13 Mayıs 2015 Çarşamba 12:44
Akim: 'Yılda 300 milyon zararla batarız'

Duygu Alan

1 YILDA 300 MİLYON TL ZARAR: İsmet Akim, mazotun tonunun 650 TL olduğu ocak ayında tarifelerde indirim yapıldığı anımsatarak mazotun ton fiyatının bin 200 TL’ye çıkması ile hükümetten akaryakıt fiyat farkının verilmesi için talepte bulunduklarını ancak reddedildiğini söyledi. Akim “Aradaki farkın kuruma aylık zararı 26 milyon TL. Bu fark verilmezse 1 yıl sonra Kıb-Tek batar” dedi

“İTİRAZ ETMEM”: İsmet Akim, görevden alınacağı yönündeki iddialara ise “Ben buraya tank top ile gelmedim. Kurumun tapusunu da almayacağım. Hükümet beni buraya tayin etti. Bu tayin yapılırken de bana sorulmadı. Bugün de beni görevden alacaksa da gerekçesi bildirilerek alabilir. Buna bir itirazım olmaz” diye yanıt verdi

YETKİ YÖNETİM KURULU’NUN: İsmet Akim, hükümetin onayı ve haberi olmadan Kıb-Tek’e alınmak üzere 12 kişilik münhal açtığı için hükümet ile arasındaki iplerin iyice gerildiği yönündeki iddiaların da hayal ürünü olduğunu öne sürdü. Akim, “Kıb-Tek, devlet kurumu değildir. Kıb-Tek’te kararları Kıb-Tek Yönetim Kurulu alır” dedi

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim, “Elektrik tarifelerine zam istediği, zam talebine Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun ret yanıtı vermesi ile aralarında kriz yaşandığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Hükümetten zam talep etmediğini öne süren Akim, “Ben zam talep etmedim. Ocak ayında fiyatlar düşürüldü o dönem mazotun tonu 650 TL’ydi. Bu da tarifeye kilovat başına 19 kuruş olarak yansıyordu. Ancak şimdi mazotun tonu bin 200 TL oldu. Benim hükümetten talebim, bu aradaki farkın verilmesi yönünde oldu. Başbakan da bu talebimize hiçbir gerekçe göstermeden reddetti. Ancak diğer taraftan da Alpet ve K-Pet’e aynı gün mazotun litresine zam verildi” diye konuştu.
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile aralarında herhangi bir gerginliğin de söz konusu olmadığını iddia eden İsmet Akim, bu husustaki söylemlerin tamamen “senaryo” olduğunu öne sürdü.

Akim, “Elektrik fiyatlarını düşüreceğimizde Sayın Başbakan ile makamında görüştük. Bana, ‘akaryakıt zammı olduğunda ben seni Bakanlar Kurulu’nda bekletmeyeceğim. Gerekli fiyat farkını size vereceğim’ dedi. Ancak günü geldiğinde bu talebimize hiçbir gerekçe göstermeden ret yanıtı verdi. Oysa idareler hangi düzeyde olursa olsun gerekçe bildirmekle hükümlüdür. Tüm olay bundan ibarettir. Sayın Başbakan ile aramızda gerginlik yoktur” diye konuştu.

“Ayda 26 milyon 1 yılda 300 milyon TL zarar”

İsmet Akim, hükümetten talep edilen akaryakıt fiyat farkının verilmemesi halinde kurumun ayda 26 milyon TL’den 1 yılda 300 milyon TL zarar edeceğini söyledi.

“Bir yılda 300 milyon TL kayıp ile kurum batar” diyen İsmet Akim, “1 Ocak 2015 tarihinden 17 Nisan 2015 tarihine kadar 125 bin 294 ton yakıt aldık. Bu yakıta 106 milyon 826 bin 39 TL ödedik. 125 bin ton yakıtı 650 TL’den almış olsaydım 81 milyon ödeyecektim. Bu da demektir ki ben fiyatı indirdikten sonra 26 milyon fazladan akaryakıta para ödedim. Benim istediğim aradaki bu farkın verilmesidir. Çünkü, kurum her ay bu kadar zarar ederse 1 yılın sonunda 300 milyon TL zarar etmiş olur ve günün sonunda gerçekten batar” şeklinde konuştu.

“Kıb-Tek ile ilgili tüm kararları yönetim kurulu alır”

İsmet Akim, Başbakan ve Maliye Bakanlığı’nın onayı ve haberi olmadan Kıb-Tek’e alınmak üzere 12 kişilik münhal açtığı için hükümet ile arasındaki iplerin iyice gerildiği yönündeki iddiaların da tamamen hayal ürünü olduğunu öne sürdü.

Akim, “Kuruma alınmak üzere 12 kişilik münhal açtık. Kıb-Tek, devlet kurumu değildir. Kıb-Tek’te tüm kararları yönetim kurulu tarafından alınır. Dolayısıyla iddia edildiği gibi bu konu ile ilgili herhangi bir tepki gelmedi” dedi.

“Kıb-Tek’in tapusunu almaya gelmedim”

Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim, görevden alınacağı yönündeki iddialara ise “Ben buraya tank top ile gelmedim. Kurumun tapusunu da almayacağım. Hükümet beni buraya tayin etti. Bu tayin yapılırken de bana sorulmadı. Bugün de beni görevden alacaksa gerekçesi bildirilerek alabilir. Buna bir itirazım olmaz” dedi.

Cesurer: Oluşacak açık vatandaşın cebinden çıkacak

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Çağlayan Cesurer, Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun aldığı ekonomik tedbirler sayesinde kurumun 2014 yılında yıllık bütçe içerisinde 5 milyon TL artıya geçtiğini söyledi.

Cesurer, 2013 yılında 370 milyon TL’ye dayanan borcun ise mevcut yönetim kurulu göreve geldikten sonra 260 milyon TL’ye gerilediğini ayrıca maliyetleri olumlu yönde etkileyecek kurum içi 30 milyon TL’lik de yatırım yapıldığını belirtti.

Kurumun talep ettiği akaryakıt fiyat farkının verilmemesi halinde maliyetlerin artacağına dikkat çeken Cesurer, günün sonunda bu olaydan zararlı çıkacak olanın ise tüketici olduğunu savundu.

“Siyasetin elinin üzerinde olmadığı bir kurum istiyoruz” diyen Çağlayan Cesurer, şöyle konuştu: “Biz sorunları çözen bir yönetim kurulu istiyoruz” diyen Çağlayan Cesurer, “Sayın İrsen Küçük hükümeti döneminde, bir önceki Kıb-Tek Yönetim Kurulu, Küçük’e bir yazı yazmış Kıb-Tek Yönetim Kurulu görevine partilerine hizmet etmek için geldiklerini belirtmişlerdi. Bizim istediğimiz partisine hizmet eden değil gerçekten önündeki sorunları çözen, esas görevi olan Kıb-Tek’in maliyetlerini düşüren, kar amacı gütmeden enerji sağlanmasını sağlayan bir yönetim kuruludur. Mevcut yönetim kurulu da bu konuda yapılması gerekenleri yapmıştır, yapmaya da devam ediyor.”

banner22
Son Güncelleme: 13.05.2015 12:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31