22 Ocak 2016 Cuma 13:54
859 Okunma
Burcu: 'Çözümle statümüz yükselecek'

Bir çözümle birlikte, Kıbrıslı Türklerin statüsünün “devrimsel nitelikte bir değişime uğrayacağına” işaret eden Burcu, “Çözümle birlikte tanınmış bir devletin eşit kurucu ortakları olarak dünyadaki yerimizi alacağız. Uluslararası hukukun içine gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Barış Burcu, Mehmet Davulcu’nun AS TV’de hazırlayıp sunduğu programa konuk olarak açıklamalarda bulundu.

“DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIK PSİKOLOJİK OLARAK DA ÖNEMLİDİR”

Burcu konuşmasına şöyle devam etti:

“Federal devlette, bir alt meclis, bir üst meclis olacak. Üst mecliste hem sayısal hem de yetki bakımından mutlak eşitliğe sahip olacağız. Bu çok önemlidir. Çünkü alt mecliste hangi yasa kabul edilirse edilsin, üst mecliste kabul edilmeden yasallaşamaz. Yani bir yasanın nihayetinde yasa olabileceği anda Kıbrıs Türkünün eşit katılımı ve eşit iradesi söz konusu olacak. Yargıda da böyle olacak. Yürütmede, dönüşümlü başkanlık olsun mu olmasın mı tartışmaları var. Bu konuda henüz uzlaşı yok ama pozisyon olarak şunu söyleyebilirim ki biz, dönüşümlü başkanlıkta ısrar edeceğiz. Bu sadece kuvvetler ayrılığı ilkesinden dolayı değil, psikolojik olarak da çok önemlidir. Yani Kıbrıslı Türkler ve Rumlar birbirlerinin varlığına saygı göstererek ve eşit ortak olduklarını içselleştirerek yönetimi birlikte paylaşmaya hazır mıdırlar, değil midirler; bu noktada çok önemlidir. Kıbrıslı Rumlar dönüşümlü başkanlığa onay verdikleri zaman bizim içimiz bu bakımdan bir o kadar daha rahatlayacaktır”

“KAMUDA ETKİN TEMSİLİYET”

Kamu yönetimindeki Kıbrıslı Türklerin etkin temsiliyetinin olacağını, bunun 1960’taki oranın altında olamayacağına işaret eden Burcu “Kurucu devlet polis teşkilatları yanı sıra bir de federal polis teşkilatı” olacağını anlattı. 

İşlenen suçlar bakımından “adanın suçlular için sığınılacak bir korsan limanı olduğuna” dikkat çeken Burcu, çözüm sonrası suçlar ile ilgili sıkıntıların ortadan kalkacağını söyledi.

Burcu, “sıcak takibin ve suçların ortak soruşturulması için işbirliği söz konusu olacağından bugünkü bölünmüşlüğü istismar eden suçluların çözümle birlikte kaçacak delik arayacağını” söyledi.

Burcu, AB’nin tüketim alanında sunduğu standartlardan faydalanılacağını ve AB müktesebatına uygun olarak altyapı noksanlıklarının giderileceğini belirtti.

Ekonominin istenen noktada olmamasının, dünya pazarlarının Kıbrıslı Türklere kapalı olmasından kaynakladığının altını çizen Burcu, hem ithalatın hem de ihracatın ucuzlamasının bir ülkenin kalkınması ve refahının yükselmesi için önemli olduğunu kaydetti. 

Sektörel bazda düşünüldüğünde, inşaat ve turizm konusunda büyük ekonomik patlamaların olacağı inancını belirten Burcu, “Annan Planı döneminde sadece bir umut üzerine bile bunun nasıl olduğunu gördük ve yaşadık” şeklinde konuştu. 

Tarım sektöründe yerli malların piyasalara erişiminin hem daha kolay hem daha ucuz olacağına işaret eden Burcu, yerli tarımsal ürünlerin çözüm sonrası suyun akıllı ve planlı kullanılmasıyla, ürün çeşitliliğiyle yeni üretim alanlarının da açılacağını ifade etti.

Burcu, bir ülkenin bulunduğu coğrafi konumun ve aldığı ışığın bile onu bir cazibe merkezi haline getirebileceğini belirtti.

Kıbrıs adasının film sektörüne iyi bir zemin olabileceğine de işaret eden Burcu, Avrupa’da kuzeyden güneye ışık olan yerlere doğru göç olduğunu söyledi. 

Çözüm sonrası adaya gelenlerin sayısının artmasıyla ekonominin canlanacağını kaydeden Burcu, “mülkiyette bir tarafın kazanıp diğer tarafın kaybedeceği bir sistem olmayacağının” altını çizdi. 

“YATIRIM İKLİMİ GELİŞECEK”

Burcu, çözümle mülklerin değer kazanacağını ve yatırım ikliminin gelişeceğini söyleyerek, insanların artık büyük yatırımlar yaparken tereddüde düşmeyeceklerini ifade etti.

Hukuksal sıkıntıların çözülecek olması nedeniyle büyük sofistike yatırımların da yapılacağına dikkat çeken Burcu, Türk sermayesi ile birlikte Arap ve İsrail sermayesinin coğrafyada işbirliği yapacaklarını ve bu şekilde ciddi parasal girdi elde edileceğini belirtti. 

Eğitime önem veren bir toplum olduğumuza işaret eden Burcu, sofistike işgücü sayesinde iyi eğitim almış gençlerin kendi ülkelerinde iş imkanı bulacaklarını söyledi. 

Yurtdışında yaşayan gençlerin pek çoğunun hayatının en dinamik zamanını askerlikte geçirmek istemedikleri için adaya gelmediklerini kaydeden Burcu, zorunlu askerliğin kalkmasıyla artık gençlerin adaya döneceklerini ifade etti.

“PARA BİRİMİ İSTİKRARLI OLACAK”

Üniversitelerin niteliğinin ve sayısının da artacağına dikkat çeken Burcu, çözümden sonra kullanılacak para biriminin de AB para birimi olacağını ve istikrarlı hale geleceğini söyledi.

Mülkiyetteki tazminatların büyük bir parasal girdi olacağını ve para arzını genişleteceğini belirten Burcu, bugünkü para maliyetlerinin çok yüksek olduğunu, çözümün sermaye akışında maliyetleri düşüreceği gibi riskleri de azaltacağını kaydetti.

Burcu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çözümle birlikte alt yapımızın daha iyi olacağını söylüyoruz. Alt yapının daha iyi olması için gereken yatırımlar, istihdamlar, iş gücü müthiş bir katma değerdir. Bunlar ekonomiye girdi olarak yansıyacak. Sadece standartların gelişmesi noktasında değil, ekonomik hareketliliğin de önemli bir bacağıdır.  Bunun dışında, barış, refah ve saygı içinde yaşama örneğini üretiyor olmak başkalarına da farklı kültürler içerisinde olmanın kötü bir şey olmadığı gösterebilecek. Bunun bir fırsat ve zenginlik olabileceği bütün dünyaya iyi bir örnek oluşturacaktır. Özellikle Orta Doğu’da buna çok ihtiyaç var. Kıbrıs sorunun çözülüyor olması, Türkiye-İsrail, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin gelişmesine ve coğrafyamızdaki olumsuz örneklerin, bizim olumlu örneğimize bakarak barış için esinlenmeleri mümkün olabilecektir.

“KIBRIS İSTEDİ DİYE YENİ BİR DÜNYA KURULAMAZ. AMA DÜNYA İSTEDİ DİYE…”

Küreselleşen bir dünyada yaşıyoruz ve olumsuz örnekler domino etkisi yapıyor. Ama aynı domino etkisini olumlu örnekler de yapabilir. Bir çözüm için sadece yerel şartların oluşması yeterli değildir. Kıbrıs istedi diye yeni bir dünya kurulamaz. Ama dünya istedi diye, Kıbrıslılarla birlikte yeni bir Kıbrıs kurulabilir. Şu an yerel, bölgesel ve dünya şartlarının buna çok uygun olduğunu düşünüyorum. Bu fırsatı kaçırırsak, yeni tehdit algılarıyla da yüz yüze kalacağız. Yangınlar ya söner, ya da yayılır. Biz buradaki yangını söndürmek ve güzellikleri yaygınlaştırmak istiyoruz.”

Son Güncelleme: 22.01.2016 13:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.