28 Temmuz 2016 Perşembe 16:25
Balıkçılık sektörünün sorunları masaya yatırıldı
banner10

Hayvancılık Dairesi’nin “Balıkçılığın Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu toplantı düzenlediği bildirildi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın açıklamasına göre, TC Büyükelçiliği Kalkınma ve İşbirliği Ofisi, bakanlık ve daire yetkililerinin yanı sıra, akademisyen ve ilgili sivil toplum örgütlerinin balıkçılık sorunlarını ele alıp bir rapor ortaya koyması için gerçekleştirilen toplantı bakanlık toplantı salonunda başladı.

ÇAVUŞOĞLU: “SEKTÖRÜN SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAPIYA KAVUŞTURULMASI GEREKİYOR”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, hem balıkçıların hem de balık tüketenlerin sektörün durumundan memnun olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, sektörde sürdürülebilir bir yapının olmadığına dikkat çekerek, bu toplantıyla ilgili kesimleri ile konunun uzmanlarını buluşturmayı ve sürdürülebilir bir yapının nasıl yaratılabileceğinin ortaya konmasını sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Ülkede balık tüketiminin istenilen noktada olmadığını belirten Çavuşoğlu, üretim modellerinin sürdürülebilir bir noktaya taşınması için fikirler üretirken, balıkçılıkla uğraşanların da geleceğe taşınabilmesi amacıyla yatırımlar konusunda vizyon ortaya koymak zorunda olduklarını söyledi.

Bu anlamda TC Kalkınma ve İşbirliği Ofisi ile birlikte çalıştıklarını ve ellerindeki imkânları en ekonomik şekilde kullanabilmek çabası içerisinde olduklarını anlatan Çavuşoğlu, bunların tümünü ekonomik akılla yapmaya çalıştıklarının altını çizdi.

Çavuşoğlu, toplantıdan çıkacak sonuç bildirgesinin sonuçlarını dikkate alarak politikalarını şekillendireceklerini de ifade etti.

ÇELİK: “BALIK TÜKETİMİNİ ARTIRICI HEDEFLERE YÖNELMELİYİZ”

TC Büyükelçiliği Kalkınma ve İşbirliği Ofisi Uzman Müşaviri Nebi Çelik de konuşmasında, balıkçılık sektörüyle ilgili iki destek programı bulunduğunu anlattı.

Çelik, bunlardan ilkinin “Balıkçı Barınaklarının İyileştirilmesi ve Geliştirilmesi Projesi” olduğunu ve daha çok altyapı projelerini desteklemeye yönelik olduğunu kaydetti.

İkinci projenin ise 2015 yılında hayata geçirilen “Kıyı Balıkçılığının Geliştirilmesi ve Desteklenmesi Projesi” olduğunu dile getiren Çelik, bu projeyle de mesleki balıkçılara destek sağlandığını belirtti.

KKTC’de halkın daha ucuza ve daha çok balık tüketmesini sağlayıcı bir hedefe yönelik çalışılması gerekliliğine değinen Çelik, bunun için de üretimi yani avcılık ve avlanma kapasitesini yükseltmek gerektiğine dikkat çekti. Çelik, bu konuda Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın çeşitli tedbirler aldığını anlattı.

VUDALI: “YOL HARİTASI OLUŞTURULACAK”

Hayvancılık Dairesi Müdürü Burcu Vudalı da, dünyada son yıllarda sürdürülebilir balıkçılık konusundaki hassasiyetin arttığını belirtti.

Vudalı, sektörün gelişememesinin başlıca nedenlerinin balıkçılık alanında örgütlenmenin tam anlamıyla yaygın olmaması, buna bağlı pazar ve sanayi alanının gelişmemesi olduğunu belirtti.

Hayvancılık Dairesi olarak sektörün içinde bulunduğu sorunların bilinciyle bu toplantıyı düzenleme kararı aldıklarını belirten Vudalı, sektörün tüm taraflarının bir arada birbirini dinleyerek sorunları ele alması için bir fırsat yaratıldığını kaydetti.

Vudalı, bir toplantıda tüm sorunların tamamıyla çözülmesinin mümkün olamayacağını, ancak sorunların çözümüne ilişkin bir yol haritası oluşturabilmenin önemli bir adım olacağını dile getirdi.

UZMAN VE SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİN SUNUMLARI

Balıkçılık Sorunları ve Çözüm Önerileri toplantısı gün boyunca çeşitli oturumlarda yapılan sunumlarla devam etti.

Toplantıda Girne Üniversitesi’nden Kaptan Çağrı Deliceırmak, DAÜ Deniz Bilimleri bölümünden Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, Kooperatif Şirketler Mukayyitliği Müdürü Namık Yeşildağlı ve ilgili sivil toplum örgütü temsilcileri sunumlar yaptı.

banner22
Son Güncelleme: 28.07.2016 16:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31