17 Ekim 2015 Cumartesi 17:33
Akıncı mesajı verdi: 'Bu suyu biz yönetebiliriz'

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Türkiye’den gelen suyun mutluluk verici ve Kıbrıs’ın geleceğine, çözüm ve barış sürecine büyük bir katkı olduğunu söyledi.

Aynı zamanda bu suyu iyi yönetmeleri, Kıbrıs Türk halkı olarak kendi kurumlarıyla en akılcı, ve en verimli yolları  bularak bu suyu en rasyonel şekilde kullanmayı başarmaları gerektiğini  kaydeden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Bunu yapabilir miyiz? Evet yaparız, el birliğiyle her şeyi yaparız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC’ye Su Temin Projesi Geçitköy Barajı açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1998 yılında tören yerine yakın bir yerde Yayla Köyü civarında   Türkiye’den adaya balonla su getirme temin projesiyle ilgili bir tören  yaşandığını kaydetti. O törende TC eski Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’in “şimdi balonla getirdik ama göreceksiniz Türkiye’den bu suyu biz borularla da getireceğiz, iki yıl içinde bu proje gerçekleşecek” dediğini hatırlatan Akıncı, “Bu proje zor bir projeydi, ama niyet ortadaydı, rahmetlik Demirel’e nasip olmadı ama Sayın Erdoğan’a nasip oldu” diye konuştu.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu projeye büyük emek verdiğini, fikren ve vicdanen bu projenin arkasında durduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Erdoğan’ın bu projeye inandığını, emek ve kararlılık koyduğunu belirtti.

Akıncı, “’Yiğidi öldür ama hakkını teslim et’ diye bir laf vardır. Bu konuda Sayın Erdoğan’ın hakkını teslim etmek gerekir ve kendisine teşekkür etmek gerekir” dedi.

Türkiye’nin 2.5 milyon mülteciyi ağırlamasının önemli bir olay olduğunu kaydeden Akıncı, “Yanı başımız kan gölü, büyük bir trajedi yaşanıyor. Bu 2.5 milyon mülteciye kucağını açan, ekmeğini bölüşen Türkiye Cumhuriyeti oldu, bize geçmişte yaptıkları katkıların yanında şimdi de suyu bizimle paylaşıyorlar. Bu büyük olaydır” diye konuştu.

Kıbrıs’ta yaşamayanların son yıllarda suyun ne hale geldiğini tam olarak kavrayamadığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, çeşme suyunun mutfaklarda kullanılamadığını, insanların dişlerini tuzlu suyla fırçaladığını, herkesin içmek için şişe suyu aldığını ve bu nedenle kendileri için suyun gerçekten çok önemli olduğunu söyledi.

Akıncı, bu sorunun bugün çözümlenmekte olmasının mutluluk verici ve Kıbrıs’ın geleceğine, çözüm ve barış sürecine büyük bir katkı olduğunu vurguladı. Akıncı şöyle konuştu:

“Doğu Akdeniz’deki enerji yataklarıyla birlikte değerlendirildiğinde, doğal gazın bir enerji, koridoruyla Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye, Türkiye’den AB’ye taşındığını bir hayal edin, Türkiye’den bir kabloyla şu anda zaten Güney Kıbrıs’ta enterkonnekte olan elektrik ağlarının Türkiye üzerinden Avrupa ile enterkonnekte olduğunu düşünün. Bu mühendislik harikasının sürdürülebilirliğiyle yeni ufuklar açılacağını, Güney’le d bu suyu paylaşabileceğimiz gibi Orta doğuyla bile paylaşılabilecek bir duruma gelinebileceğini ben görebiliyorum. Bu proje hayal etmeye başlamakla gerçekleşti. Benim de Doğu Akdeniz’le ilgili bu vizyonum gerçekleşirse bütün bölge ülkeleri bundan kazançlı çıkar, Kıbrıslı Türklerle Rumlar, Türkiye ile Yunanistan, Türkiye ile AB yeni bir ilişkiye geçer. Bütün  bunlar bölgemizi son derece önemli olarak ve pozitif olarak etkileyecek olan konulardır.”

Bugünün bir milat olduğunu, bugünden sonrasıyla bugünden öncesini tarihçilerin ayıracağını dile getiren Akıncı, “Hep yeşil ada deriz, aslında sarardık, susuzluktan ,suyumuzun tuzlanmasından yeşil ada sarı oldu, bugünden itibaren Mesaryamız da yeşerecek, her yanımız da yemyeşil olacak. Kıbrıs gerçek anlamda bir yeşil ada olacak” dedi.

“GEVŞEMEYE GEREK YOK… YAPABİLİRİZ”

75 milyon metre küp geliyor olduğunu ama gevşemeye gerek olmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, bu topraklarda var olan diğer kaynakları da ne kadar yetersiz olurlarsa olsunlar, her damla suyu gözleri gibi korumaları gerektiğini kaydetti.

Aynı zamanda bu suyu iyi yönetmeleri, Kıbrıs Türk halkı olarak kendi kurumlarıyla en akılcı, ve en verimli yolları  bularak bu suyu en rasyonel şekilde kullanmayı başarmaları gerektiğini  kaydeden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Bunu yapabilir miyiz evet yaparız, el birliğiyle her şeyi yaparız” diye konuştu.

KALYONCU:  “HÜKÜMETİMİZ BÜTÜN SU KAYNAKLARINI DENETİM ALTINA ALMAK GİDİ BİR GÖREVLE KARŞI KARŞIYA”
 
Başbakan Ömer Kalyoncu da topraklarına  ve suyun bereketini  getirecek olan önemli bir projenin sonlanmasını kutlamak üzere toplandıklarını kaydetti.

Bu projenin Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC’nin süregelen yakın işbirliğinin en parlak eseri olduğunu dile getiren Başbakan Kalyoncu, ayrıca ileri teknoloji örneği olarak askılı boru sistemiyle denizden geçirilerek su aktarılan dünyadaki ilk proje olduğunu da dile getirdi.

Hükümetlerinin bu suyun gelişinden sonra bütün su kaynaklarını denetim altına almak gidi bir görevle karşı karşıya olduğunu dile getiren Kalyoncu, meclisten geçecek bir yasa ile bütün sularda kontrolü sağlamak gibi bir mecburiyetleri olduğunu ifade etti.

Kalyoncu, bu suyun heba edilmemesi gereken çok değerli ve amacına ulaşması gereken bir su olduğunu belirtti.

Hükümetin tüm bunlardan dolayı DSİ ile iş birliğine bundan sonra da devam edeceğini ifade eden Kalyoncu, atık suyun idaresinin de önemli bir konu olduğunun önlerindeki dönemde dikkatlerinde olması gereken bir konu olduğunu da kaydetti.

Suyun kontrolü ve denetimi çerçevesinde atık su konusunun da ele alınması gereken bir konu olduğunu belirten Kalyoncu, bu suyun içilebilir, kullanılabilir ve tarımda da daha fazla ürün yetiştirilebilir bir su olarak adaya gelirken aynı zamanda barışa yeni bir parametre olarak da geldiğini ifade etti.

Bu önemli günde ülkelerinde olan TC’li yetkilileri, kendilerine yaptıkları katkılardan dolayı  kutlayan ve teşekkür eden Kalyoncu,  “suyun bir hayat oluğunun,  geçmişte ve şimdi ekmeğini bizimle paylaşan Anadolu insanının TC hükümeti ve devletinin şimdi de suyu paylaştığını yani hayatı paylaştığının farkındayız ve tavrımız o doğrultuda olacaktır” diye konuştu.

SENNAROĞLU

Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu da, “su hayattır” dedi ve sıcak iklim kuşağında olması, küresel ısınma ve ada ülkesi oluşu nedeniyle yer altı kaynaklarının azalması ve tuzlanması neticesinde KKTC’de bir su sıkıntısı yaşandığını kaydetti ve bu projenin tamamlanmış olmasının büyük bir nimet olduğunu dile getirdi.

Önder Sennaroğlu suyun Türkiye Cumhuriyeti tarafından kendileriyle paylaşılmasının Türkiye’nin KKTC’ye verdiği değerin bir göstergesi odluğunu da dile getirdi.

Yıllarca  Türkiye’den KKTC’ye nasıl su getirileceğinin düşünüldüğünü söyleyen Sennaroğlu, başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a  bu vizyonu ortaya koyduğu için, desteklerinden dolayı TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na, gayret ve çalışmalarından dolayı TC Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na, diğer tüm katkı koyanlara teşekkür etti.

Bu projeye asrın projesi denmesinin çok yerinde bir karar olduğunu dile getiren Sennaroğlu, Türk mühendisliğinin üstün başarısı olan bu projenin  dünyada bir ilk olma özelliği taşıdığını da vurguladı.

Projenin  dünya ülkelerine bir örnek teşkil edeceğini de dile getiren Sennaroğlu, 75 milyon metre küplük bu suyun  yüzde ellisinin içme suyu diğer yarsının ise tarımsal amaçlı olarak  kullanılacağını ifade etti.

Kaynağın en iyi şekilde kullanılması, tek damlasının ziyan olmaması için yoğun çalışma içerisinde olunacağını da dile getiren Bakan Sennaroğlu, bu suyun ülkeye yeni tarımsal ürünler kazandıracağını da belirtti.

Suyun barış suyu olduğunu da kaydeden Sennaroğlu, su sıkıntısı içerisinde olması durumunda suyun Güney Kıbrıs ile de paylaşılabileceğinin  her zaman dile getirildiğini aktardı. Bu suyun adanın her iki kesiminde   kullanılmasının olası olduğunu da belirten Sennaroğlu, bunun çözüm ile adanın etrafındaki doğal kaynakların da ortak kullanımı açısından pratik oluşturacağını vurguladı.

banner22
Son Güncelleme: 17.10.2015 17:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31