29 Ocak 2015 Perşembe 15:52
Büyükkonuk Belediyesi'ne ait sosyal tesisler ile ilgili karar verildi!
banner10

İçişleri Bakanlığı, Büyükkonuk Belediyesi’ne ait sosyal tesislerin kiralanmasına ilişkin sözleşmenin, arazinin büyük bir kısmının belediyenin değil de “topluluk malı” olmasından dolayı Bakanlar Kurulu’nun onayıyla iptal edildiğini açıkladı.

Açıklamada, “Büyükkonuk Belediye Meclisi’nin almış olduğu karar uyarınca, Büyükkonuk Belediyesi’ne ait sosyal tesislerin özel bir şirkete kiralanması ile ilgili daha önce alınan Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmesi talebi bakanlığımızca Bakanlar Kurulu’na sunulmuş ve Bakanlar Kurulu’nda onaylanmıştır” denildi.

İçişleri Bakanlığı açıklamasında, Bakanlar Kurulu’nun 26 Nisan 2014 tarihli toplantısında, kamuoyunda oluşan hassasiyeti de göz önünde bulundurarak Büyükkonuk Belediyesi’ne  ait sosyal tesislerin 49 yıllığına özel bir şirkete kiralanmasıyla ilgili 9 Ocak 2013 tarihli kararını gözden geçirilmesi için İçişleri Bakanlığı’na görev verdiği belirtildi.

Açıklamada, “İmzalanan kira sözleşmesine konu yerler hakkında araştırma yapan Bakanlığımız Sosyal Tesislerin bulunduğu pafta ve parsellerle ilgili yapmış olduğu çalışmada sözkonusu 86 dönüm, 2 evleklik alanın büyük bir kısmının Topluluk Malı, bir kısmının Orman Arazisi ve bir kısmının ise 2005 yılında alınan Bakanlar Kurulu Kararı ile Büyükkonuk Belediyesi'nce ağıl yeri olarak kullanılmak üzere İçişlerinden Sorumlu Bakanlığın kontrol ve yönetimine verilen bir yer olduğunu tespit etmiştir” denildi.

Söz konusu yerin Büyükkonuk Belediyesi’ne ait olmadığı yönünde karar üreten bakanlığın, Başsavcılık’tan görüş talep ettiği belirtilen açıklama, şöyle devam etti:

“Başsavcılık'tan alınan cevabi yazıda söz konusu yerin büyük bir kısmının topluluk malı olduğu ve Büyükkonuk Belediyesi'nin, Köy Komisyonu'nun mülkiyetinde ve tasarrufunda bulunan gayrimenkullerin kamu yararına kullanılmak üzere mülkiyeti veya tasarrufu olmamasına rağmen ve topluluk malı olarak mevzuata uygun bir şekilde kullanılabilmesine ve idare edilebilmesine yetkili olanlara olanak sağlamadan ve/veya Köy Komisyonu'nun ve köy sakinlerinin izni olmadan tasarrufuna alarak mevzuatın hiçbir yetkiyi vermemesine rağmen ihaleye çıkmak suretiyle uzun vadeli kiralaması ve özelin tasarrufuna devretmesi sonucunda Bakanlar Kurulu'nca kira süresinin onaylanmasının Kira mukavelesine yasallık kazandırmadığı kanaatinde olduğu Bakanlığımıza iletilmiştir. Ayrıca sözkonusu Savcılık görüşünde Fasıl 224 Madde 19 uyarınca bir topluluk malının hangi hallerde Topluluk Malı olarak kullanımdan çıkarılabileceğinin açıkça yer aldığı ve Bakanlar Kurulu'nun köy sakinlerinin istemi ve kararı olmadan topluluğun malından topluluğun yararlanmasını engelleyecek karar almaya yetkili olmadığı belirtilmiştir.  Belediyenin, konu yeri ihaleye çıkarak, özele kiralaması kararı ile Belediyeler Yasası'nın 61’inci maddesinin 15’inci fıkrası gereği Bakanlar Kurulu'nun kira mukavelesinin 49 yıl yapılabilmesi şeklindeki kararının hukuken alınması mümkün olmayan bir karar olduğu da vurgulanmıştır.”

Bu bulgular ışığında konuyu değerlendiren bakanlığın, Büyükkonuk Belediyesi’ne ait söz konusu sosyal tesislerin 49 yıllığına kiralanmasıyla ilgili alınan kararın iptal edilmesi yönünde Belediye Meclisi'nin almış olduğu 23 Ocak 2015 tarihli kararı da göz önünde bulundurduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Bakanlar Kurulu'nun almış olduğu 9 Ocak 2013 tarih ve K(II)64-2013 sayılı kararın iptal edilmesi konusunda gereğini yapmış ve Bakanlar Kurulu'nca daha önce alınmış olan Belediye Sosyal Tesislerinin 49 yıllığına kiralanması ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı yine Bakanlar Kurulu'nca iptal edilmiştir” denildi.

Söz konusu sosyal tesisler, Büyükkonuk Belediye Meclisi’nin 2 Mart 2011 tarihli kararı uyarınca, gazete ilanı yoluyla kiralama ihalesine çıkarılmış ve 17 Aralık 2012 tarihinde Belediye Meclisi kararıyla Red-Ten (Cyprus) Ltd. Şirketi’ne 49 yıllığına kiralanmıştı.

24 Aralık 2012 tarihinde Red-Ten (Cyprus) Ltd. Şirketi ile Büyükkonuk Belediyesi arasında imzalanan kira sözleşmesiyle şirket her yıl, yıllık 36 bin TL kira ödemeyi; bunun yanında 5 yıllık kirayı peşin olarak ödemeyi; sözleşme tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde en az 300 bin TL yatırım yapmayı; sonraki 2 yıl içerisinde ise 700 bin TL ek bir yatırım yapmayı taahhüt etmişti.

İşte Ayda 3000 TL'ye kiralanan malların listesi!

Büyükonuk Belediyesi'nin sitesinden alınan bilgiye göre tesisin özellikleri şöyle:

T.C yardım heyetinin finansmanı  ve Büyükkonuk Belediyesinin  katkılarıyla yapılmış olan The PİNE VİEW BUNGALOWS & RESTAURANT  88 Dönüm Arazi Üzerine kurulmuştur. 

Ahşap Bangalowslar

5 Adet Tek Yatak Odalı . ( 1 Yatak Odası Bır Salon Banyo ve Tuvaletden Olusmaktadır) 6 Adet 2 Yatak Odalı ( 2 Yatak Odalı  Bir Salon Banyo ve Tuvaletden Olusmaktadır )

2 Adet 3 Yatak Odalı (3 Yatak Odalı 1 Salon . 2 Banyo ve Tuvalet’den Oluşan 2 Katlı Evler)

Toplamda 13 Adet Ahşap Ev ,

1 adet Restaurant, 

Halı Sahası , 

1 Adet Yüzme Havuzu 1 adet  cocuk havuzu 

1 Adet Futbool Sahası 

Piknik Alanı , ve Yürüyüş Yolları Bulunmaktadır.

EVLERİN OZELLİKLERİ

13 adet(46 yatak kapasiteli) ahşap odalarda Klima, Tv uydu yayını, 24 saat sıcak su, Ketıl, Tostmakınası ,Ocak, Buzdolabı.

banner22
Son Güncelleme: 29.01.2015 17:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner31