04 Mart 2016 Cuma 21:57
Çavuşoğlu: 'Kıbrıs'ta çözüm için desteğimiz sürecek, Yunanistan da destek olmalı'

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta çözümün Akdeniz, Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs’taki iki halka neler sunabileceğini ve bölgenin istikrarı için ne kadar önemli olduğunu bildiklerini belirterek, "Bu konudaki desteğimiz her zaman olduğu gibi devam edecek. Yunanistan’ın desteğinin de bundan sonraki süreçte artarak devam etmesini diliyoruz” dedi.

Çalışma ziyareti çerçevesinde Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gelen Çavuşoğlu ile mevkidaşı Nikos Kocias,  baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmelerde ikili ilişkileri değerlendirdiklerini ve salı günü yapılacak Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin gündemini belirlemeye çalıştıklarını söyleyen Çavuşoğlu, daha önceki toplantılarda önemli kararlar alındığını, anlaşmalar imzalandığını hatırlattı. Çavuşoğlu, anlaşma imzalamanın yeterli olmadığını ve bunları uygulamak için takibini iyi yapmak gerektiğini belirtti.

İki ülke arasındaki bağları güçlendirmek için somut projeler üzerinde de görüştüklerini dile getiren Çavuşoğlu, İstanbul-Selanik arası hızlı tren, İzmir-Selanik arası gemi taşımacılığı konusunu da masaya yatırdıklarını anlattı.

Enerji projelerine de değindiklerini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, "TAP konusunda Yunanistan çevre ve mülkiyet konularını halletti. İtalya ve bazı bölgelerde sorunlar olabilir ama en kısa zamanda TANAP’ın tamamlanmasından önce bu sorunların da çözüleceğine ve TAP’ın gerçekleşeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de çıkabilecek gaz ve petrolün Avrupa’ya ulaşabilmesi için Türkiye ve Yunanistan’ın kilit ülkeler olacağını, işbirliği için iki ülkenin önünde imkanlar olduğunu ifade etti.

İki ülke arasında yıllardır devam eden sorunlar ve farklı siyasi, hukuki tutumlar olduğunu aktaran Çavuşoğlu, “Biz bunları biliyoruz ama bunların tırmanmaya yol açmaması için de samimi gayret sarf ediyoruz. Bu bakımdan istikşafi görüşmelerin devamı önemli. İnanıyoruz ki Ege konularına da barışçıl çözüm getirebiliriz ama şu andaki durumda tırmandırmaya yol açacak söylemlerden de kaçınmamız gerekiyor" diye konuştu. 

“KIBRIS KONUSUNDA DESTEĞİMİZ SÜRECEK"

Kıbrıs konusunda çözüme yakın olunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, ancak mülkiyet, toprak, güvenlik ve garanti gibi görüşmelerin sonunda gündeme gelecek konular olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

"Ama bir gerçek var. Hiç bu kadar çözüme yakın değildik. Türkiye olarak kalıcı ve adil bir çözüm için her türlü desteği veriyoruz. Güven artırıcı tedbirlere de destek veriyoruz. Kendimiz de bu adımları atıyoruz. Her iki halkın kabul edeceği bir çözüm olması lazım. Dolayısıyla iki halkın her konudaki hassasiyetlerini de göz önünde tutmak lazım. Bir çözümün gerek Akdeniz, gerek Yunanistan, gerek Türkiye ve daha da önemlisi Kıbrıs’taki iki halka neler sunabileceğini ve bölgenin istikrarı için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve bu konudaki desteğimiz her zaman olduğu gibi devam edecek. Yunanistan’ın desteğinin de bundan sonraki süreçte artarak devam etmesini diliyoruz."

“KRİZLER TÜM AVRUPA’YI ETKİLİYOR”

Bakan Çavuşoğlu, bölgede yaşanan gelişmelere de değinerek, krizlerin sadece Türkiye’yi ya da Yunanistan’ı değil tüm Avrupa’yı etkilediğini, dolayısıyla çözümün de global bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini söyledi.

Sığınmacı krizi konusunda Türkiye’nin 29 Kasım zirvesinden bu yana belirlenen eylem planı çerçevesinde elinden geleni yaptığına işaret eden Çavuşoğlu, "Bu sorun ne Türkiye’nin ne de Yunanistan’ın sorunu. Çözümü de ne Türkiye’de ne de Yunanistan’da aranmalıdır. Köklü çözümleri nasıl getirebileceğimize bakmamız lazım" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin farklı ülkelerden gelen göçmen sayısını azaltmak için bazı ülkelerin vatandaşlarına vize koymaya, e-vize için ön şartları gözden geçirmeye başladıklarını ve bu çerçevede ciddi bir azalmanın olduğunu anlatan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Göç konusu çok ciddi bir boyuta ulaştı. Bu nedenle NATO’nun yardımına da başvuruldu ve NATO’nun Ege üzerindeki faaliyetleriyle de kaçak göçle mücadelede daha başarılı olabileceğimize inanıyoruz. NATO’nun faaliyetlerinin her ülkenin hukuki ve siyasi konumlarına da halel getirmemesi gerekiyor. Biz kendimizi düşündüğümüz kadar, Yunanistan’ın hukuki ve siyasi tutumunu da önemsiyoruz. Türkiye ve Yunanistan’a iki komşu olarak bakıldığında kaderimiz bir. Bir sorunun bile bizi ne kadar bağladığını görebiliyoruz ama iki ülkeyi ilgilendiren sadece sorun değil önemli fırsatlar da var. Biz iki hükümet olarak fırsatları, Yunan ve Türk halkı ve bölgenin yararına değerlendirmek için samimi çabalarımızı sarf ediyoruz. Bundan sonraki süreçte ilişkilerin daha güçlenmesi ve etkili olabilmesi için gayretlerimize devam edeceğiz.”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias da göçmen sorunuyla mücadele için yardıma ihtiyaç duyduklarını belirterek, "Yeni insan tacirliği yöntemleri ortaya çıktı. İnsan tacirlerinin ciroları şu anda 6 milyar avro civarında. Bu yasadışı bir iş ve özel işbirliği gerekiyor" sözlerine yer verdi.

Kocias, Kıbrıs görüşmelerine ilişkin de "Görebildiğim kadarıyla Kıbrıs sorununun içişleriyle ilgili birçok alanda, her iki taraf da yakınlaşma temelinde ilerleme kaydettiler" ifadelerini kullandı.Kıbrıs sorununun sakinlik ve olgunlukla ele alınması gerektiğini vurgulayan Kocias, ekonomik, garantörlük, Kıbrıs'ın yönetim, mal paylaşımı ve asker mevcudiyeti gibi birçok boyutunun olduğunu söyleyerek, "Bugüne kadar yapılan hazırlık iyi bir ön çalışma oldu" değerlendirmesinde bulundu. Kocias, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili ilişkilerin yeni projelerle daha da gelişeceğine işaret ederek, "İstanbul-Selanik arası hızlı tren projemiz var. İzmir-Selanik arası gemi seferleri düzenlenecek. Bu projeler iki halkı daha da yakınlaştıracak" diye konuştu.

Yunanistan'dan Türkiye'ye 700 bin, Türkiye'den Yunanistan'a da 1 milyon turistin her yıl ziyarette bulunduğu bilgisini paylaşan Kocias, iki ülke arasındaki işbirliğinin bölge istikrarına da katkı sağlayacağını dile getirdi.  Nikos Kocias, 7 Mart'ta Brüksel'de düzenlenecek AB-Türkiye zirvesi öncesi iki ülkenin birlikte bir ön çalışma yaptığını da anlattı.

Sorular Ortak basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Türkiye ile Yunanistan arasındaki geri kabul anlaşmasının uygulanmasına yönelik, Türkiye’nin Yunanistan, Bulgaristan ve AB ile geri kabul anlaşması olduğunu hatırlattı. AB ile bu anlaşmanın haziran ayında yürürlüğe gireceğini vurgulayan Dışişleri Bakanı, bunun hazırlıklarını yaptıklarını aktardı.

Anlaşma çerçevesinde Yunanistan’ın geri göndermek istediği 3. ülke vatandaşlarını kabul ettiklerini ve bu konudaki teknik görüşmeleri daha da hızlandırdıklarını belirten Çavuşoğlu, bunun sonucunu da görmeye başladıklarını dile getirerek, şöyle dedi:

"Son 860 civarında başvuru vardı. Yunanistan’ın göndermek istediği üçüncü ülke vatandaşlarının yüzde 99’unu Türkiye almayı kabul etti. Bu mekanizmaları çok iyi işletmemiz lazım. Türkiye’nin bu konuda gizlisi saklısı yok. Yunanistan ile olan anlaşmayı uygulamak konusunda kararlılığımız var. Bu üçüncü ülkelerin vatandaşlarının geldikleri kaynak ülkelere ilişkin de çalışmalarımız var.”

Bir gazetecinin "Her gün Yunan hava sahası ihlal edilirken, Türkiye iki ülke arasındaki istikrara nasıl katkı sağlayacak?” sorusuna Çavuşoğlu şu yanıtı verdi:

"Size göre Yunanistan hava sahası ihlal ediliyor. Bize göre Türk hava sahası ihlal ediliyor. Burada hukuki görüşlerimiz farklı. İşte istikşafi görüşmeleri bu yüzden yani barışçıl çözüm getirmek için yapıyoruz. Buradaki tutumlarımızın farklı olduğunu biliyoruz ama insani konular söz konusu olduğunda biz bundan avantaj sağlamaya çalışırız ne de insani konuları siyasi konulara malzeme ederiz.”

banner22
Son Güncelleme: 04.03.2016 21:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5