26 Temmuz 2016 Salı 11:16
Büyük Han esnafa dertli
banner10

Özlem Çimendal

Lefkoşa’nın tarihi mekanı  Büyükhan’da esnaf denetimsizlik, dükkanlar arsındaki kira farkı, kapalı dükkanlar ve ödeme şeklinin sterlinden TL’ye çevrilmemesi, engelli tuvaletlerinin kilitlerinin olduğu bekçilerin bulunamaması nedeniyle yaşanan problemler, kırılan korkulukların ve çatlayan beton saçakların saçtığı tehlikeler, yapılan yazılı şikayetlere karşılık bulamamaları başta olmak üzere birçok konudan şikayetçi olduğunu dile getirdi.

Konuyla ilgili Yeni Bakış'a konuşan Kıbrıs Vakıflar İdaresi (EVKAF) Genel Müdürü İbrahim Benter ise han esnafının sorunlarına kulaklarını tıkamalarının mümkün olamayacağına işaret ederek, gerekli şikayetlerini Vakıflar İdaresi’ne yapmaları halinde gerekli çözümün üretileceği ve gerekli önlemlerin alınacağını ifade etti.

Aynı dükkanlar arasındaki fark 30-100-150 sterlin olarak değişiyor

Dükkan kiraları arasındaki farka tepki gösteren Büyükhan esnafı, dükkan kiralarında bir standart olmasını eleştirdi. Esnaf, aynı metrekareye sahip bazı dükkanların kirasının 30-35 sterlin bazı dükkan kiralarının ise 100-150 sterlin arasında değişmesinin esnaf arasında huzursuzluk yaşanmasına neden olduğunu ifade ettiler.

İhtiyacı olmayan dükkanlara ayda 30 sterlin ödüyor ancak kapalı tutuyor

Büyükhan’daki kira dağılımındaki dengesizliğin dükkanların boş kalmasına da neden olduğunu anlatan esnaf, “Bazı dükkanların aylık kiraları 30-35 sterlin. Kira düşük olduğu için açıp açmama gibi bir dertleri olmuyor. Hanın üst katındaki dükkanların çoğu boş. Ayda 30 sterlin önemli bir meblağ olmadığı için açmasa da dokunmuyor bu kişilere. Çoğu memur da olduğu için kapalı dursa da bir sorun teşkil etmiyor” yorumunda bulundular.

“Her kapalı dükkan, hanın biraz daha sessizleşmesine, ölmesine neden oluyor”

Büyükhan’ın Lefkoşa’nın en önemli tarihi mekanları arasında olduğunu söyleyen esnaf, dükkanların atıl ve kapalı durmasına tepki gösterdi. Kapalı dükkanların hanın canlanmasının önünde bir engel teşkil ettiği açıklamasında da bulunan han esnafı, “Bu dükkanlar yıllardır kapalı. Her kapalı dükkan hanın biraz daha sessizleşmesine neden olmaktadır. Kapalı dükkanların da çoğunun kirası çok uygun olduğu için açıp açmama konusunda bir sorunları yok. Hanın üst katı ölü, çünkü dükkanların birçoğu kapalı. Bu kapalı dükkanları genç girişimci insanlara verseler hem han canlanacak hem de burada gerçekten hanın amacına hizmet etmesi sağlanacak ve birçok ürün satışa çıkacak” ifadelerini kullanarak, boş dükkanların bir an evvel doldurulması ya da işlevsel hale getirilmesi çağrısında bulundular.

65 TL verilen aidatların karşılığı olan hizmet, alınamıyor

Her ay 65 TL aidat parası verdiklerine dikkat çeken büyük han esnafı, aidatların karşılığı olan hizmeti alamadıklarını da iddia ettiler. Büyükhan’ın 2 bekçisi olduğunu söyleyen esnaf, bekçilerin de ilgisiz davranarak, çoğu zaman yerlerinde bulunmamalarından da şikayet ettiler. Aidatın aydınlatma ve tuvalet giderleri için alındığını söyleyen han esnafı, tuvaletlerin de bakımlarının yapılmadığı gibi, ellerini silecek peçete ve sabun bulamadıklarına ifade ettiler.

“Engelli tuvaletinin anahtarının olduğu han çalışanları bulunamadığı için üzücü olay yaşandı”

İki bekçi ve bir temizlikçisi olan Büyükhan’ın tuvaletlerinin bakımını sabah gelen bir bayanın yaptığını söyleyen esnaf, ancak asıl önemli olanın yoğunluğun en çok yaşandığı öğle saatlerinde tuvaletlerin temizliğe ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. Hanın iki bekçisinin de handa yeterli özeni göstermedikleri iddia eden han esnafı, “Çöplerimiz bile zaman zaman alınmıyor. Bazen çöpü tekrar alıp kapımızın önüne bırakıyorlar. Çoğu zaman bekçileri yerlerinde bulamazsınız. Tuvaletlerde engelli kapısı olmasına rağmen o kapı sürekli kapalıdır. Geçtiğimiz günlerde iki olay yaşadık. Engelli bir turist kapı kilitli ve bekçi de bulunamadığı için tuvalete giremedi ve çok talihsiz bir olay yaşandı. Bunlar bize yakışmıyor. Turistlere de rezil oluyoruz. Yine bir turistin üst katta atılan bir kola şişesi nedeniyle basıp düşmesi sonucu ayağı kırıldı ve 5 kişi sedyeyle zor aşağı indirdiler hastayı” şeklinde konuştular.

Kiraların sterlinden TL’ye çevrileceği söylendi, sonra vazgeçildi

Kiralar arasındaki dengesizliğin ötesinde sterlin olan kiraların TL’ye çevrilme istemlerine de kulak verilmediğini savunan Büyükhan esnafı, defalarca başvuruda bulunmalarına rağmen, hiçbir sonuç alamadıklarını dile getirdiler. Yazılı dilekçelerine de karşılık verilmediğini ifade eden esnaf, sorunlarına çare bulunmasını talep etti. Sterlinin yükseldiği dönemde kiraların TL’ye çevrilmesi için kendilerine düşmesini beklemeleri gerektiğinin söylendiğini ifade eden esnaf, “Bize TL’ye çevrilmesinde zarara uğramamız maksadıyla sterlinin düşmesini beklememiz, düştükten sonra da TL’ye sabitleyerek kiraları TL olarak verebileceğimiz söylendi ama hala bir adım atılmadı. Daha sonra da bize Büyükhan’ın kira bedellerinin sterlinden başka bir para birimine çeviremeyecekleri, çünkü buraya hep yabancı turist geldiği için bizim de döviz kazandığımız ve döviz ödememiz gerektiği söylendi. Biz turistten ne kadar döviz kazanıyoruz ki? Hiç bizim bütün işlemlerimiz TL üzerinden dönüyor burada” şeklinde konuştu.

Yazılı şikayetlere cevap verilmiyor iddiası

Yazılı dilekçelere alındı yazısı dahi yazılmadığını bazı zamanlarda da aşırı ısrarları sonucu dilekçeleri “alındı” ibaresini yaptırabildiklerini ifade eden esnaf, öncesinde yaptıkları yazılı şikayetlerine de 30 günü aşmış olmasına rağmen hala bir cevap alamadıklarını ifade ettiler.

Yabancı turistler tuvalete daha fazla ödüyor

Esnaf tuvaletinin dışındaki turistlerin kullandığı genel tuvaletlerden de şikayetçi olduklarını dile getiren han esnafı, 1 TL olan tuvalet ücretlerinin yabancı turistten daha fazla alındığını savundu ve tuvaletlerin üzerindeki Türk parasıyla 1 TL yazısı ile yanındaki kapıda yazan 0.50 Euro yazısını örnek göstererek aradaki farka dikkat çektiler.  

Balkon korkulukları ve çatlayan beton saçaklar tehlike saçıyor

Büyükhan’a gerekli özen ve denetimin yapılmadığını da ileri süren esnaf, korkulukların kırıldığını her an bir çocuğun bu korkuluklardan aşağı düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini dile getirdiler. Hanın üst katındaki balkon çıkıntılarının da çatladığını yine birinin kafasına düşme tehlikesi taşıdığını ifade ettiler. Tarihi yapının birçok yerinden ağaçlar çıktığını bunun da tarihi yapıyı aşındırdığını ve bozduğunu söyleyen han esnafı, hana gerekli özenin gösterilmediğini savundu. Mescidin eğildiğini ve mescidin altından ağaç çıkmaya başladığını da söyleyen esnaf, bir an evvel önlem alınması çağrısı da yaptılar.

Aynı işi yapan dükkanlara izin verilmemesi gerekirken, veriliyor

Handa gerekli denetimin de yapılmadığını öne süren esnaf, aynı işi yapan dükkanların birbirinin önünü kesmemesi ve çeşitliliğin artırılması için iki dükkana da aynı iznin verilmemesi gerekmesine rağmen bu kurla da uyulmadığını, esnaf arasında da haksız rekabet yaşanmasının önünü açtığını savundular. 

Tur rehberleri Büyükhan’dan alışveriş yapılmaması anonsu yapıyor

Tur rehberlerinin yanlış tutumlarına da dikkat çeken Büyükhan esnafı, rehberlerin Büyükhan’dan alışveriş yapılmaması anonslarıyla turist gezdirdiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Tur rehberleri turistlere Büyükhan’da gezmeleri ancak hiçbir şekilde alışveriş yapmamaları gerektikleri anonslarını yapıyorlar. Yani rehberler bağıra bağıra handan alışveriş yapmayın, biz sizi daha ucuz yerlere götüreceğiz diyorlar ve kendi anlaşmalı oldukları yerlere götürerek alışveriş yaptırıyorlar.” 

Turistin en yoğun olduğu Pazar günü han, 17.00’de kapanıyor

Turistin ve müşterinin en yoğun olduğu Pazar günleri Büyükhan’ın 17.00’ye kadar açık olduğunu söyleyen esnaf, asıl alışveriş ve gezi günü olan Pazar günü hanın kapanış saatine tepki gösterdi. Diğer günler 21.00’e kadar hanın açık olduğunu ancak hanın içindeki restoran ve cafelerin erken olan bu saatler nedeniyle sorun yaşadığını da ifade eden han esnafı, saatlerin düzenlenmesi gerekliliğine de işaret ettiler.

Esnaf, hanın bir an evvel denetlenerek gerekli önlemin alınması çağrısı yaptı

Birçok sorunun yaşandığı hanın bir an evvel yetkililer tarafından denetlenmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması isteklerini dile getiren han esnafı, “Handa zaten birçok dükkan kapalı açık olanlar da tamamen kendi imkanlarıyla ayakta kalarak hanın canlanması için ciddi emek harcıyor. Bizim Vakıflar İdaresi’nden ricamız sorunlarımıza ve buradaki adaletsizliğe kulak vermeleridir. Aradaki fark, dengesizlik ve denetimsizlikten dolayı çalışanların keyfiliği nedeniyle handa birçok sorun baş göstermektedir. Bir an evvel gereken önlemlerin hem hanın fiziki şartları ve yapımı anlamında hem de çalışanların denetlenmesi anlamında alınması gerekmektedir. Burası Lefkoşa’nın en önemli tarihi yapılarından biri ve simgesidir. Bunlar bize kesinlikle yakışmıyor” şeklinde konuştu.

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter: Sorunları bize iletirlerse, biz de gerekli ne ise yaparız

Konuyla ilgili Yeni Bakış'a konuşan  Vakıflar İdaresi  Genel Müdürü İbrahim Benter ise han esnafının sorunlarına kulaklarını tıkamalarının mümkün olamayacağına işaret ederek, gerekli şikayetlerini Vakıflar İdaresi’ne yapmaları halinde gerekli çözümün üretileceği ve gerekli önlemlerin alınacağını ifade etti. İbrahim Benter, “Sorunlarını gelip bize iletsinler. Biz de gerekli talimatları vererek bu sorunların üzerine eğilelim. Kimin ne sıkıntısı var ise bize iletirlerse biz de gereğini yaparız” dedi.   

banner22
Son Güncelleme: 26.07.2016 11:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31