazideki restoranın da tam kapasite hizmete açılacağını belirten Gürcafer, şunları söyledi: “ Avukatım dava dosyasını hazırladı, 28 Ekim Cuma günü mahkemeye gerekli başvuru yapılacak. Ayrıca arazide yer alan restoranda temizlik yapılıyor. Mimoza Hotel tahliye edildikten sonra hizmetlerini aralıklı olarak sürdüren bir süredir de hizmete kapalı olan restoranı tam kapasite yeniden hizmete açacağız.”

Demir: Vatandaş tepkili

Yeniboğaziçi Belediyesi Başkanı Katip Demir, Salamis Hotel ile Mimoza Hotel arasında yer alan, kamu yolunun ve yeşil alanın verilmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının bölge halkından da ciddi tepki bulduğunu kaydetti.

Demir, “Kamu yolunun ve yeşil alanın verilmesi bölge halkının tepkisini topladı. Önümüzdeki hafta bakanlık yetkililerinden randevu talep edeceğiz ve görüşme gerçekleşirse bölge halkının bu konudaki görüşlerini yetkililere aktaracağız” dedi.

Katip Demir, ayrıca 2002-2006 yılları arasında konu bölgedeki yeşil alanın belediyeye verilmesi yönünde ilgili bakanlıkta bir talepleri olduğuna vurgu yaptı, “Bu talebimizi yineleyeceğiz” dedi.

Aytaç: özel mülk ile devlet arazisi takas edilemez

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Ersun Aytaç, özel mülk ile devlet arazisinin takas edilmesinin yasalara aykırı olduğuna vurgu yaparak, Turizm Gelişme Yasası’na göre söz konusu arazide turizm yatırımı dışında başka bir yatırım yapılmasının da mümkün olmadığını kaydetti.

Aytaç,  şunları söyledi:

“Bakanlar Kurulu kararına göre Lefkoşa Mezarlığı’nın karşısında bulunan YDÜ’ye ait araziler ile devlete ait arazinin takası söz konusu ancak bu yasalara aykırıdır çünkü özel mülk ile devlet arazisi yasa gereği takas edilemez. Eğer bu orman arazisi ise hiç mümkün değildir. Burada takas değil ama ancak kira yolu denenebilir. Konu arazide ne yapılacağı noktası da çok önemlidir.  Sahil şeridini 100 metre ihlal zaten başlı başına sorundur. Turizm Gelişme Yasası’nın çiğnenmesine karşıyız. Tabiî ki araştırmalarımızı devam ettiriyoruz, olayın takipçisiyiz.” 

banner22
Son Güncelleme: 31.10.2016 11:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5