14 Eylül 2016 Çarşamba 15:35
Akıncı: 'Ucu açık bir süreç temennimiz değil'
banner10

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere sürecinin 2017’ye sarkmasının riskler taşıdığını belirterek, “2017’ye sarkan ve ucu açık bir şekilde süren müzakereler Kıbrıs Türk tarafının hedefi değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, böyle bir sürecin çıkmazla sonuçlanmaya mahkum olduğunu belirtti.

2016 sonuna kadarki sürenin, bütün tarafların ortak hedefi olan Kıbrıs’ta 2016’da çözümü gerçekleştirmek için çok iyi planlanmasının gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, 25 Eylül’de New York’ta BM Genel Sekreteri ile üçlü görüşmeden temel beklentisinin bu planlama olduğunu açıkladı.

New York’taki 3’lü görüşmenin ardından Kıbrıs’a dönüşte Ekim ayında müzakerelere yine devam edeceklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu, kuşkusuz şu husus akıldan çıkarılmadan yapılacak: Geri kalan, hala daha anlaşmazlığımızın sürdüğü noktaları en aza indirmek, mümkünse tümünü halletmek. İlk 4 başlıktan söz ediyorum. Mümkünse tümüyle halletmek. Edemiyorsak, azamisini halletmek ve böylelikle 5’li bir toplantının kapısı aralansın. 2016 yılı hedefini de artık güvenlik ve garantiler meselesini de, toprak düzenlemelerini de halledeceğimiz bir noktaya ulaştırsın. Bu bağlamda, tekrar etmeye gerek yok. Önümüzdeki birkaç ay son derece önemli olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, toplantı sonrasında da Eide’nin iki lider adına ortak açıklamayı okuduğunu belirterek, “Bu ortak açıklamada da bugüne kadarki sürecin bir özeti yapıldı” dedi.

“Bu açıklamada 2016 yılında çözüm hedefinin tüm taraflarca muhafaza edildiğinin yer alması altı çizilmesi gereken husustur. 2016 yılı sonuna kadar bir çözüm bir amaç, hedef olarak bir kez daha teyit edildi. Genel Sekreter’in çaba ve ilgisini bu hedef için daha da yoğunlaştırması talebimizi New York’ta yapacağımız görüşmede kendisine iletileceğinin de altı çizildi. Dolayısıyla bugün önemli bir dönemeci daha geride bıraktık” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle devam etti:

“Özetlemek gerekirse, o açıklamada 16 aydır çok yoğun bir çalışma yapıldığına vurgu yapıldı ve bu süreç içerisinde önemli ilerlemelerin sağlandığının altı çizildi. Özellikle Yönetim-Güç Paylaşımı, AB Konuları, Mülkiyet ve Ekonomi başlıklarında önemli ilerlemeler sağlandığı belirtildi”.

“2016 HEDEFİ TÜM TARAFLARCA MUHAFAZA EDİLİYOR”

“Diğer iki başlık olan Toprak, Güvenlik-Garanti başlıklarında beyin fırtınası şeklinde bir fikir alışverişinde bulunulduğunu ve tarafların pozisyonlarını birbirlerine anlattıklarını, bu pozisyonlar arasında da tabii ki köprü kurulmasının gerekli olduğu noktasında da bir ortak görüş ifade edildi. Burada altı çizilmesi gereken bir husus; sanıyorum 2016 yılı hedefinin tüm taraflarca muhafaza ediliyor olmasıdır. 2016 yılı sonuna kadar bir çözüm bir amaç, hedef olarak bir kez daha teyit edildi ve bu amaçla Genel Sekreter’in çabalarını, ilgisini daha da yoğunlaştırması talebinin kendisine New York’ta yapacağımız görüşmede iletileceğinin de altı çizildi. Dolayısıyla bugün önemli bir dönemeci daha geride bıraktık diye düşünüyorum. Yeni bir dönemeç New York olacak. Orada Genel Sekreter ile hem ayrı ayrı görüşeceğiz, hem 25 Eylül olarak yeniden düzenlenen tarihte üçlü bir şekilde bir araya geleceğiz. Bunun yanında benim ayrı olarak yapacağım temaslar olacak. Tabii ki New York dönüşü Ekim ayında müzakerelere yine devam edeceğiz. Şu hususu kuşkusuz akıldan çıkarmadan bu yapılacak. Geri kalan, hala daha anlaşmazlığımızın sürdüğü noktaları en aza indirmek, mümkünse tümünü halletmek. İlk 4 başlıktan söz ediyorum. Mümkünse tümüyle halletmek. Edemiyorsak, azamisini halletmek ve bu bize 5’li bir toplantının kapısını aralasın. 2016 yılı hedefini de artık güvenlik ve garantiler meselesini de, toprak düzenlemelerini de halledeceğimiz bir noktaya ulaştırsın. Bu bağlamda, tekrar etmeye gerek yok. Önümüzdeki birkaç ay son derece önemli olacak.”

“UCU AÇIK BİR SÜREÇ TEMENNİMİZ DEĞİL”

Bu sürecin 2017’ye sarkmasının beraberinde taşıdığı riskleri, sadece Kıbrıs Türk tarafı değil, herkesin seslendirdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Onun için bunları tekrar tekrar söylemeye gerek yok”  dedi.

Bugün tamamlanan ikinci tur yoğunlaştırılmış müzakerelerden sonra Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, 2017’ye sarkan ve hala daha müzakerelerle devam eden ucu açık bir sürecin kesinlikle Kıbrıs Türk tarafının hedefi olmadığını belirterek şöyle devam etti:

“2017’ye sarkan ve ucu açık devam edecek bir böyle bir süreç çıkmazla sonuçlanmaya mahkumdur. Dolayısıyla biz, haklarımızı alarak, haklarımızı sonuna kadar gözeterek, diğer toplumun da haklarını göz ardı etmeden, karşılıklı kabul edilebilir formülü bulabileceğimize inanıyoruz. Dolayısıyla çalışmalarımız bu iyi niyetle, ihtiyatlı iyimserlikle devam ediyor. Temennimiz bunun olumlu bir sonuca ulaşmasıdır.”

BİDEN VE KERRY İLE GÖRÜŞÜLECEK

Cumhurbaşkanı Akıncı, “New York’taki üçlü görüşme tarihinin 26 Eylül olduğu açıklanmıştı. Siz 25’i dediniz. Bunun nedeni nedir?” şeklindeki bir soruya, “Değişiklik BM Genel Sekreteri’nin programı nedeniyle öyle oldu. Üçlü görüşme bir gün önceye alındı” dedi.

New York’ta yapacağı kesinleşmiş temaslarının sorulması üzerine ise Akıncı, çok büyük bir ihtimalle önemli bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla temaslar gerçekleştireceğini belirtti.

Çok büyük bir ihtimalle ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşme yapacağını belirten Akıncı, “Bunlar önümüzdeki günlerde kesinleşecek. Bize ulaşan talepler de var. Bizim ulaştığımız kişiler de var. Bunlar giderek netleşecek. Sayın Biden ve Sayın Kerry, bu arzuyu kendileri de ifade ettiler. Dolayısıyla onlara kesinleşmiş görüşmeler diye bakabiliriz. Ancak daha kesinleşecek olanlar da olacaktır” diye konuştu.

“NEW YORK’TAN DÖNER DÖNMEZ BAŞLAMAYI İSTİYORUZ”

Ekim ayına ilişkin görüşme takviminin belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine Akıncı, “New York’tan döner dönmez yeniden başlayacağız. Henüz bir gün tespit etmedik ama döndükten hemen sonra başlamayı istiyoruz. Zaman kaybetmeyi istemiyoruz.”

“GENEL SEKRETER İLE ÖNÜMÜZDEKİ AYLARI ÇOK İYİ PLANLAMAMIZ GEREKECEK”

Başka bir gazetecini “BM Genel Sekreteri ile görüşmenizden beklentileriniz nedir? Bir destek isteyeceğiniz açıklandı” şeklindeki sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Orada göreceğiz. Bir kere, bugüne kadarki tüm gelişmelerden Sayın Genel Sekreter oldukça mutlu. Bunu kendisi de dün ifade etti. Olumlu gelişmeler olduğunu görüyor. Sayın Eide’nin geçen gün yaptığı bir vurgu da önemli. Yani, daha zorluklar var, halledilmesi gerekenler var, daha anlaşmanın hemen o noktasında değiliz. Ama bugüne kadar yapılan görüşme süreçlerinde en ileri bir noktada olduğumuzu ifade etti. Dolayısıyla Genel Sekreter de düzenli olarak sayın Eide’den, bilgi alan bir şahsiyet olarak bulunduğumuz noktayı biliyor. Bunu kendisiyle bir daha değerlendireceğiz ve geriye kalan zaman diliminin bilincinde olarak kendi rolünün daha yoğun olabileceğini konuşacağız. Zaten bugün açıklamamızda bunu talep edeceğimiz söyledik. Genel Sekreter’in bir rolü zaten var ama bu rolünü yoğunlaştırmasını talep edeceğiz. Kendisinin de bir beyanı oldu. ‘Ben kendi ülkemi belki birleştiremiyorum ama Kıbrıs’ta iyiye giden bir süreç var. Hiç olmazsa görev dönemim tamamlanmadan buranın birleşik bir ada haline döndüğünü göreyim’ diyor. Dolayısıyla kendi açısından da bir zaman perspektifi var. Biraz önce ben de 2017’den bahsettim. Bunun getirebileceği büyük riskleri, sürece vereceği zararı anlattım. Dolayısıyla Genel Sekreterle önümüzdeki ayları çok iyi planlamamız gerekecek. Yani bu toplantından benim beklentim bu olacak.”

banner22
Son Güncelleme: 14.09.2016 15:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31