01 Ekim 2014 Çarşamba 14:59
'Bu okulda torpil var'
banner10

Gündem Kıbrıs Özel

Ülkemizdeki eğitim yılı bu dönem adeta eylem yılı olarak başladı ve devam ediyor. Bugün Kamu-İş tarafından Girne 23 Nisan İlkokulu ve Bülent Ecevit Anadolu Lisesi'nde uyarı grevi yapılırken, eğitim sektöründe bir eylem de öğrenciler tarafından yapıldı.

Bugün saat 13:05 sıralarında TMK önünde toplanan öğrencileri yolu keserek, seslerini duyurmak istediler. Eylem sırasında öğrencilerin yolu kesmesinden dolayı okullar yolundaki araç trafiğinin de sık sık aksamasına neden oldu.

Öğrencilerin, Liseli Öğrenciler Konseyi platformu altında gerçekleştirdiği eylemde, yapıtığı açıklamayla adil şartlarda eğitim almak istediklerine dikkat çektiler.

Liseli Öğrenciler Konseyi'nin TMK önündeki yaptığı açıklama şöyle:

"Bugün saat 13.05’te bizler Lefkoşa Türk Maarif Koleji (TMK) önünde, son dönem yapılan adaletsiz uygulamalar ve eğitim sistemindeki yanlışları protesto etmek için bir araya geldik.

“Adil şartlarda eğitim istiyoruz! Alacağız” yazılı pankartımızla yaptığımız eylemde birçok okuldan öğrenci arkadaşlarımız, öğrenci velilerimiz ve öğretmenlerimizin desteği ile gerçekleştirdiğimiz eylemimizde basın açıklamamızı okuduk.

“Öğrenciyiz haklıyız kazanacağız!”, “Torpillere son!” ,“Parasız, bilimsel, demokratik eğitim hakkımız!”

,“Eğitim hakkımız engellenemez!” sloganları ile okul önündeki açıklamamızdan sonra yürüyüşümüzle eylemimizi sonlandırdık. Basın açıklamamızın tam metni aşağıdadır:

Yeni eğitim yılının başlamasıyla öğrenciler olarak biz , yine bir çok sorunla karşı karşıya kaldık.

Okullarda restorasyonun yapılmaması , kitapların hali hazırda bulunmayışı ve pahalılığı , bazı ders sınıflarının açılmayışı , okulun öğrenciden gayri resmi olarak kayıt parası talep etmesi , adaletsizlik ve torpilin yaygınlaşması bunlardan sadece bazılarıdır.

Eğitim sisteminin bozuk yapısından kaynaklanan bu sorunların bir kaçı Lefkoşa Türk Maarif Koleji (TMK)’nde de görülmektedir.

Torpil aracılığıyla birçok öğrenci el altından Lefkoşa Türk Maarif Kolejine nakledildi.

Farklı bölgedeki TMK okullarından olsun , yapılan nakil ve kayıt işlemlerinin Lefkoşa TMK'daki giriş taban puanları ile denkliği bulunmamaktadır.

Bizler bu adaletsiz uygulamanın karşısındayız.

Bizler sadece eğitim aldığımız lisemizde değil "tüm eğitim kurumlarımızda var olan" torpil ve adaletsiz uygulamaların karşısındayız.

Ve bu bozuk yapıyı biz öğrencilerin ve eğitim emekçilerimizin iradesiyle değiştireceğiz.
Son dönemlerde bu adaletsizliği dile getirmemize karşın , biz öğrenciler üzerindeki idari baskılar artmıştır.Eğitim hakkımız engellenmektedir!

Bunun yanı sıra açılması söz verilen sınıflar açılmamıştır.

Açılmayan eksik sınıf sayısına rağmen; yapılan torpil nakilleri sınıf kontenjanını aşarak derslerin sağlıklı ve verimli işlenmesine engel olmuştur.

‘Göç yasasının' geçmesiyle , eşit işe eşit ücret alamayan mağdur duruma düşürülen eğitim emekçilerimiz , okullara dahi atanamamaktadırlar.

Bu gün Lefkoşa Türk Maarif  Kolejinde ve diğer bazı liselerde bulunduğu gibi , öğretmen açığı sorunu vardır.

Bundan da öte yine farklı bir sorunumuz olarak okulumuzda uygulanan üniforma giyim kuralları dar gelirli arkadaşlarımıza da zorla dayatılmak istenmekte ve üniforma paraları dar gelirli arkadaşlarımızın her zamanki gibi cep'lerinden ödetilmeye çalışılmaktadır.

Sosyal bir devlette yaşıyorsak ve eğitim parasız anayasal hakkımızsa okulda giyeceğimiz üniformalarımız tepeden tırnağa okul tarafından karşılanmalı ve ulaşım ücreti de bizden talep edilmemelidir! 

Bu eylemimizdeki taleplerimiz yalnızca TMK için değil tüm eğitim kurumlarımız için geçerlidir. Çünkü ayni sorunlar oralarda da yaşanmaktadır.

Günümüzde çarpık eğitim yapısı hakkımız olan eğitimi bizlere ya tam olarak vermemekte yada parayla satmaya devam etmektedir.

Bizler adaletsizliklerle torpilin kol gezdiği , eğitimi parayla satan , öğrenciyi öğretmeni ve velileri mağdur eden  ve birbirine düşüren eğitim yapısını istemiyoruz! Hakkımız olan demokratik, özgür ve "insanca koşullarda" verilen eğitimi söke söke alacağız!"

1-(kopyala).jpg

2-(kopyala).jpg

3-(kopyala).jpg

4-(kopyala).jpg

5-(kopyala).jpg

6-(kopyala).jpg

7-(kopyala).jpg

 

banner22
Son Güncelleme: 01.10.2014 15:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31