07 Nisan 2015 Salı 16:35
Akim: 'Sunat Atun da hiç şüphesiz yasaların üzerinde değil'
banner10

Akim, bir önceki Ulusal Birlik Partisi Hükümeti’nde Kıb-Tek’ten de sorumlu Ekonomi ve Enerji Bakanlığı görevini yürüten UBP milletvekili ve Genel Sekreteri olan Sunat Atun’un da hiç şüphesiz yasaların üzerinde olmadığını vurguladı.

Akim yaptığı yazılı açıklamada, Sunat Atun’un büyük hissedarı olduğu aile şirketi A&S Atun Ltd’e ait iş yerinin de yer aldığı Mağusa’da İsmet İnönü Bulvarı üzerinde yer alan Atun ailesine ait üç katlı binada, kurum personeli tarafından geçtiğimiz hafta salı günü kaçak (yasa dışı) elektrik kullanımı tespit edildiğinin kamuoyunun bilgisinde olduğunu belirterek, Atun’un pazar günü yaptığı açıklamaları cevapladı.

Akim, dün basında yer alan açıklamanın gerçekleri çarpıttığını ileri sürerek, “Atun’un, bir kez daha mazlum rolünü oynayarak kurumumuzu, çalışanlarımızı ve basınımızı hedef aldığını esefle müşahede etmiş bulunmaktayız” dedi.

“CAYDIRICILIK AÇISINDAN YARARLI”

Zaman zaman kurum personelinin yapmakta olduğu rutin kontroller sırasında tespit edilen kaçak elektrik kullanımına ilişkin haberlerin basında yer aldığına dikkat çeken Akim, caydırıcılık açısından bunun yararlı olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Bir dönem Kıb-Tek’ten sorumlu bakanlık yapmış halen ülkeyi yönetmeye aday bir siyasal partinin milletvekili ve genel sekreteri konumunda olan Sunat Atun’un sorumluluğu altındaki iş yerinde kaçak elektrik kullanımının basında haber olarak verilmesini de bu bağlamda değerlendirdiklerini ifade eden Akim, “Sunat Atun, adına kayıtlı sayaçtan kaçak elektrik kullandırıldığının haber olarak basınımızda yer almasının ardından yaptığı yine basınımızda çıkan ilk açıklamasında; bu olayın kendisine düzenlenmiş komplo ve iftira olduğunu iddia etmiş ve kurum çalışanlarımıza ağır hakaretlerde bulunmuştu” dedi.

Akim, Sunat Atun tarafından yapılan son açıklama üzerine Kurum Yönetim Kurulu’nun bazı bilgileri kamuoyu ile paylaşma gereği duyduğunu söyledi.

Akim’in açıklaması şöyle:

“Sunat Atun’un yazılı açıklamasında, ‘Binadaki tüm katlar ve dairelere elektrik bağlanması için hazırlanan projelerin tamamı KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası tarafından 29-11-2006 tarihinde 06/2754 vize kayıt numarası ile vizelenmiştir. Binanın tamamı KIB-TEK tarafından 25-12-2006 tarihinde KIB-TEK teknisyeni Halit Özergin tarafından yapılan kontrolle tüm kontrollerden geçmiştir’ denmektedir. Söz konusu açıklama tümüyle yanlıştır ve gerçekleri yansıtmamaktadır. Bahse konu vizelenmiş proje, binadaki üçüncü katta yer alan ve halen A&S Atun Ltd’in ofis olarak kullandığı alanı kapsamaktadır. Söz konusu vizelenmiş proje ile 12.2.2007 tarihinde Kurumumuza müracaat edilmiş ve 13.2.2007 tarihinde depozit, trafo ve şebeke katkı payı ile sayaç servis ücreti ödendikten sonra kurumumuz elamanı Halit Özergin tarafından tesisat kontrolü gerçekleştirilmiş ve 19.2.2007 tarihinde üç faz Ticari tarife kapsamında 015027 numaralı sayaç takılarak elektrik akımı verilmiştir.

Binanın zemin katında iki adet dükkân yer almaktadır. Söz konusu dükkânlar için çizilen elektrik projeleri, KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası tarafından 26.5.2005 tarihinde 5/1148 sayılı vize ile onaylanmıştır.Kurumumuza yapılan müracaat sonucu hesaplanan trafo ve şebeke katkı payı ile sayaç servis ve depozit ücretlerininödenmesine müteakip Kurumumuz eski personeli Halit Özergin tarafından gerçekleştirilen tesisat kontrolü neticesinde onay alarak her iki dükkâna da 5.7.2005 tarihinde üç faz Ticari Tarife ile 03070 ve 06328 numaralı sayaçlar takılarak elektrik akımı verilmiştir.

Sunat Atun, üç kattan oluşan binanın orta katında şu anda iki adet daire olarak kullanımda bulunan alanlara elektrik akımı verilmesiyle ilgili Kurumumuz Mağusa Bölge Amirliği’ne sonuncusu kaçak elektrik kullanımının saptanmasından 15 gün önce olmak üzere iki kez müracaat edildiğini ancak bu müracaatına ilişkin Kurum belgelerinin kasıtlı olarak kaybedildiğini iddia etmektedir. Sn. Sunat Atun’un bu iddiası da gerçekleri yansıtmamaktadır. Konuyla ilgili bilgisine başvurulan Mağusa Bölge Amirliği Planlama bölümünde görevli sorumlu mühendis dâhil, bölümün tüm personeli, verdikleri yazılı yanıtlarda, bunun gerçek olmadığını söylemektedirler. Yazılı yanıt veren sadece bir personel, Sn. Sunat Atun’un bina elektrik projesini gerçekleştiren mühendisin kendisini aradığını ve orta kattaki daireler için elektrik akımı verilebilmesine yönelik yapmak istediği başvuruda neler gerektiğini sorduğunu belirtmiştir. Devamında, Mağusa Bölge Amiri Sn. Emir Aranır şahsen projeyi yürüten ilgili mühendis olan Sn. Polat Hiçkorkmaz’ı telefonla arayarak onun da bu konudaki bilgisine başvurmuş ve Sn. Polat Hiçkorkmaz da Kurumu telefonla arayarak başvuru için gerekenleri sorduğunu henüz başvuru yapmadığını teyit etmiştir.

Sunat Atun’un açıklamasında; ‘Üç kat kendi içinde birleştirilerek 2012 yılına kadar tek kiracı tarafından Mobilya mağazası olarak kullanılmıştır. Daha sonra söz konusu alan yeni kiracıya verilmesiyle birlikte tadilatlar başlamıştır’ demiştir. Kendi açıklamasından anlaşıldığı üzere kaçak elektrik kullanımının boyutu geçen hafta Kurum elemanları tarafından ortaya çıkarılandan daha derine inmekte ve daha eskiye dayanmaktadır. Yine aynı açıklamadan bina için alınan inşaat izinlerine de uyulmadığı, zamana ve ihtiyaca göre keyfi bir şekilde binanın köklü değişikliğe uğratıldığı anlaşılmaktadır.

Sunat Atun yazılı olarak yaptığı açıklamada, Kurumumuza, çalışanlarımıza ve basınımıza hakaretamiz ifadelerle suçlamalarda bulunmayı da ihmal etmemiştir. Söz konusu suçlamaları yeni değildir ve birçok kez tarafımızdan gerekli yanıtlar kamuoyuna açık bir şekilde verilmiştir. Sn. Sunat Atun’un, konuyla hiç ilgisi olmayan saldırgan bir üslupla dile getirdiği suçlamalarının doğruluğu da kendi kontrolünde bulunan sayaçtan kaçak olarak elektrik kullanılmadığına ilişkin yaptığı açıklama kadardır.

Son olarak, Kaçak elektrik kullanımının saptanmasından sonra Mağusa Bölge Amirliğimiz tarafından söz konusu durum ve Kıb-Tek açısından izlenecek prosedür yazılı olarak Sn. Sunat Atun’un büyük hissedarı olduğu A&S Atun Ltd’e bildirilmiştir.”

banner22
Son Güncelleme: 07.04.2015 16:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31