03 Mart 2015 Salı 10:12
Albayrak: 'Haksızlık yapanın boynu altında kalsın'

Yurdagül Beyoğlu Atun

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Mağusa Milletvekili Arif Albayrak, siyasi istihdamlara hiçbir zaman sıcak bakmadığını söyledi. İstihdam yetkisinin siyasi partilerin elinden alınmasını öneren Albayrak, “Bugüne kadar istihdam yapıp, oy kazanan hiçbir parti görmedim. Siz 70 kişi aldınız diyelim, 70 kişi memnun, ya diğerleri? Toplumda size karşı oluşan negatif havayı nasıl yok edeceksiniz?” dedi. 

İstihdam gerekliliğinin DPÖ tarafından belirlenmesi ve başvuruların objektif bir komisyon tarafından değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Albayrak, “Sınav komisyonu hata veya haksızlık yaptı mı görevden alacaksın. Yanlış yapanın yanına kalmazsa, hata da yapmaz insan… 

Yazık ki bizim ülkemizde yapanın yanına kalıyor. Siyasi yolsuzluk nedeniyle hapiste yatan birini söyleyin. Var mıdır? Benim partim de bu haksızlığı yaparsa boynu altında kalsın” ifadelerini kullandı.

Albayrak, sendikaların sadece siyasetle uğraşmaması, siyasete yön vermesi gerektiğini de kaydetti. “Ekonomik Paketi iptal et’ diyorlar. Tamam edeyim de sen maaşının üçte birini bırakmaya hazır mısın? Bazı reformlar yapabilmek ve dik durabilmek için fedakârlık yapmak gerekiyor” diyen Albayrak, değişim isteniyorsa, sendikaların da, halkın da destek vermesi gerektiğinin altını çizdi. 

Hükümet ortakları arasındaki uyumsuzluğun, icraat noktasında sıkıntı yarattığını savunan Albayrak, CTP’nin, tek başına iktidara gelmiş olması halinde sorgulamanın daha haklı olacağını ifade etti. 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Arif Albayrak, bir partiyi sınamak için onu tek başına iktidara getirmek gerektiğini söyledi. Koalisyon hükümetlerinde ortakların önceliklerinin sıkıntı yaratabileceğini ifade eden Albayrak, Kamu Reformu, müşavirlik sistemi, Siyasi Partiler Yasası gibi devrim niteliğindeki değişiklikleri hayata geçirebilmek için tek iradeye ihtiyaç olduğunu belirtti. “Bunlar devrim niteliğinde şeyler, ama bizde, iktidar ortaklarından biri istemeyince her şey günün sonunda tepetaklak oluyor” diyen Albayrak devlet sisteminde devamlılığın esas olduğunu, ancak KKTC’de devamlılığın olmadığını söyledi. 

“CTP tek başına iktidar olsaydı sorgulama daha haklı olacaktı”

CTP’nin, tek başına iktidara gelmiş olması halinde sorgulamanın daha haklı olacağını savunan Albayrak, “Bugün o sorgulamayı yapmak eksik olur. CTP’nin içinde hak, hukuk, adalet, emek karşıtı görüş ortaya çıkarsa, elbette biz bunun da kavgasını veririz” şeklinde konuştu.

“Halk göç yasasına karşı çıkıyor ama…”

Arif Albayrak, kendisine yöneltilen, “Halk değişim istiyor, ancak cebine giren miktarın eksilmesini istemiyor. Bu anlayışla ne, nasıl değişebilir?” sorusu üzerine şunları söyledi: 

“Göç Yasası örneğini verebiliriz. Toplum, Göç Yasası’na karşı olduğunu söylüyor ve belli kurumların özelleştirilmemesi için uğraş veriyor. Biz de özelleşsin istemiyoruz, ama halkın da bu konuda destek olacağı işler var. Örneğin maaş artışı konusunda, düşük maaşa çok, yüksek maaşa daha az vererek, sosyal dengeyi sağlamaya çalışıyoruz, ‘dağ fare doğurdu’ eleştirileri geliyor. Sigortaları korumazsan, İhtiyat Sandığı’nı korumazsan bu kurumları yok edersin ve emekli olduğunda maaş alamazsın.

“KKTC’de hayat, ‘kamu’ ve ‘özel’ diye ikiye ayrılır”

Maalesef bizim ülkemizde hayat ‘kamu’ ve ‘özel’ diye ikiye ayrılır. Biz özeli dışarıda tutuyoruz. Her şey kamu için… Neyse ki Çalışma Bakanlığı bu konuda çok başarılı adımlar attı. Özel sektöre olan ilgiyi artırmak ve özel sektör çalışanının şartlarını iyileştirmek adına atılmış adımlar var… Zaten icraat konusunda en başarılı Çalışma Bakanı’nı görüyorum.”

“Bugünden çok yarına bakacak liderlere ihtiyacımız var”

Ülkede öngörülen değişiklikleri cesaretle hayata geçirebilmek için disiplinli, ülkenin bugününden çok yarınını düşünen liderlere ihtiyaç olduğunu ifade eden Albayrak, bu noktada siyasi hoşgörü kültürüne de ihtiyaç olduğunu belirtti. Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) veya diğer muhalefet partilerinin faydalı adımlarının desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Albayrak “UBP’nin pek desteklenecek adımı yok, ama olduğunda desteklenebilmeli. Aynı şekilde UBP de, CTP’nin yaptığı güzel şeylere destek olabilmeli. ‘CTP’nin söylediği en doğrudur’, ‘UBP’nin söylediği en doğrudur’ düşüncesi doğru değildir” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanı adayımızı bile desteklemeyen bir ortak!”

Demokrat Parti (DP) ile olan fikir ayrılıklarının icraatı hayata geçirme noktasında sıkıntılar yarattığını dile getiren Albayrak, “Cumhurbaşkanı adayımızı bile desteklemeyen bir ortak!” dedi. Bir UBP’li vekil dururken, DP’li bir Bakanın hükümeti eleştirmesinin yanlış olduğunu savunan Albayrak, hükümet ortaklarının uyum içinde olması gerektiğini ifade etti.

“Sendikalar sadece siyasetle uğraşmamalı, siyasete yön vermeli…”

Arif Albayrak, kamu reformlarının hayata geçirilmesinde sendikal direncin olumsuz etkilerinin sorulduğu soruya da şöyle cevap verdi: 

“Sendikalar, belli bir zümrenin haklarını korumakla görevli, duyarlı olduğu siyasi görüş doğrultusunda ülkenin siyasi hayatına renk katan sivil toplum kuruluşlarıdır. Ancak bu sivil toplum kuruluşları, sadece siyasetle uğraşmamalı, siyasete yön vermeli. Çok meraklılarsa, buraya gelecek, bu hamurun içinde yer alacak, ondan sonra ‘bu kek olmamış’ diyecekler! 

“Paketi iptal edeyim, sen maaşının üçte birini bırakmaya razı mısın!”

"Ekonomik paketi iptal et’ diyorlar. Tamam edeyim de, sen maaşının üçte birini bırakmaya hazır mısın? Bazı reformlar yapabilmek ve dik durabilmek için fedakârlık yapmak gerekiyor. Ülkede çok gereksiz harcamalar var, ama tüm harcamalar elektronik ortama aktarılırsa kim nerede, ne yedi, nereye gitti, bunlar şeffafça ortaya konabilir.”

“Siyasi partilerin elinden istihdam yetkisi alınmalı”

Siyasi istihdamlara hiçbir zaman sıcak bakmadığını vurgulayan Albayrak, şunları söyledi: 

“İstihdam konusundaki fikrim, Meclis’e ilk girdiğim günkü gibidir. Siyasi partilerin elinden istihdam yetkisinin alınmasını önerdim defalarca. Bugüne kadar istihdam yapıp, oy kazanan hiçbir parti görmedim. Siz 70 kişi aldınız diyelim, 70 kişi memnun, ya diğerleri? 

“Toplumda size karşı oluşan negatif havayı nasıl yok edeceksiniz?"

Toplumda size karşı oluşan negatif havayı nasıl yok edeceksiniz? DPÖ, ‘üç hemşireye, iki polise, beş bekçiye ihtiyaç var’ diyerek istek belirtmeli, siz de ihtiyaç doğrultusunda bu istihdamları yapmalısınız. Ama bunlar yapılırken, ‘soyadın neydi, ha Albayrak, sen müdür ol’ olayı olmamalı. Sınav komisyonu hata veya haksızlık yaptı mı görevden alacaksın.  Yanlış yapanın yanına kalmazsa, hata da yapmaz insan… 

“Haksızlık yapanın boynu altında kalsın”

Yazık ki bizim ülkemizde yapanın yanına kalır. Siyasi yolsuzluk nedeniyle hapiste yatan birini söyleyin. Var mıdır? Benim partim de haksızlık yaparsa boynu altında kalsın. Rüşvet mesela… Nasıl savunabiliriz? Bir bankada, ‘bu krediyi sana veririm ama şu kadarını bana verirsen…’ diye bir cümle kullananın boynu altında kalmalı ki bu toplum temizlenebilsin. ‘Ben sana 1 milyon pound kredi veririm, ama 100 bin poundu benim olacak’ şeklindeki bir konuşmanın tartışılıyor olması bile yüzkarasıdır. Bunlar beni bunaltan şeyler…”

“Siyaset, doktor hegemonyasından kurtulmalı”

Albayrak, siyasetin artık siyaset bilimciler tarafından yapılması gerektiğini vurguladı. “Siyaset bilimi okuyan, daha bilimsel çalışabilen, dünyayı tanıyan, ekonomiden anlayan, iyi yetiştirilmiş, rant dünyasıyla işi olmayan, insan ilişkileri iyi olan, diklenmeyi değil, dik durmayı bilen siyasetçilere ihtiyaç var” diyen Albayrak, siyasetin doktorların hegemonyasından kurtulması gerektiğini ileri sürdü.

“Sanat konusunda iç açıcı gelişmeler var”

Resim, karikatür ve müzik alanındaki başarılı çalışmalarıyla da öne çıkan Albayrak, sanat alanında ümit verici gelişmeler olduğunu söyledi. Müze konusunda çok iyi bir noktaya gelindiğini dile getiren Albayrak, Vakıflar İdaresi ile Meclis arasında imzalanan anlaşma sonrası çalışmaların başladığını, bunda Meclis Başkanı Sibel Siber’in de büyük katkısı olduğunu hatırlattı. Bu yıl 25 uluslararası karikatür yarışmasına katılacağını ifade eden Albayrak, bunların yanında Türk Müziği bestekârlarıyla ilgili antolojik bir eser hazırladıklarını ifade etti. Karikatür sergilerinin ve çalıştayların yapılması konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Albayrak, Dünya Ressamları Buluşması’nın da organizasyonunu yaptığını sözlerine ekledi. 

banner22
Son Güncelleme: 03.03.2015 10:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31