26 Aralık 2014 Cuma 16:41
Akıncı: 'Seçilirsem çevre konularına duyarlı bir Cumhurbaşkanı olacağım'
banner10

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı çevre konusunda farkındalık yaratmak gerektiğini söyledi ve “Gelecek kuşaklara miras bırakmak zorunluluğumuzun yanı sıra sürdürülebilir bir ekonomi ancak sürdürülebilir çevre politikalarıyla mümkündür. O nedenle çevre duyarlılığı yalnız eskiyi koruyarak miras bırakmakla ilgili değil, günümüzle de çok yakından ilgili bir konudur” dedi.

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı bugün sırasıyla saat 10.30’da Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi, 11.30’da Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kurucu Rektörü Suat Günsel ve 12.30’da da Kıbrıs Türk Çevre Platformu üyeleriyle bir araya geldi.

Akıncı, ilk olarak ziyaret ettiği Latife Birgen Başkanlığındaki Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi’nde Birgen ve konsey üyelerine adaylık süreciyle ilgili bilgi vererek, vizyonunu anlattı ve konsey üyelerin Kıbrıs sorunu ile ilgili sorularını yanıtladı.

Daha sonra YDÜ Kurucu Rektörü Suat Günsel’e nezaket ziyaretinde bulunan Akıncı, üniversitenin gelişimi ve özellikle hastanenin durumuyla ilgili bilgiler aldı. YDÜ’de gördüğü gelişmelerden memnuniyetini ifade eden Akıncı, Suat Günsel’i, bu başarılarından dolayı kutladı. Günsel de Akıncı’ya çıktığı yolda başarılar diledi.

Akıncı hastanede by-pass ameliyatı geçiren ve yoğun bakımda bulunan Turgut Afşaroğlu’nu da ziyaret ederek kendisine acil şifalar diledi.

Akıncı, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Merkez Binası’nda Kıbrıs Türk Çevre Platformu’nu oluşturan örgüt temsilcileriyle bir araya geldi.

Devlet politikalarında master plan bulunmayışı icraatlarda çevrenin dikkate alınmamasına dikkat çeken Platform üyelerinin dile getirdikleri sorunları dinleyen Akıncı, çevre konusunun devlet politikalarında yer alması için büyük çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Kendisini bir çevreci olarak gördüğünü ifade eden Akıncı, çevreciler seslerini yükselttiğinde yatırımın engeli gibi görüldüklerine işaret ederek Akkuyu’da yapılacak olan nükleer santrale karşı çıktıkları için de bazı çevrelerin tepkilerini alabileceklerini söyledi. Bu konudaki düşüncelerini herhangi bir siyasi kaygı duymadan açıkladığını kaydederek, zamanında ses verilmemesi durumunda meydana gelecek olumsuzlukların sorumluluğuna da ortak olunacağını vurguladı.

Platform üyelerinin yeni yapılan çevre yollarında doğanın korunmadığı konusundaki görüşlerini de değerlendiren Akıncı, mevcudu koruyup doğayı katletmeden de yolların geliştirilebileceğini ifade ederek, “ancak bunu savunabilmek için o güzelliğin farkında olunması gerekir” dedi. Akıncı, Belediye Başkanlığı döneminde Lefkoşa Surlariçi’nde yol genişletme amacıyla tarihi binaların yıkılmaması için verdiği mücadeleden örnekler de verdi. “Bu farkındalığın önce siyasilerde olması gerekir” diye konuşan Akıncı, göreve gelmesi durumunda ciddi uğraş vereceğini vurguladı. Akıncı, “Karar merciinde olanların eğitime ihtiyaçları var. Kampanya sürecini bir eğitim süreci olarak da görüyorum. Hem öğreneceğimiz, hem öğreteceğimiz şeyler var” şeklinde konuştu. Akıncı, siyasilerin oy kaygısıyla hareket edilmeden çevre ve toplum yararına adımlar atması gerektiğini vurguladı. Akıncı buna örnek olarak yine Belediye Başkanlığı döneminde Lefkoşa Surlariçi’ne kat sınırlaması getirilmesi konusundaki çalışmalarını hatırlattı.

“Ben göreve geldiğimde orada kuşkusuz, çevre konularına duyarlı bir Cumhurbaşkanı göreceksiniz” diye konuşan Mustafa Akıncı, hedeflerin başarılmasının ise birlikteliğe bağlı olacağını kaydederek, “bu konuya duyarlı olan insanların, örgütlerin bir arada olabilmesi, birlikte çalışabilmesi ve birlikte ses vermesi büyük önem taşıyacak. Bir farkındalık yaratmak zorundayız. Bu konular geleceğimiz ve ekonomimizle de çok yakından ilgilidir. Gelecek kuşaklara miras bırakmak zorunluluğumuzun yanı sıra, bu ülkede sürdürülebilir bir ekonomi ancak sürdürülebilir çevre politikalarıyla mümkündür. O nedenle çevre duyarlılığı yalnız eskiyi koruyarak miras bırakmakla ilgili değil, günümüzle de çok yakından ilgili bir konudur” dedi.

Akıncı, Cumhurbaşkanının önemli konularda rehberlik, yol göstericilik görevi olduğunu ifade ederek, gerek Belediye Başkanlığı gerekse Başbakan Yardımcılığı Turizm Bakanlığı döneminden çevre konularıyla ilgili bilgi, birikim ve deneyim sahibi olduğunu kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “dolayısıyla bu konularda sizlerle birlikte aynı paralelde olacağımızı düşünüyorum. Toplumumuzda bu farkındalığın artmasında Cumhurbaşkanlığının önemli roller üstleneceğine inanıyorum.”

Akıncı Cumhurbaşkanlığı’nda mevcut 40 sözleşmeli kadrosu olduğunu da anımsatarak, bu kadroda mutlaka, olayları takip ederek daha oluşmadan Cumhurbaşkanı’nı uyaracak, rehberlik görevinde ona verileri sağlayabilecek çevre ile ilgili bir uzman bulunması gerektiğini vurguladı. Akıncı göreve gelmesi durumunda çevre ile ilgili konulara kesinlikle kayıtsız kalmayacağını sözlerine ekledi.

akinci-cevre-plat.jpg

akinci-suat-gun.jpg

banner22
Son Güncelleme: 26.12.2014 16:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31