27 Ağustos 2016 Cumartesi 11:10
Bıçaklı: 'Avrupa'da insanlar vatandaşlık almak için 80 kapıdan geçiyor'
banner10

Deniz Abidin

TÜRK-SEN Başkanı Arslan Bıçaklı,hükümetlerin yasa gücünde kararname çıkarma yetkisinin olduğunu, ancakbunun hangi koşullarda gündeme gelebileceğinin Anayasa'da belirtildiğini söyledi. Bıçaklı, son günlerde tartışma konusu haline gelen hükümetin icraatlarını Yeni Bakış'a değerlendirdi. Bıçaklı, ülkede olağüstü bir durum varsa ve meclis toplanıp yasa çıkaramayacaksa, özellikle ekonomik konularda aciliyet olması halinde yasa gücünde kararnamenin uygulanabileceğini  kaydetti. Bıçaklı, Anayasa'nın hükümete sadece  ekonomik konularda yasa çıkarma yetkisi verdiğine vurgu yaparak, yasanın 90 gün içinde Meclis toplanarak alınan kararın yasal hale gelmesini öngördüğünü ifade etti. Bıçaklı, hükümetin bir hafta arayla  iki kanun hükmünde kararnameyi hayata geçirmesinin bir aciliyeti olmadığını belirtti. Bıçaklı, seyrüsefer ve muhaceret affı konusunda, hükümetlerin vatandaşın içinde bulunduğu  durumu yıllarca seyrettiğini, şimdi ise UBP-DP hükümetinin alelacela Anayasa'ya uymadan kanun gücünde kararnameyle yasa geçirdiğini vurguladı.

"Ülkeler yasa gücünde kararnamelerle yönetilemez"

Bıçaklı şunları söyledi, "Yasa gücünde kararname çıkartma hakkını gelmiş geçmiş tüm hükümetler kullandılar. Bu doğru değildir.  Bu konular Meclis'te yasal düzenleme ister. Doğrusu, Meclis'te temsil edilen tüm partilerin görüşü alınarak yasayı sonuçlandırmaktır. Eğer ki çok aciliyeti varsaydı, neden Meclis olağüstü toplantıya çağrılmadı? Burada niyet çok önemlidir. Kanun gücünde karaname ile yürülüğe konulanlar yasal çerçevede düzenlenmek istenseydi, Meclisi toplayarak yapabilirlerdi. Ancak, maalesef 5-6 yıldır ülkeyi yönettiğini savunan siyasiler gerek Anayasayı gerekse yasalardaki diğer kuralları kendi yorumlarına göre uygulamaktadırlar. Ülkeler yasa gücünde kararnamelerle yönetilemez"

"Siyasilerin niyetine bağlıdır"

Bıçaklı, meclisteki 50  Milletvekilinin toplanarak bir takım yasaları düzenlemesinin çok zor olmadığını ifade ederek, "bu tamamen siyasilerin niyetine bağlıdır"diye konuştu. Bıçaklı, hükümetin neden böyle bir politika izlediğini anlamanın çok zor olduğunu belirterek, yasa yapma imkanı  varken ülkenin neden yasa gücünde kararnamelerle yönetildiğini anlamanın mümkün olmadığını belirtti.

"Hayata geçmeyen birçok tüzük var"

Bıçaklı, "Ülkede düzenlenmesi gereeken öyle önemli konular var ki  bunlar yasa dahi istemez. Örneğin, yurt dışına kursa gönderilen çalışanlara günde 8 sterlin para ödeniyor. 20 yıl önce  hazırlanan tüzük, 8 aydır Bakanlar kurulunda bekliyor. Ne hikmetseyasa gücünde kararname de istemeyen bu tüzükler hayata geçmiyor. İşlerine geldiğinde Anayasa ve yasa kendilerine göre yorumluyorlar. Ancak ülkede çalışma hayatında, çalışanları ilgilendiren meselelerde herhangi bir adım atmıyorlar. Bunu  halkın takdirine bırakıyorum"

"Vatandaşlıklar, siyasi ve ekonomik geleceği etkiliyor"

Bıçaklı, hükümetin yeni  vatandaşlıklar dağıtmasıyla ilgili ise, bu ülkede yaşayan insanların ne şekilde nasıl vatandaş yapılacağının yasaya göre belli olduğunu belirterek, 10 bin ya da 40 bin  kişiyi vatandaş yapmanın doğru birşey olmadığını kaydetti. Bıçaklı, yapılan her vatandaşın, bu ülkenin siyasi ve ekonomik geleceğini etkilediğini belirtti. Bıçaklı, "Vatandaşlık vermek basit bir olay olmamalı"diye konuştu.

"Halk, ülkenin geleceğini teslim edeceği siyasileri iyi seçmeli"

Bıçaklı, "Olaya sadece küçük bir pencereden bakılmamalı. Olay, 5 kişiyi, 10 kişiyi vatandaş neden yaptınız meselesi değildir ...Binlerce insana vatandaşlık verirseniz ülkenin geleceğini ilgilendiren meselelerde ülkenin poziyonunu değiştirme şansı da vermiş olursunuz. Avrupa'da insanlar vatandaşlık almak için 80 kapıdan geçiyor. Hükümetlerin bu konuda titiz davranması gerekir. Ben artık  özellikle dar gelirliye karşı yapılan haksızlıkları ve  yanlışlıkları yapan siyasilere  suç bulmuyorum. Bu siyasileri bu makamlara getirenler halkımızın çoğunluğudur. Bu insanlar buraya seçimle gelir. Halkımız beğenmiyorsa değiştirecek. Sandığa gidip de aynı insanları 40 yıldır seçip de ülkenin yönetimine getirip hergün şikayet etmenin açıklanabilir bir tarafı yoktur. Dolayısıyla halkımız artık ülkenin geleceğini teslim edeceği siyasileri iyi seçmesi gerekir"

banner22
Son Güncelleme: 27.08.2016 11:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31